1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    јас прашав во авто школата и ми рекоа дека лекарското има важност од 18 месеци и во рок од тие месеци треба се да се положи,ако не тогаш иде се од поново ,без разлика што имаш положено.
     
    На anna5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    5.418
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Не девојки грешка сте. Лекарското трае 18 месеци и ако истече си вадиш ново лекарско само. А тестовите важат 1 година од денот на положување и ако истече 1 година а немаш положено полигон или градска или и двете, во тој случај почнуваш јово на ново со се. 100% е вака, сестрами полагаше до скоро и сигурна сум за информацииве.
     
    На anna5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. babyboy123

    babyboy123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    17
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Братучедка ми во февруари наполни 16 години и сака да полага а сега нели со овие закони за полагање на 16 е дозволено па да прашам дали некоја е запознаена, каде треба да се пријави, како оди постапката,колку се плаќа, колку часови се следат, искуства некои?
     
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.298
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Да и мене тоа ме интересира зошто за 4 години и јас сакам да полагам и со другарка ми баш за тоа збориме но не сме информирани благодарам однапред.Инаку знам дека треба да си одличен ученик за да земеш возачка дозвола :)
     
  5. babyboy123

    babyboy123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    17
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Ау ете го првиот проблем, таа штотуку заврши 1 година, за една оценка не пројде одлична туку многу добра, ајде да видиме што ќе направиме :)
     
  6. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Положив со леснотија, мислиш родена зад волан :) Полигон незнам како паднал некој, се е под точки и вртење на волан.. Градската е тешка особено ако ве стават во лошо време од денот или пак некои сокаци...
     
  7. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    со оглед на тоа што возачка имам само неполни две години, сеуште внимавам доста и не се опуштам. не возам брзо освен во недела кога нема коли и уживам низ улиците со гласна музика :D

    каиш секогаш врзан, почитувам се живо и диво од правила. маж ми вели дека имам осет за возење така да не му се секирал многу :)
     
  8. Tara-IBV

    Tara-IBV Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Дали за теоретскиов дел треба да се учат само оние околу 630 прашања на странана на МВР? Мене во автошколава ми рекоја тие да ги учам, а сега читам коментари дека требало од прирачник, а и дека имало плус 400 прашања.... ве молам ако некој знае да ми кажи мн ми е важно....позз :)
     
  9. NiagaraBoy

    NiagaraBoy Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    12
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Инструкторот: Ако имаш еден стар дедо на едната страна и млад, згоден дечко од другата страна, во што ќе нагазиш ?
    Женска возач: Во стариот нормално :D
    Инструкторот: Во кочницата мори неумна една :@
     
    На stetoskop, AnaKarenina и Aniston им се допаѓа ова.
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Се напнувам со тоа пуштање на кумплунг (кумплуг сеедно). Се фино, правила, знаци, прописи, контрола на волан, ама ова не ми влага под кожа. Во искушение сум да си купам онакво воланче за сони и да вежбам. :^)

    Инаку не ми се верува каква некултура има во сообраќајот низ градов. Најпрости работи да не се почитувале, ама бе. Од сите бисери на кои се изнагледав врв ми е: си вози дечкото мотор по двонасочна улица буквално по дуплата полна лента. Ама она баш по лента. Е аман бе. |(
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Јас само да се пофалам дека ПОЛОЖИВ пологон и едно големо благодарам на сите што ме охрабрувавте :DМислам дека психички ке паднев ако не поминев сега и на одмор без волја ке одев ... Инаку мојот стар инструктор веќе не работи тука и леле кога ми го донесоа тој што ме остави уште на почеток после 3 часа извозени , ваљда дека не ми идеше добро и сега ми испоспушта муабети , целиот ироничен , па кога сум се заинатила , си легнав уште пред 10 , едно дијазепамче сабајле и положив :D Мислам дека не му беше многу мило ама тоа му е :D :D :D
     
  12. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Браво честитки,си симна еден товар од тебе,ај после одмор со нови сили на градска,ке држиме срека :) а баш ме чуди дека инструкторот те оставил ,глупости,па него треба тоа да му биде предизвик во работата , па уште ироничен,и зошто да не му биде мило не ми е јасно,па нели е тоа реклама за автошколата,леле свашта :devil: ,и мене иснтрукторот цело време ми викаше ке те оставам ,ке те баталам ама на зафрканција :D ме издржа до крај :rofl:
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Секако дека се плаќа , 500 денари за користење на возило и 1000 денари ми беа мене дополнителните часови кога земав 5 наеднаш ми дадоа као со попуст по 800 а после кога земав уште час два по 1000 денари си ги платив и ако ти е за утеха до сега само дополнителните ме чинеа околу 100 евра и уште некој ќе земам пред градска да полагам , сега мене ме заинтересира ова што ми рече 800 дека се , некој скоро да зимал да ми каже колку платил за час ?
     
  14. trajkovskae

    trajkovskae Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Овака јас скоро3години како имам возачка д. и до сега ми се немаат случувани некои проблеми се до завчера кога си бев парикирана на страна од улицата и кога одлучив да се приклучамво сообраќајот се според правила си дадов жмигавец погледнав на ретровизорот немаше возила и тамангас кога пред мене прелета едне скутер со двајца дечковци-роми,застанав во место меѓутоа не го удрив скутерот,но тој што го управувал скутерот за да ме избегне мене удри во ивичњакот од улицата и трас се утепаа но без последици.Јас испаднав фер застанав прашав како се дали им треба помош меѓутоа тие почнаа да ме навредуваат и видов дека неможам да се справам и си продолжив.Но денеска кога пројдов на истото место ,на улицата беше обележано она што Ви го раскажав со креда (претпоставувам од полиција) и сега умирам од страв што ќе се случува понатаму и што се случувало отакко сум заминала ќе ве молам за Ваше мислење бидејќи ми идат секакви мисли и покрај тоа што знам дека не сум виновна или можеби сум???????
     
  15. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Најубаво оди во полиција и објасни што се случило и дека бидејки те навредувале , на некој начин си се исплашила и си продолжила , дека се си си наравила според процедура а тие ти излетале , подобро така отколку да те бараат тебе од полиција ке излезе крива си па се криеш :)
     
  16. dzivdzy

    dzivdzy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Што се случи ? дали беше во полиција ?
     
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    5.418
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    И јас зимав дополнителни часови и за градска и за полигон, вкупно 10-11, и ги плаќав по 800. Колата изнајмување ми беше 400. Се вкупно ме фати 36000... Сестрами беше во друга авто школа од мојата и на неа и беше колата гратис за првиот пат полигон и првиот пат за градска, а иначе ако паднеш и изнајмиш за полигон им беше 400, а градска 500. И кај неа дополнителните часови беа по 800.
     
  18. kuks

    kuks Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    сакам да прашам дали некој знае колку чини полагањето за Брза помош ? и дали ке го важат в болница од друго место ако имам извадено за крвна група? Благодама ии молам за одговор
     
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.736
    Допаѓања:
    32.038
    Пол:
    Женски
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Мене ме чинеше 1200
     
  20. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

    Имам возачка , но не возам, доколку еден ден би имала можност да си купам моја кола би возела секако,