1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.522
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Е заради таквите како мене жените ги бие глас на лоши возачи.

    Да, почетник сум... ама па до толку поима да се немало. Уште викам моја и ствоја страна место лево и десно, уште дремам ко мисир на раскрсница им давам предност на сите оти појма неам кој треба да помине .
     
  2. maricka

    maricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Да прашам, ако има некој од Охрид, да ми каже и препорача каде да земам часови за возачка, во која автошкола,каде се инструкторите најдобри, колку би ме коштале часовите, и дали може на рати да се плаќа??
     
  3. icegirl

    icegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    29
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Абе јас требаше да полагам за возачка пред една година додека бев на распуст т.е. кога завршив 4та ама стигнав до пола на часовите и требаше да полагам тестови па градска и полигон ама почнав со факултет и се баталив и сега сеуште сум така на пола и татко ми пак ме напнува за да полагам, ама не ми се полага бре немам желба, а криво ми е да отидат така парите, а и инструкторката не ми се свиѓа ама ич многу е напната жената(татко ми ја најде неа зашто сме пријатели и како демек порелаксирано ќе ми било, ама не е тоа тоа бре) потодбро да беше некој што не го знам отколку некој што го знам, многу ми е глупаво со нејзе да возам и втората причина е нашиов хаос од сообраќај па малку и страв ме фаќа, се мислам дека ќе ме слупа некој. Уфффф тешка одлука е ова, стварно незнам што да правам :?: :sweat: :worried:
     
  4. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    3.027
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Јас уште кога немав дозвола си возев :rock: .. Но кога наполнив 18 прва задача што ми беше е да си положам за возачка и да си возам раат.. и така од лани си имам дозвола 8) ...и можам да си се пофалам како добар шофер досега никој не се пожалил од мене :lol: .. Иначе до сега најдолга релација ми е до Свети Наум-Охрид :rofl:
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Не се откажувај, има време ќе научиш.
    И ја така викав, дека нема да биде од мене возач ама сега после скоро2 години возачка, мислам дека имам значајно подоброување и немма веќе ич страв кога возам дури и ноќе.
    Само вежбање и вежбање треба, вози и дење и ноќе, да видиш разлика како е и во гужва и во помирни часови од денот.
    Не се откажувај и нема да викаш така веќе :)
     
  6. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Официјано се декларирам како надежен возач, од утре почнувам со часови во кола. :) Од една страна криво ми е што до сега си одложував, ама од друга па ни кола немаме моментално за да се потресувам :?:

    Инаку морам да кажам дека до сега сум разочарана од тие предавањата за прва помош. Искрено се надевам дека не е секаде како што беше кај мене (иако ќе да е) затоа што ако луѓе онака се обучени за прва помош подобро да не чепкаат никој на улица. Катастрофа, прва помош е работа што треба секој да ја знае, а за возачите е дополнително неопходна. На тие фамозни часови (кој час, 15 минути ми траеше предавањато) апсолутно ништо не се учи. Од сите промени и чуда со возачкиве не им текна ова да го сменат. |(
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.770
    Допаѓања:
    80.999
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Јас уште не се чувствувам доволно зрело за да навлезам во возачките води. :tmi:
    Изненадена сум, а и помалку разочарана, зашто имам голем проблем со ориентацијата во кола, а важам за снаодлива во и низ просторот.
    Многу ми е тешко да се навикнам и постојано си мислам дека ќе ја затуцам некаде колата, па затоа и се откажав. Не планирам да земам часови додека не се почувствувам спремна.
    Засега би ми било само обврска, а навистина би сакала со мерак да проучам сѐ детално.
    Татко ми постојано ме зафркава со глупости од типот - ќерко, има надеж за тебе, ама сепак не би си го доверил животот на една надежна жена возач, па и плавуша! :!:
    Се надевам дека ова на крај нема да излезе како она, „Дневникот на една плавуша“. :tmi:
     
