1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Знам знам, нее истата. Мислам дека беше 1880 појди таму и ќе ти дадат за градска пишано има и цена во незе. ;)
     
  2. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Фала како и да е, таа е цената како за полигон така за градска. Може ќе се најде и на некој ова. :)
     
  3. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    kade moze da gi najdam testovite za B kategorija da gi ispecatam samo za B kat... ne tie od mvr nmz da gi slegnam ?
     
  4. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Скапи се часовите и за тие пари ќе ја наполниш колата со нафта и ќе вежбаш колку сакаш. Лесни се вежбите, се е обележано и нема потреба од инструктор, види и на јутјуб има видеа објаснето.
    Мене ми беа тешки првите 10-20 пати, ама сега прелесни откако ги извежбав сама без никој во кола и се чудам како сум правела такви глупави грешки.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Сите даваат пред полагање јас пола саат вежбав.
     
  6. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Го стисна копчето за да ја спуштиш рачната?
    Јас полека пуштам кумплуг и како што го пуштам додавам по малку гас и толку држам и таму ги држам педалата, па ја спуштам рачната.
     
  7. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Ги има за 140 ден сите, види по книжари.
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Ви благодарам, положив полигон :)
     
    На Kataklinkers му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Vo red Fala
     
  10. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Denes pocnav da vozam prv cas,ima li nekoj vreme da mi gi objasni vezbite za poligon ili kade da gi najdam? 2 vezba ja snan no drugite ne osobeno prvata ne snam kako bese...:@
     
  11. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    На прва вежба на напред сигурно не ти е проблем, за во рикверц ја ставаш колата рикверц и на левиот ретровизор гледаш задниот дел на колата да ти оди паралелно со линијата.
    Втора ја знаеш.
    Трета секаде е различно имаш различни ориентири.
    Четврта застануваш на угорнината со кумплуг и кочница креваш рачната ногата од кочница ја префрлаш на туража, потоа го попушташ скоро до пола кумплуго и кога ќе затресе колата и осетиш дека сака да тргне стегаш на туража од 1800 до 2000 обрати спушташ рачна и кога ќе тргне колата попушташ уште малку кумплуг и тоа е тоа.
     
    На Yeeah и BlackSwan22 им се допаѓа ова.
  12. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Fala :)
     
  13. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Јас по втор пат и пак не положив. Бев поисплашена од првиот пат тогаш знаев дека од прв не бива, седев во колата пола саат и ги чекав да си направат муабет, да испушат цигара и пак по најтесните улички каде мора со прва и во шпиц кога сите си идат од работа.

    Не дека кога ќе положам нема во тоа време да возам по тие улици, ама сигурно нема веднаш и некој што има возено само 36 часа и е почетник во најголема гужва кога сите брзаат за дома, гледаат да ти попречат на патот и со тоа следуваат еден куп грешки е тоа значи паѓање. Еден со такси на сред раскрсница застана и дремеше две минути.

    Ми вика десно и јас вклучувам десен жмигавец за да се престројам на десна лента и гледам позади дека доаѓаат коли и не можам никако да влезем во десната и нормално грешка касно сум се престроила, а порано ако вклучев десен жмигавец додека има испрекинати линии може некој ќе помисли дека ќе идам на бензинската или споредната уличка.

    Утре пример ако знам дека ќе идам десно уште на почеток на булеварот ќе идам во таа лента, а не на 100 метри пред свртување, ајде сега десно кога немаш време да реагираш.
     
  14. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Абе ти и да не згрешиш тие ќе ти најдат рачка за да ти ги земат $$$. На 3/4 пуштаат, така да сеа на 3 пат гледај да положиш и не се откажувај шо и да напрајш дури и да падниш на 4пат ќе те пуштат ама гледај на 3 сега.
     
    На tamche995 и Kataklinkers им се допаѓа ова.
  15. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Kako da drzam rastojanie megu vozilata koga vozam a da ne mi izgasne kolata? Koga se doblizuvam epten do niv sto treba da pravam da stiskam kumplug i da dodavm gas sto?:?::whew:
     
  16. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Само малку стегаш на кочница и ќе ја намалиш брзината колку возилото пред тебе да се одалечи. (со малку стегање на кочница нема да ти изгаси колата)
     
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Кочница малку доколку не е потребно целосно да застанеш позади колата пред тебе. Па гас за да продолжиш.
    Ако мора да застанеш кумплуг, кочница, ставаш прва брзина и чекаш да тргнат. Гас и отпушташ кумлуг за да тргнеш.

    Ако поминува некој до тебе на спротивна лента, како што ти кажаа погоре, ќе намалиш малку со притискање на кочница. Ако воочиш дека ќе мора и да застанеш, кумплуг, кочница и истата процедура од погоре.
     
  18. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Кочница - за да намалиш само
    Куплунг + кочница = целосно застанување
    Куплунг + кочница + прикочување т.е возење под куплунг.

    Објаснување за последното: Ако треба да држиш растојание т.е да возиш под куплунг со прикочување, куплунгот не го отпушташ до крај го држиш до половина т.е таму кај што почнува да одвојува и си додаваш гас а куплунгот го држиш до половина не ја пушташ целосно ногата, кога ќе треба да ПРИКОЧИШ во движење со куплунг стегаш до крај куплунг и прикочуваш кога ќе прикочиш колата е во движење ти си додаваш гас и не го отпушташ куплунгот до крај до половина го држиш. И да ти изгасни не се плаши, не паничи. Ако ти свират не обрвнувај внимание пошто уште толку ќе се декоцентрираш плус искусните возачи треба да имаат разбирање и трпение кон Кандидатите и им пишува дека вози Автошкола. СЕ НАДЕВАМ ДЕКА МЕ СФАТИ. Ако уште нешто треба пиши ми.
     
  19. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Тестови се полагаат кај детоил што им е дирекцијата после бриколаж?