Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

 1. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  467
  Пол:
  Машки
  Кочница - за да намалиш само
  Куплунг + кочница = целосно застанување
  Куплунг + кочница + прикочување т.е возење под куплунг.

  Објаснување за последното: Ако треба да држиш растојание т.е да возиш под куплунг со прикочување, куплунгот не го отпушташ до крај го држиш до половина т.е таму кај што почнува да одвојува и си додаваш гас а куплунгот го држиш до половина не ја пушташ целосно ногата, кога ќе треба да ПРИКОЧИШ во движење со куплунг стегаш до крај куплунг и прикочуваш кога ќе прикочиш колата е во движење ти си додаваш гас и не го отпушташ куплунгот до крај до половина го држиш. И да ти изгасни не се плаши, не паничи. Ако ти свират не обрвнувај внимание пошто уште толку ќе се декоцентрираш плус искусните возачи треба да имаат разбирање и трпение кон Кандидатите и им пишува дека вози Автошкола. СЕ НАДЕВАМ ДЕКА МЕ СФАТИ. Ако уште нешто треба пиши ми.
   
 2. BlackSwan22

  BlackSwan22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Женски
 3. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  3.587
  Пол:
  Женски
  Тестови се полагаат кај детоил што им е дирекцијата после бриколаж?
   
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.460
  Допаѓања:
  116.390
  Пол:
  Женски
  Таму се полага да :)
   
  На senjorita-v и black-angel им се допаѓа ова.
 5. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  2.640
  Што мислите за градска прв пат да земам само еден дополнителен? Знам дека како и да е ќе паднам,но многу се нервирам што од Автошколата само ми зборат да зимам уште,уштее дополнителни 4-5 НАЈмалце! Тоа е само пари да ми земат. Што мислите еве Вие? Мајка ми а и една пријателка ми викаат не зимај ни еден сега,подобро за вториот пат, ама ајде викам да не е без ич овој пат да земам еден. Инаку еден час ми е 1300 денари.
  И би сакала уште нешто да кажам немојте некој да се прелаже да иде во АМСМ автошколата. НАЈКАТАСТРОФА УСЛУГА! Платив 21 500 за обуката и сега постојано ме форсираат за дополнителни, а јас сум мирна и им ќутам. За полигон си земав само еден дополнителен и инструкторот и шефот ми викаа мн ти е малце еден сигурно ќе паднеш. Кога дојде ред да полагам, положив и инструкторот ми рече: што направи, падна? И јас реков не, положив и тој ми вика ама како,не ти пишаа ништо на тој листот и јас реков не. Ве молам за совет. Сакам да им речам, доста ми викате за дополнителни јас толку пари дадов уште ли да давам.
   
 6. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  16.243
  Пол:
  Женски
  А зошто им ќутиш за твои пари?
  Не си ни единствена, читам и се чудам колкумина имате вакви проблеми.
  Јас кога полагав, инструкторот не само што не ме тераше да зимам дополнителни (и не ни зедов ниеден), туку и ме бодреше дека ќе успеам и ќе положам без негативни, па и најголема трема да има човек ќе успее да му влее самодоверба. Баш затоа ќе сум му секогаш благодарна, бидејќи го имаше најпрекрасниот, другарски однос кон кандидатите, смирено, без викање и мудрување за време на часовите, и со искрена радост за секое положување.
  Ако сама сметаш дeка сепак имаш потреба од дополнителни часови, земи си, но немој да дозволуваш некој да те напнува, навредyва и "влече за нос" за твои пари и твои одлуки; тие се таму да ве научат нешто, а не да ви играат по нерви.
   
  На Yeeah и tamche995 им се допаѓа ова.
 7. AngIv

  AngIv Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  3.680
  Пол:
  Женски
  За еден час се плака 700 денари, прв пат слушам некој да плати 1300 денари за 1 час.
   
 8. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.217
  Пол:
  Женски
  Мене по 1000 ми земаа и 800 за колата на денот на полагање.
   
 9. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  2.640
  Секаде е различно зависи која цена си ја има одредено автошколата.
   
 10. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.561
  Допаѓања:
  141.725
  FB_IMG_1569821623344.jpg
  Мајка ми само позади седи кога ја возам :rofl: :rofl: :rofl:.... и у грч е целата |(
   
  На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Juccy

  Juccy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  183
  Јас возам брзо некогаш многу брзо некогаш не ама знам убаво да возам.:)
   
 12. poppie

  poppie Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  3.045
  Јас дополнителни часови не земав за првиот пат, за вториот само еден дополнителен, а за третиот пат земав 2 часа (по моја желба). Немаше притискања од инструкторот, само ме праша дали сакам да си земам и да му кажам.
   
  На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  1.217
  Пол:
  Женски
  Да не знаете дали им се пуштени термините за градска за 4 ноември? (За Скопје)
   
 14. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  22.712
  Пол:
  Женски
  Дали сите прашања од тестовите се точно одговорени или има некои измени?
   
 15. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  467
  Пол:
  Машки
  Сите се точни.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dark Queenn

  Dark Queenn Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2018
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Да
   
 17. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  22.712
  Пол:
  Женски
  Дали 636 прашања се вкупно за Б категорија?
   
 18. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.871
  Допаѓања:
  22.712
  Пол:
  Женски
  Дали само овие прашања се погрешни? И јас ги имам во печатена форма но изгледа по старите одговори.
  Има други прашања што треба да имаат друг одговор?
   
 19. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  2.640
  Само овие се погрешни, другите се се точни :)
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  467
  Пол:
  Машки
  Да. Вкупно се 636 прашања и сите се точни на официјалниот сајт од МВР. Од тие 636 прашања 31 ќе ти се падни на тестот, шо значи мора сите 636 прашања да ги научиш. 12 дозволени негативни, фазла паѓаш т.е дозволени се 2 или 3(не сум сигурен) да згрешиш.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.