  8. PussyHunter

    PussyHunter Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    723
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Екстра возач сум сега, поминаа неколку години откако положив. Со извозени илјадници километри, немам страв од никаква ситуација во сообраќајот. Се може да се реши, полека само... нека свири говедото позади мене ако сакам, јас нема да брзам и да направам срање. :D Немам гајле сега и секоја кривина можам да ја фатам со минимум 100ка на час. Тоооо манијаче, нагази јаче. :D Само не сум толку брлив, возам со прилагодена брзина, уживам во сообраќајот, затоа што имам уште многу работи во животот, не брзам никаде, посебно не горе. :)

    http://www.youtube.com/watch?v=RJAsOOZsBqM
     
  9. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    29
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Планирам деновиве да уплатам за возачка, сакам да почнам да ги учам тестовите, па ме интересира дали ќе може некој да ми помогне ... од кај да ги најдам тестовите, т.е најдов едни на страницата на МВР, ама само 600 прашања има колку што видов :/ и дали да учам само од нив или и од прирачникот кој го има поставено на МВР.

    Фала однапред :D
     
  10. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    http://coloniaplus.wordpress.com/2012/0 ... %BB%D0%B0/ еве тука можеш да ги превземеш прашањата со точни одговори,мислам дека се 636 за б категорија,и се паѓаат комбинации од нив,прирачникот може да го најдеш исто тука,ако имаш некои нејаснотии,ма да тестовите се комбинација од овие прашања.позз
     
    На tweety123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Секој ден сум се подобра. Ама тоа паралелното некако слабо :$
    Среќа успевам да си најдам паркинг со косо паркирање, па не сум имала мака ;)
    Возачка имам едвај 2 месеца, на второто искачање сама ме застана полиција. И тоа преживеав, значи следно да се чукнам уште се некого и официјално сум шофер :D
     
  12. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Веќе надеж изгубив и мислам дека ова полагањево е најзаслужно за белите влакна на неполни 20 години ! Мислам лажат тие што викаат дека нема овде талент него се било праксааа не не и не ! Значи извозев часови прво и увидов дека сум страшно лош возач , имав ненормален страв да полагам и паузирав може 10 месеци ,кога возев дополнителни излезе и дека не ми иде толку лошо и ајде пријавив полигон , значи се тресев целата не можев клучот да го помрднам од што ми се тресеа рацете , поголем стрес у живот сум немала и паднав ! И сега немам волја за ништо и мислам дека никогаш нема да положам...пак ке возам дополнителни и не можам никаде да мрднам заради ова ! Оф ке биде ли шофер од менееее !?
     
  13. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Добро е кога самата на себе си што признаваи за маните тоа е за почит.Сфати го како многу одговорна работа стравот што го имаш додека возиш .Полагањето и добивањето на возачка не е пресудно како ке се однесуваш во собраќај ,сите сме имале трема но ете некој поголема некој помала изразена на наразлични начини.Ке ти дадам еден мој совет,не паузирај со полагањето се губи осет на возилото,се забораваат битни рутински работи што при полагање ке ги заборавиш и ке те бутнат ..Немој да возиш друго возило освен она на што возиш часови бидејќи секоја кола е различна (зборам за домашните коли, се додека не положиш не вози друга кола ).Доколку неможеш да го искорениш стравот и тремата поразговарај со инструкторот да ти дадае совет и да те опушти малце,сите сме грешеле и грешиме (иако сме со возачки земени ) .Според мене најважно е ти да се чувствуваш спремно и сигурно додека возиш .Да ти посакаме среќа што поскоро да положиш ;)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ти благодарам за советите и јас искрено се надевам ,инаку , инструкторот ми е срце мислам човекот толку ме охрабрува . ме бодри , ме теши кога треба , ама не знам ете секогаш има нешто што нема да ти оди , јас не дека дотолку ме ми одеше се опуштив еве сега кога возев и самиот тој ми забележа дека огромна разлика се осетила , но едноставно имам фобија од тоа полагање , сега си мислам дека треба пак и мислам дека не сум способна низ тоа пак да поминам , еден од најголемите стресови ми е и најтежок испит на факс кога сум полагала посмирена сум била, не знам како да се ослободам од тој страв , се трудев да мислам позитивно , да не ги превртувам низ глава по 1000 пати вежбите , за да не се нервирам но ете не можев ни око да склопам пред полагање , се надевам наредниот пат ке се ослободам , сепак пат 2 ке ми е:D
     
