1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

 1. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  Жените биле лоши возачи ??? Хмммммм НЕ БАШ!

  Еве една сообраќајна тема :) .. Како се снаоѓате во улога на шофер, што ви е најголем проблем, најдолга извозена релација, згоди и незгоди.. Аматери и професионалци, ПОВЕЛЕТЕ!
  Желна сум за tips & tricks..

  Поздрав од вечниот кандидат за градска ! хахахаха

  p.s. СЕ ИЗВИНУВАМ ако постои слична тема. Се обидов да проверам, но не пронајдов ништо слично..
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Ја моментално земам часови, уше неколку ми останаа, положив прва помош, сега ги спремам тестовите. Инаку сега е многу строго, една комисија е и им се може.
  Јас добро се снаоѓам низ градов, чекам да се испразни за да полагам градска :D
  Инаку има многу луди што не се психички стабилни за да возат кола.

  Најмногу што ме нервира е што кога некој ќе види дека колата е авто школа, не знаете што прават, свират, блиндираат.... чекај бе човеку, и да сакам не смеам поинаку да возам, со инструктор сум, мора строго школски. Ама не сфаќаат.
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  Јас на секое свирење ( најчесто беспотребно) почнав да гледам како удварање и не ми смета! Така инструкторот ме учи. Ми вика: "Aeeeee во мое време на друг начин им се удваравме на девојки, а не со свирење беспотребно. Што е со младинава?! Не обраќај внимание" - хехехе

  Инаку почнав со допунски за пред градска, па со Господ напред.. ваљда ќе биде 4та:)@ ) среќа :angel:
   
  На Philippa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  јас лично положив на 18 години викам ај редно е да седнам да положам и да возикам низ град. морам да ви кажам да ја земав возачката но возев еднаш или два пати, и си реков не благодарам но во џунглата на гратскиот асфалт за мене не е кола. и така возачката ми стој во фјока. подобро спречи него ли да лечиш бар така си реков ;) но здравје со малку разгибавање кога сакам можам да си продолжам да возам. т.е. во некој подобри времиња ;)
   
 5. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  Ма оперирана сум јас од гужва. Ама имам фобија од ПАРКИРАЊЕ! напред-назад, на страна, лево-десно, уште малку-уште многу ЕПА НЕ МОЖАМ, МАЈКЕ МИ!
  :D :D
   
 6. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  И мене ми беше така на почеток :lol: Ми требаше исклучиво широко место за да се паркирам :$ Ама се е до искуство.. ;)
   
  На TheDove му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ana05

  ana05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  34
  Се снаоѓам некако :$ Досега никој се нема пожалено од моето возење,барем не на мене :angel:
   
 8. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  Не, моментот е кога сум во некоја ситуација каде што ми е потребно време да размислам како да ја свртам колата, како најпаметно да изманеврирам, а некој батка од позади чека.. ми свири.. се дере.. и уште толку тензија ми крева, а на кола има таблица АВТО ШКОЛА! - е ај сеа фати им го крајот, па тие кога учеле зарем така им правеле :?:
   
 9. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Јас положив на 18 и на почетокот мислев дека се е пали - вози како на автошкола со инструкторот до мене. Ама кога седнав јас сама зад волан не беше се така едноставно. Со време се ослободив и се развозив, сега немам гајле за возење ама пусто паркирање...приказна за себе :lol: Мн.ми е страв да не ја зафатам колата, зашто еднаш на почетокот дури враќав на рикверц ја подзафатив и сега кошмар ми е!Паркирам кај што нема гужва. А за да возам во Скопје би размислила, не би се нафатила лесно, освен ако не сум изнервирана и за инает да го направам тоа :lol:
   
 10. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Јас сум возач без дозвола :D :D
  Уште од малечка сум седела позади воланот, секако со придружба на татко ми.
  И сега мислам дека ако седнам сама зад воланот, многу добро ќе се снајдам...
  Ми се случило и понекогаш кога нашиот автомобил бил погрешно паркиран од страна на мајка ми, да ги земам клучевите и да го внесам во гаража.. :D
  Многу сакам да возам кола, автомобил де. Ми претставува некој вид на задоволство. Ама ќе си почекам за тоа...Уште неколку години, до полнолетност...
  Или сменети се сега законите? Затоа што со татко ми разговарав исто на оваа тема, и ми кажа дека по наполнување на 16 години може да се полага, а за возачката...не ми текна да го прашам дали веднаш ја даваат со сите овластувања и дозволи за возење или се чека до навршување на 18 години, т.е до полнолетност. И затоа вас ќе ви го поставам тоа прашање..

