1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Малку мотивација за феминките што сега ќе почнат да полагаат: Конечно прирачник за учење и речиси сите прашања од електронскиот тест со ТОЧНИ одговори (повеќето беа точни на е-тестот за вежбање, ама еве сега за сигурно)
    http://maxim.mk/vozachite-za-prvpat-dob ... kiot-ispit
    со лесно нека ви е :)
     
  2. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Јас положив од прв пат.

    Немав никакви врски, луѓето од комисијата, едни страшни чичковци :lol: ги видов прв пат во живот.

    Си возев пополека, многу внимателно, очите ми беа на сите страни, по пат имаше секакви пешаци и возачи, ама без нервози, смирено, се носев со ситуацијата и си положив.

    Затоа не плашете се и нека не ве обесхрабруваат. ;)

    Сега, сум добар возач, иако возам поретко, ги почитувам правилата, внимателна сум. Најмногу ме нервираат несовесните возачи и пешаци (на кои како животот да не им е мил, одат сред улица |( ), од паркираните коли на сите страни, тесни, несредени улици, дупките по патот...
     
  3. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Мометално вежбам паркирање, мојот најтмер.
    Абре немам ич страв, супер фаќам кривини, научив солидно да се престројувам во лента, не пропуштам се како парано, али со паркирањево мака си мачам.
    Рикверц и посебно паралално ми е СМРТ.
    Немам више страв од полиција, а имав, ако иам година ипол положено до пред месец дена ми затропуваше срце коа ќе видев некој. Сеа се опуштив неам гајле више.
    Сама коа сум неам ич страв си шибам и побрзо, со друг кога има до мене, сум многу попратпазлива.
    Не поминувам на жолто никогаш, ако свири тој позади мене како ненормален.
    Сеа за сеа сум океј, многу добра, уште паркирањево да го научам и неамам гајле.
    Ама дефинтивно го иам тој инстинкт, не сум како почетник исплашена и несигурна.
    Биче поље!
     
  4. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Возачката важи 10 години, но дали некој знае што кога ќе истече тој рок за да се обнови возачката?
    Како и за другите документи (лични карти и пасоши) само се поднесуваат документи за нова или има некоја друга процедура?
    Имам одамна возачка, ја добив само што наполнив 18 години и се полагаше уште по старо тогаш. Бидејќи немам кола, ретко возам, немам искуство и доволно осет, па и покрај тоа што долго време имам дозвола не сум многу посакувана во сообраќајот :) .
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Да бе ќе се јавиш за продолживање на возчка, мислам незнам дали имаш од новиве цревенив, треба да се сликаш таму дрн, дрн.
    Прашај што докумнти ти требаат на тел коа ке се јавиш.
     
  6. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Имам биометриска возачка и имам уште неколку години до замена, не ми треба сега нова ама позади пишува нешто како рок на важење на категоријата (10 год.) и прашањето ми беше за после изминувањето на тој рок, да не знае некој дали бараат пак некои документи, на пр. ново лекарско уверение и сл.
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    ^НЕ, не, зашто ново лекарско?
    Само закажуваш, се сликаш пак, плаќаш некој денар таму и тоа е тоа.
    Мајка ми по 3 пат лани продолжуваше возачка во 80тите има положено, никој ништо не и побара само ако си со наочари се сликаш со нив, а ако ставиш леќи тогаш треба мислам од лекарско за леките.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.538
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Уште пред да наполнам 18 год ,ги извозив сите часови бев нестрплива да почнам да возам.Последната година од средно јас веќе си одев со кола .И ден денес ми служи ,нема некој прекршок направено еве скоро 10 год уште малку ќе направам откако ја имам дозволата.Се снаоѓам некако,се си мислам дека сум добар возач :D
     
  9. Shoshanna1

    Shoshanna1 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    47
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Сеуште немам положено и мислам дека кога ќе положам ќе бидам добар возач, ќе почитувам и правила и се но многу ќе се нервирам за оние што нема да ги почитуваат знаците и правилата и да, понекогаш знам да испаничам, паничарка голема сум. :)
     
  10. popi

    popi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    63
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Имам возачка веке 5 години :$ ама немам кола, имам возено неколку пати само во овие 5 години и тоа со потешкотии :D
    Работата е - имам возачка, сега уште да научам да возам :lol: :D
     
  11. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Феминки, ај ве молам кажете ми по колку ви траел еден час возење? Благодарам. :)
     
  12. jesicaalba

    jesicaalba Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    25
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Мене ми траеше 40 минути, ама наеднаш возев два часа со 5 минути пауза.
     
  13. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    jas vozev sekoj den po 2 casa , odnosno saat i pol , taka skoro site :)
     
  14. martina98

    martina98 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    10
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Дали тука има некој што сега полага?Јас полагам сега си поминав убаво полигон тестови се ама градска паднав 2 пати.Имам една инструкторка што ужасно ме нервира се влечам со неа долго време се нешто неможела де топло и било де ладно и било и јас се си ја трпев бидејки ја знаев од порано си викав ај да не се карам ама веке одамна си направив проблем зошто ако не положам до почетокот на јуни ке ми пропаднат сите пари што ги имам дадено а тоа се се на се околу 30 000 со дополнителните часови... масло на инструкторката ,се тоа намерно ми направи за да земат што повеке пари,а јас глупава не се бунев за ништо :@ Ме интересира дали плакате за колата што ја користите за полагањето и ако плакате колку плакате.Мене ми зема 500 денари за колата и 800 денари за дополнителните часови. :doh:
     
  15. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Имам возачка веќе 6 години се сметам себеси за добар возач, а и морам да се пофалам добро се снаоѓам и се научив во голем град :) али предноста е тоа што имам кола па можам да се усовршувам секој ден, а кој нема многу тешко, и џабе полагал, зошто искуство ако не се стекне ништо од часовите и од дозволата.
     
  16. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Jas moze da se kade deka sum PRETPAZLIV VOZAC :)
     
  17. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    poloziv konacno od cetvrti pat :) isto vozev site tri pati,ama denes stom mi vleze komisijata vo kola znaev deka ke polozam,posto bea nasmeani i se znaese deka ke me pustat :)
     
  18. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Еден Совет до сите сегашни и идни возачи, возете внимателно, немојте да брзате т.е да возите премногу брзо затоа што тие 2, 3 или 20-тина секунди што ќе ги добиете со побрзо возење нема да постигнете ништо. Возејќи брзо можете многу да изгубите.
     
    На Annath, NoU-NoLove и Anne.B им се допаѓа ова.
  19. PinkPanterka

    PinkPanterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    501
    Допаѓања:
    142
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Каде можам да ги најдам сите 1200 прашања за полагање тестови?На страната на мвр ги нема сите уште 400 фалеле... :^)
     
  20. dulcela

    dulcela Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    134
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Дали некој знае колку време може да помине откако ќе уплатиш за часови за полагање, без да ми пропаднат тие пари што сум ги дала за часовите? ? Ми треба брз одговор женскии :worried: