1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Јас пред да полагам полигон два дена вежбав по час ипол со инструктор и пред полагање повежбав малку.Сега се мислам за градска да земам повеќе не знам дека прв пат па да не ме фати трема кога ќе ми седне комисијата :$:whew:
     
    На marija305 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Најбитно е да си опуштена за време на полагањето. Не се плаши од нив, може да ти зборуваат нешто за да ти одвлечат внимание, ама не ги регистрирај многу многу. Слушај убаво кога ќе ти даваат инструкции само и за другото немај гајле, гледај да си извозиш како кога возиш со инструктор, а за дополнителни ти си знаеш најубаво колку ти се потребни, мене ми беше доволен еден час, т.е. саат ипол колку да се потсетам.
     
    На ZAHRA му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    16.902
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека нема да ме совлада трема и да ми се посреќи да не бидат строги :$.Па ќе пишам тука кога ќе биде искуството со градска :lol:
     
    На marija305 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.673
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    И јас со години се влечкам со полагањево. Знам во ништо не сум упорна па ни во ова :| И се ми пропадна и тестови и полигон. Пак од почеток треба уф! А и доста страв имам кога гледам мм секојдневно какви ситуации има се плашам стварно.. Рикверц паркирањето ми е најтешко од се :doh:
     
  5. queen04

    queen04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2019
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    785
    Најбитно е кога почнувате да возите/ полагате, да си зацртате цел дека ке положите и во никој случај не треба да се обесхрабрувате.

    Мене инструктор ми беше од Тримоски, воопшто не е битно која авто школа е битно е да има искуство, да е трпелив и да знае се да ви објасни и на најпрост начин. Јас буквално првите 3 дена си вртев кругчиња на полигон 30 минути. Договорот беше да ги чуваме часовите за низ град. Ни ми објаснуваше како работи колата ни деловите зашто реално во тој момент јас не ни знаев кола да запалам, моите сметаа дека ако ме научат они, ќе ми биде тешко да се привикнам на школскиот начин што е точно.

    По полигон прво возев до Водно и назад, каде што нема гужва и во истиот ден низ град возев иако сеуште не знам како скоро ништо не знаев за контролирање на кумплуг и гас на мојата кола. Го избрав за полагање Дебар Маало зашто инстукторот ми посочи дека се појасно поставени знаците и не се исцртани на улиците и плус дека во Аеродром многу ретко се вози по булевар, се по некои улички. Можам да кажам дека лесно ми беше во ДМ, бидејќи добро го познавав. Тестови и полигон положив од прва, а градска од 3. За комисијата зависи какви ќе ви се паднат првите два пати ми се паднаат толку арогантни, но признавам мој грешки беа. А 3 пат полагав без грешка и секако положив.Исто тгака секогаш зимав дополнителни часови за градска, мене лично малку ми беа тие кои беа предвидени, но сепак се е индивидуално. Tip кој го добив од братучедка ми ако паднете/ положите градска или полигон пријавете го следното веднаш по 24 часа(секако зависи и до вашата финансиската состојба).

    Откако положив мислев дека знам да возам, али нема врска со ,,уличниот" начин. Прво ја возев колата на татко ми али беше дизел и многу лесно се навикнав. Сега земавме бензинец и малце потешко се навикнувам, ама за се треба трпение и време, никој научен не се родил.

    Почитувајте правила и внимателно возете.
     
  6. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Слушнав дека ако имам завршено средно медицинско, а сум на факултет исто медицина не треба да полагам прва помош, дали некој знае нешто повеќе околу тоа да ми каже ? Благодарам.
     
  7. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Пред 30 години било така. Сега не.
    И да си докторка пак треба да полагаш.
     
    На ElenaOfRivendell и Anod10 им се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не е точно. :)
    И за возачка полагав лани прва помош и летово на факс ќе си полагам испит прва помош.
    Независно едно од друго се.
     
    На Anod10 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. xnotyourbabex

    xnotyourbabex Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Треба сега да почнам да земам часови и сум преамбициозна но често налетувам на луѓе коишто ме демотивираат со нивните искуства... се чувствувам како никогаш да нема да научам да возам кола. Која автошкола би ми ја препорачале, дали е вистина дека во АМСМ не ги бутале толку многу бидејќи нивна била комисијата?
     
  10. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Секој има различно искуство. Не се плаши можеби ќе имаш повеќе среќа од другите.
    За возење ќе научиш, иако на почетокот ќе ти изгледа малце комплицирано.
    Јас полагав во Мартин и бев презадоволна од инструкторот, ептен добро објаснуваше.
     
    На xnotyourbabex му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Друг го зема тендерот, одамна не е комисија на АМСМ :)
     
    На marija305 и xnotyourbabex им се допаѓа ова.
  12. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    poloziv poligon 3ta srekja , tolku sreknja nikad ne sum bila ne mozam da opisam❤
     
    На edna_malecka, Ale10, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Честитки:inlove:
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Еј баш ми е мило и мене на полигон 3та среќа ми беше. :inlove:
    Ајде сега градската што побрзо да си ја положиш. :l:
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Честитки :party:
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bebushka135

    Bebushka135 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    95
    Никако не ја препорачувам Сузана Ѓуровска од Мобилити како инструктор. Јесда цела авто школа им е крш, ама женава буквално не треба да има никаков контакт со клиенти кои даваат дебели пари за часови. Тотално непрофесионална, на секој договорен час доцнеше по минимум 15 минути кои притоа не ги надополнува. Јас лично никогаш немав возено претходно, па нормално немав појма од ништо. Жената си дозволи да се осеќам како од улица да ме собрала и ми држи часови од милостина. Втор пат додека возев си јадеше бурек со јогурт во кола, па сеа видете вие колку безбедна ситуација е тоа. Пола од часовите ги поминавме на пауза со другите инструктори кафе да пијат, пола разговараше на телефон со нејзината ќерка инфлуенсерка. Ретко злобна, исфрустрирана особа.

    *Копи пејст на мислењево од друга тема, меѓутоа сметам дека сите треба да го видат ова.
     
    На Bordann1, raww, italiangirl11 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. bubcimubci

    bubcimubci Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki,polagav deneska i padnav vo prvite 5minuti,na dopolnitelno zeleno pred mene imase koli sto cekaa na semafor.Dur cekav nogata mi se tresese nenormalno,pa mi izgasi,imav pieno i apce za smiruvanje ama dzabe.Ima li nekoe care ?
     
  18. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Ако процениш дека ќе стоиш во место подолго, не ја оставај колата во брзина. Кога ќе приметиш дека колата што е прва тргнува, стави си во прва и тргни.
    И јас бев потресена цела, на полигон никогаш нема да заборавам - врнеше а јас прв пат на дожд возев, стапалата ми беа утоп и се тресев цела. Знам како ти е.
     
    На italiangirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И ја паѓав првите 2 полагање уште во први 5минути уживај.
    Ништо не значи тоа ни дека ќе си лош возач, ни дека нема да си земеш наскоро возачка.
    Уплати си пак и полагај си, смирено само.
     
  20. italiangirl11

    italiangirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    fala vi na site❤ neopisliva srekja e koga e bez vrski +nervozi imav mnogu deka 2 pati padnav na glupi greski
    a za gradska ne se nerviram vise i swear(fingers)(fingers)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.