  Поздрав од малолетниот возач со желба за возачка дозвола, побрзо :D
   
  На K4813 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276

  За возачката треба да чекаш до 18 :?:
   
 12. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Ангелче мора да имаш 18 год. за возачка, може со 17 год. да ја почнеш обуката ама ако немаш 18 нема да ти дозволат да полагаш.
   
 13. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  И јас сум возач уште од 18 години...најпрво дечко ми ме учеше да возам а потоа моите ми уплатија за часеви значи јаас знаев да возам уште од 16 години....од кога положив нон стоп сум со кола нашата дома не ја возам многу(пошто не сум ни дома)ама на дечко ми па затоа постојано.....тој многу ме форсира и нон стоп кога излегуваме ме тера јас да возам и кога е надвор од државта јас ја земем и ја возам зошто таа е лично негова не на неговите родители,често пати може да се најде паркирана во мојот двор... :D инаку одличен шофер сум имам веќе неколку години добра пракса не се плашам многу од метеж си возам јас по моја лента а другите што сакат нека си прават ама некој ако ме изнервира одма ја палам свирката тииииииииииииииииииииииииттттттттттт...... ;)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.011
  Допаѓања:
  198.824
  Пол:
  Женски
  Немам искуство со возењето. Ниту пак сакав да полагам, иако мајка ми ми висеше над глава. Ми досадуваше да полагам летото кога завршив средно, јас нејќев. Ама кога дипломирав, ми уплати и ми вика „платено е, па ти сакаш оди на часови, сакаш не оди“. Јас отидов, за да не пропаднат парите (не се малку). Супер инструктор имав, од прва се положив, уживав во возењето. И се навикнав на мала кола. Кога седнав во нашата која е малку поголема, ми беше страв ама брзо се навикнав. Возев едно 5-6 месеци откако положив, па дојде лето и баталив. Мене за во Охрид не ми треба кола за никаде, секаде одам пешки, мал град е и брзо се стигнува секаде. А и плус во лето не ми се вози таму, која гужва е, немаш кај да поминеш, камоли да најдеш паркинг место. А Скопјево е друга приказна... само не знам како ќе се снајдам тука после две години и повеќе невозење :worried:
   
 15. etjena

  etjena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  52
  Јас земав часови по наговор на дечко ми,сеге веке ми е сопруг, и види талент положив се од прва ама инструкторот ми беше тапа. Сега сум со 5 годишно искуство и една сообраќајка и ниедна казна иако еднаш малку фалеше (цајканот падна на мојот шарм :D ). Неодамна маж ми ме изненади со подарок - нов пасат, малку голем за мој вкус ама се навикнав.
  Уживам во возењето, тешко ми е што нема паркинг секаде кај што сакам јас ама се снаоѓам.
  Девојки возете тоа е чекор кон независност.
   
  На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Да се пофалам, сестра ми вчера положи, за една недела ќе и ја дадат возачката :party: Иако и без возачка возеше цело време :)
   
 17. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  116
  ajde neka e so sreka! Bas se raduvam, se najubavo.. ;) i jas ovoj mesec ke polagam, samo se molam plavusata da ne mi sedne napred :/ (sorry za latinicata, od mob. sum)
   
 18. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Фала Мандаринче, ајде и ти побрзо да положиш. :*
   
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.369
  Допаѓања:
  5.313
  ајде нека и е честито и со памет да возика :lol:
   
 20. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Веќе една година имам возачка дозвола и ептен се нервирам што од 11 навечер до 5 сабајле не можам да возам сама, мора да е со придружба, демек почетник сум. Инаку казната е 400 евра ]:) Ама јас си возам и после 11 и 2 пати ме сопре полиција, ама се спасив. Првиот пат не ни забележаа, а вториот имаше мала дискусија, па малку лигавење :lol: и ме пуштија.
  Инаку немам страв и досега никој не покажал страв додека се вози со мене. Инаку на почеток, како и повеќето, имав проблем со паркирање па дечко ми си го земав за инструктор и тој ме учеше и сега можам да се пофалам дека знам, иако понекогаш ми се случува да зафатам наместо едно две паркинг места, ама тоа само кога брзам :D

  п.с. Вери честитки за сестра ти ;)