  15. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.667
    Допаѓања:
    5.445
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    ^^ Читајќите се препознав во делот дека волку страв и паника немаш ни за испит на факултет, исто и јас велев и се чуствував, само твоја предност е што имаш позитивен и добар инструктор кој те опушта, додека мојот беше ужас! Само пари да ми дрпне за додатни часови и секоја минута ми викаше немаш осет за возење, тебе ти требаат уште цели 36 часа, бла бла..! И јас паднав полигон, на паралелно ги добив сите казнени поради недоволното информирање на мојот инструктор, и зошто сама си вежбав на полигон додека он се шлаеше лево-десно, а притоа ми беа додатно платени часови. Кога паднав мислев цел свет ми се сруши зошто никој од мои познати небеше паднал на полигон, плачев и се нервирав. Уште нареден ден, уплатив за втор пат и јово на ново додатни 2-3 часа за да накрај положам. Се тресев од необјаслива паника и глупоча иако ги знаев сите вежби на памет, сите точки обележани.. Уште на прва вежба ми ставија 10 зошто прерано сум закочила, за и на втора да добијам уште некој казнен и си реков " сега опушти се, 90% падна чим вакви глупости направи на стартот. Отидов на наредните максимално опуштена, без тресење раце/нозе/тело, дури и музика си пуштив и положив. Истиот страв ме изеде и на градска, се тресев потсвесно, а возев супер. Ми замерија мн пати дека касно кочам, и си реков 90% падна, опушти се, и искочи дека положив.... Затоа, сметај дека немаш комисија околу тебе, како да си сама на паркингот, мавни б-комплексче и само полека со маневрите. Сигурна сум дека ќе положиш... И да, немој никогаш, ама никогаш и за ништо, да дозволуваш да те деградираат коментарите од страна... Се додека јас чуствувам сила дека нешто можам, се додека имам желба и љубов за и спрема нешто, мотив и интуиција дека ме бива за нешто- се друго од страна е небитно. Сконцентрирај се на часовите и те чекаме да се пофалиш! :)
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ти благодарам и на тебе , некако ми даде надеж дека сме биле во слична ситуација , инаку уплатив дополнителни часови и не е дека не ги знам вежбите , веќе досадно ми е да ги повторувам ама тоа е морам да се опуштам , да повторам се од ново , чим ми пројде полагањево обавезно ќе пишам овде , се надевам тоа ке биде за да се пофалам:DD
     
  17. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Немој воопшто да губиш надеж,кога читам мислам дека јас ова сум го напишала :D и мене возењето ми беше кошмар,мислам часовите и полагањата,си викам дај да положам најсрекна ке бидам :D како факултет да завршив кога положив и тоа од 3 пат :D поради таа трема,а воопшто не сум тремаџика.сега немам своја кола и возам само кога имам прилика,ама уште не можам сама мора да има некој со мене ,ужас паркирам,зафакам место за 3 коли и ме зезаат сите комшии,си викам ваљда и јас еднаш така храбро и опуштено ке се возикам . не се плаши ,сфати дека на сето ова еден ден ке се смееш .поздрав и пиши што ке направиш.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Лелел многу ме охрабривте сите најсериозно и јас така се си мислам никогаш дека нема , ама сега кога слушнав повеќе искуства многу ми олесни и еве и јас тебе да те охрабрам нели си положила сигурно дека ќе се опуштиш кога ќе си возиш твоја кола ке си ја навикнеш , инаку ке пишам обавезно на 24 полагам :DD
     
  19. anna5

    anna5 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    здраво девојки,

    Знае ли некој од вас до колку трае лекарското за возачка?
    Јас во октомври ја извадив,но положив само тест и полигон, а градска чекам да помине летото па да се пријавам.но сега слушнав дека демек ке треба да побрзам бидејки се од почеток ке требало да повторим заради истекување на рокот на лекарското.

    Ви благодaраm однапред :)
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.770
    Допаѓања:
    80.999
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Мислам дека лекарското трае една година. :)