Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Да, ептен утка имав со избор на автошкола ама тоа е.

  Генерално и со сите другари/другарки шо ми положиле и правевме муабет, сумата е таа.
  Другар ми положи пред месец дена од 5ти пат градска, а полигон и тестови од прва и околу 50 илјади ми рече му било се.
  Со оглед на тоа шо смени автошкола пред последно полагање и плати 5000 за да вози со таа кола малку.

  Јас ако положам градска од 3ти пат би ме фатило пак исто како него...
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  5.891
  Пол:
  Женски
  Нема шанси 30.000. Мора плус минус 2000-3000 ако реално гледаме дека паѓа секој по минимум двапати. Али, во секој град различни тарифи држат.
  Лекарско+кр.група е околу 3.000+прва помош 1.200+авто школа 20.000+ полигон 1.500+кола 800/1.000+ тестови околу 2.000+гратска 1600+кола 1000.
  Ова е се од прв пат. Е сега,гратска по 2-3-4 пат. Многу испаѓа и плус колата што секој пат е 1000....
  Мене ме фати се на се околу 40.000 со паѓање двапати полигон и положување од трета гратска+2 дополнителни.
  Мафија е тука и автошколите и испитните центри. Малце и се, па затоа бутаат по 4 пати (facepalm)
   
  Последна измена: 19 декември 2019
  На Waverly Raven, Doozy и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Ау, заборавив и за лекарско и прва помош, ете видиш, толку работи има што веќе нема шанси да памтиш кај што си платил.

  А и видовме у темава, некаде дури и по 500ден на ситници им земале.
  Чиста мафија.
   
 4. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  2.646
  Пол:
  Машки
  Фала.

  Инструкторите се фамилија, а сме комшии, и син му ќе ми биди инструктор, а тој е само две години помлад од мене. :D
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.394
  Допаѓања:
  53.432
  Што зборувате, леле... како бе стотка да влезеш на полигон? 8 пати градска? :oШто правел инструкторот за некој толку да не знае... :|

  А од ракав ли си ги тресат цените или како? :|

  Јас поминав со 20тина, 24 макс да беа на времето. Од прва положив. И тоа е многу за нешто што е потреба ама ај.

  Инструкторот не ми беше уау тогаш ама сега сфаќам дека ми бил топ уствари. Ме научи да возам. Од прв час у град ме пушти, секој ден бевме на полигон по 5 пати вежбите ги вртев, ниеднаш не ми побара дополнителни часови, а го прашав. Рече нема потреба, ако требало ќе каже.

  Да требало тогаш да плаќам волку, верувам без возачка ќе бев. Безобразни.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  13.340
  A од кога се плаќа користење на кола?
  Влез на полигон?
  :^)
  Ни едно, ни друго плаќав.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Машки
  За користење на кола јас плаќав кога земав дополнителни часови за градска, а за влез во полигон да се наплаќа прв пат слушам искрено..
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Во Скопје се плаќа. Пред едвај месец дена положив полигон, 100% сигурна информација.
  На други места не сум сигурна искрено.
  Мислам дека само ако си дел од автошкола на Асуц влезот ти е бесплатен. :)
  Си млатат пари од нас.
   
  На Moon.Girl, Doozy и Waverly Raven им се допаѓа ова.
 9. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  13.340
  @Dream-Girl Прв пат слушам за овие две давачки.
  Глупости.

  Јас убаво памтам околу 18000 беа часовите, 2500 лекарско, 1000/1200 црвен крст и полагањата околу 4-5 илјади.
  Се на се околу 25-26 илјади испаѓаше.

  Па и повеќе од 3 пати никој не полагал од тие што ги знам.
  До 5 пати или 8 да одиш ептен грешки да правиш треба....
   
  На Dream-Girl и Doozy им се допаѓа ова.
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Нова комисија е од 2017-8та.
  Големи фрки биле со тендерот. Фирма што се регистрирала недела дена пред тоа го добила правото да го води испитниот центар. Затоа е последниве 2г хаос невиден со полагањата. Намерно бутаат, се е покачено и не е ко порано шо било.
  Демек "строго" напраиле ама ужас е.
  АСУЦ мислам дека затоа и го приватизирал полигонот.

  https://kurir.mk/makedonija/vesti/m...o-vozachki-dozvoli-tezok-stotici-iljadi-evra/
  Еве подетално. Цел криминал се крие зад ова.
   
  Последна измена: 19 декември 2019
  На Moon.Girl и Antolinaa им се допаѓа ова.
 11. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  1.965
  Допаѓања:
  13.032
  Пол:
  Женски
  И во другите градови се плаќа за полигон, плус за возило.

  Него друго прашање, ми спомнаа дека треба да ми излезе возачката пред да ми истече лекарското. Ама не знам дали ќе успеам.
  Ќе се сликам во јануари некаде, но не знам дали и ќе излезе до крајот.
  Не знам кој ми спомна за ова, и не сфатив точно дали треба документите да бидат готови во полиција и да се сликам, или веќе треба да ми биде излезена возачката пред да истече лекарското. Нема шанса да вадам ново.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Да. Нема шанса да земеш возачка со истечено лекарско. Мора да ти е важечко.
   
  На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Машки
  Аман веќе со овие “бизниси”! Перална на пари ги направија испитните центри, не знам шо треба да значи тоа построго?! Повеќе пари треба да се потроши на возачка или без врски едвај ќе се поминува?

  И не, не е комисијата строга ако те турне неколку пати, без јасна причина.. изгорени се за пари и богати софри.
   
  На candy.cane и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Токму тоа второто.

  На другар ми му понудиле 4000ден да плати за да положи инаку на 3 пат. :)
  Комисијата му кажала на неговиот инструктор пред полагањето.
  Одбил и фино лепо паднал. :D
   
  На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
 15. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  779
  Допаѓања:
  4.036
  Пол:
  Женски
  Мене па 30.000 ако не се лажам ме фати со 3 пати градска и еден дополнителен.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.088
  Допаѓања:
  11.529
  Пол:
  Женски
  Мене ме фати 38.000, сосе трошоци и за возачката на крај. Положив од четврт пат градска, друго све од прва. Дополнителни часови немав.
  Јас го начекав попустот во автошколите, па обуката ја платив околу 16.500.
  Изгор е скапо, ама крај краева е потреба.
   
  На Dream-Girl, GirlRose и candy.cane им се допаѓа ова.
 17. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.323
  Здраво денес ја земав возачката, ми дадоа само возачка а никаква книшка нешто друго. Само мислам ми рече тој од понеделник можеш да возиш, а возачката била готова уште на 12ти. Дали вие сега брзо што сте зеле возачка освен неа ви дале ли нешто друго?
   
 18. Fantasy33

  Fantasy33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2019
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Заедно со возачката ја даваат и книшката, но слушав дека ќе ги укинуваат, да не е заради тоа, но сепак мислам требало да ти даде. А зошто од понеделник да возиш? Може уште веднаш штом земеш возачка.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.323
  Незнам. Не ми дадоа ништо друго, затоа пишав тука да видам што ќе каже некој/а што брзо сега земал/а возачка.
   
  На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. —It_me—

  —It_me— Нов член

  Се зачлени на:
  16 декември 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Некој што во скоро време вадел возачка да ми каже дали треба да пополнам барање и за книшка и дали се плаќа нешто дополнително за книшката или само 280 образец и 110 административна такса за самата возачка?