Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

 1. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  4.562
 2. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.569
  Допаѓања:
  13.340
  И за што би ти пишале казна?! Шо прекршок напрај? Ништо.
  Нема да ти пишат казна.
   
 3. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  10.513
  Пол:
  Женски
  Задутре ќе почнам,може некој да ми каже како иде тоа? стварно немам појма.. Каде треба да возам на полигон или?
   
  На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vlad18

  Vlad18 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Ако може некој што полагал од сц борис трајковски да ми каже каде точно се чека и каква е рутата отприлика да знам каде се вози. И дали може ако ти е автошколата од аеродром да полагаш во центар.Поздрав :)
   
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  На полигон да, првите 2-3дена.
  Со среќа и ќе ти требаат многу нерви за целиов процес до возачка. :handshake:
   
 6. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  10.513
  Пол:
  Женски
  Фала Дримка,денеска почнав треба прво 5 дена теорија да слушам па ќе почнам на полигон. Денес вадев лекарско,плус прва помош нешто требало да се полага па тестови ептен тапа е не мислев дека е по едноставно :rofl:
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Многу е лесно тоа за прва помош, без ниедна грешка го положив, на заокружување, прости работи за нас медицинари, немај гајле за тоа. :D
  А прва помош дур слушавме бевме многу луѓе, 100 шо слушавме, па дури столчиња немаше и туку така пројдовме. Лето повеќе полагаат, сега нема толку да имаш гужви. :)
   
  На LadyC и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 8. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  10.513
  Пол:
  Женски
  Фала ти. многу :l:
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Vlad18

  Vlad18 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Дали може да се смени локацијата на полагање ако веќе имам закажано.На пример од Ресторан бисера да сменам на Хотел русија?
   
 10. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.323
  Можеш но ќе мораш да идеш да презакажеш. Јас полагав од Хотел Русија доколку ти треба некој совет слободно пиши ми :) Со среќа
   
  На Vlad18 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vlad18

  Vlad18 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Фала ти :) Само не ми е јасно дали и датумот се поместува со самата промена на локацијата.И од каде отприлика возат од таа стартна позиција :)
   
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.711
  Допаѓања:
  98.841
  Пол:
  Женски
  Јас сакам овојпат да сменам кај Бисера да полагам...
  Не знам дали ќе ми е полесно, некако кај Железничка одма ми наоѓаат грешки, а и оние автобусите ми пречат од сите страни у ленти се префрлаат...
  Не знам, трет пат ќе полагам градска, веќе сакам да положам шо побрзо, па во врска со локациите у тој реон, може да споделите мислење.
  Кај Хотел Русија не ми се свиѓа, таму па ич нејќам. :D
   
 13. Vlad18

  Vlad18 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  И мене исто... Јас имав закажано од СЦ Борис Трајковски па сакав да сменам за Ресторан Бисера но неможела да се мења локацијата само терминот.Страв ми е само инструкторот да не ми прави проблем бидејќи аврошколата е од аеродром и тами возат :?: @Dream-Girl од бисера е полесно барем сппред мене :)
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Законот вели:
  Мора да паркираш каде нема да го кочиш собрааќајот т.е на дозовлени проширувања
  Имаш дозволени 3 минути да паркираш
  15 метри возилото да биди оддачечено од пешачки/постојка
  Соборни светла и 4 жмигавци пуштени
   
 15. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  1.Слушаш теорија 5дена по 3саати. Последниот ден полагаш тест за да можиш да возиш, 500ден е. Го положуваат сите ќе има поднего решен или ќе ви ги кажи одговорите.
  2. 18 дена возиш со кола заедно со инструктор. 1-3 дена те учат да возиш на полигон т.е ги вежбате вежбите. 4 ден те изнесуваат на отворен пат и од 5 до 18 во град и еден ден задолжителна Ноќна вожња, особено последниот ден го даваат. Часовите траат по 1 саат ипол.
  3. Полагаш црвен крст
  4. Пријавуваш ТЕСТОВИ во испитниот центар. Претходно си ја земаш папката од авто школа со документите 500ден
  5. Пријавуваш ПОЛИГОН во испитен и уплаќаш и возило во авто школа и користење на полигон
  6. Пријавуваш ГРАДСКА во испитен и уплаќаш и колата
  7. Поднесуваш барање во МВР за книшка и возачка, се сликаш
  8. Чекаш 2-3 недели да стаса
  9. Ја земаш од МВР
  10. ВОЗАЧКА. :D
   
  Последна измена: 20 јануари 2020
  На Maša8, Elf и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 16. Vlad18

  Vlad18 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Некој што полагал од сц борис трајковски?
   
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  10.513
  Пол:
  Женски
  :ninja:
  Фала ти за долгиот одговор,ми помогна :l:
   
  На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Vlad18

  Vlad18 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Машки
  Има можност за полагање со своја кола.и колку се доплаќа?
   
 19. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Машки
  Нема таква можност оти сопствената кола не ги исполнува барањата. Полагањата се вршат со кола од автошкола и таа кола се плаќа за секое полагања цената е околу 1200 денари.
   
 20. LadyC

  LadyC Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  4.487
  Допаѓања:
  42.145
  Пол:
  Женски
  Само кај нас возачката дојде со цена до 1000 е. (facepalm)
  2006 полагав, имаше и џандар у тоа време , значи со 200 евра се вк поминав. Барајте си инструктор да влезе во кола на полагање на градска, ви следи ако се осеќате побезбедни. И ретко кој положува ама стварно ретко од 2/3ти пат. 4ти евентуално 5ти, и тоа намерно ве носат на места кај што нема да се снајдете како почетници. (facepalm)
  @Dream-Girl не менувај сега локација кога веќе знаеш кај те носат, ако сакаат да те пуштат ќе те пуштат било каде. Вака ќе смениш и ќе се зезнеш, може да те пикнат некаде кај не си возела па да паднеш пак.