1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    Ја полагав во Скопје, вајда е истиот принцип и во Струмица. Ќе ислушаш теоретска, се пријавуваш за прва помош и таму имаш исто ден или два слушање на теорија и мал тест. Тоа е лесно, сите положуваат. После тоа од автошколата ќе те доделат на инструктор и тераш прво три дена возење низ полигон и остаток низ град. И после тоа откако ќе завршиш со возењето се пријавуваш во аиц и закажуваш за тест. Откако положиш тест, закажуваш за полигон па потоа град.
    П.С. првата помош (курсот/обуката) не мора да брзаш одма да ја земеш, само битно заврши ја пред да пријавиш тест во аиц, пошто не моеш без неа да почнеш со полагања.
     
    На Каролина 33 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Благодарам душо, ти посакувам се најубаво :l:
     
  3. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Ја колку што памтам цела одговорност ја има инструктор а не ти. Вклучувајќи и сообраќајка ..
     
    На sardela и bebaa им се допаѓа ова.
  4. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Малку ,абе жива потресена бев а реално тамо си у некаква “ контролирана средина”. Ич верувај колку повеќе вежбаш толку повеќе ги учиш вежбите и стекнуваш рутина, досадно ќе ти стане ама само вежбај и вежбај и вежбај.
     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  5. FairyRedForest

    FairyRedForest Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Нервите ме фаќат тука тестови одговарам по дома на моб, и само паѓам не ми се уплаќа за полагање охх
     
  6. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам неколку прашања:

    - колку кошта дополнителен час (саат и пол) возење?
    - дали градска се полага во општината каде што живееш, односно таа што ти стои на лична карта (за Скопје прашувам)?
    - колку време поминува од пријавување за полагање теорија до денот на тестот и дали можам да уплатам и да се пријавам одма после завршување на минималниот (задолжителен) број часови?

    Фала за одговорите.
     
  7. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Одбери си автошкола која сакаш у Скопје( да ако си у центарка можеш у аер да полагаш) не е врзано за општината.
    Колку кошта ќе си прашаш автошкола.
    Буквално и последно прашање можеш инструктор да прашаш, затоа е и таму.
    Би требало недела да помине од пријавивање на тест до почагање, зависи гужва колку има, колку се пријавиле и така натаму. Се си индивидуално.

    И фала богу дека може, тоа сите го прават, моментот е да завршиш со возење ( или да оставиш час два за кога ќе полагаш град) и одма теорија да пријавиш па полигон. Кога ќе си закажеш,коа ќе има тњрмин ќе си прашаш тетките на шалтер.
     
  8. ladystardust

    ladystardust Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    6.827
    Пол:
    Женски
    Мислев дека имаат унифициран ценовник сите авто школи за дополнителни часови, затоа прашав, за да планирам буџет пред воопшто да отидам у авто школа за дополнителни часови. Инаку часови возење земам у друг град и завршувам оваа недела, ама морам поради место на живеење да полагам во Скопје и затоа морам да земам некој дополнителен час полигон и градска во Ск. За термин за полагање теорија ме интересираше од искуства колку се чека од денот на уплата и пријавување за да планирам. Дека можам да прашам на шалтер или во авто школа ваљда ми е јасно, прашав за искуства за да ако можам однапред да планирам. Фала во секој случај.

     
  9. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    586
    Дополнителен час мислам 1200

    Со инструктор се договораш дали низ аеродром или низ центар возиш тие се рутите.

    За 10-15 дена закажуваат зависи од гужвите.
    Можеш да пријавиш веднаш.
     
    На ladystardust му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    Ако сеуште ти треба инфо. За допунски можеш која било автошкола, еден час од 45мин е 600ден ама најчесто земаат 2часа осносно 1.5ч/90мин и затоа фаќа 1200. Иако цениве може да се разликуваат плус минус од една до друга автошкола. За полигон ако си од друг град земи допунски бидејќи како што знам, угорницата за рачна во Скопје е повисока од другите градови (нека ме корегира некој ако грешам). А за градска не се мачи да даваш допунски првите 3пати бидејќи ретко кој положува тогаш. Ама после тоа обавезно, јас дури откако се изнададов пари за допунски, ми ја дадоа "случајно" баш таа рута што ми ја објаснуваа за време допунските.
    Можеш да пријавиш 24ч после објавувањето на резултатите. Ова важи и за после теорија и за секое наредно полагање. Ама се чека, сметај дека за 10ден ќе е отприлика наредниот термин за полагање
     
    На ladystardust му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Космонаут

    Космонаут Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2023
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Некој што плаќал за полигон во брзо време, која е цената за полагање?
     
  12. Purpleheart

    Purpleheart Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    2092ден, скоро пред две недели уплатено.
     
    На Космонаут му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Predlog za dobar instruktor/ka za na polygon zasto od auto skola martin toj so vezbav mi vika ne te biva zatoa site ke se otkazat od tebe I uste nervozen plus na Cas zastanuva si pravi muabet so drugite kolegi a mene toa mi e plateno plus ako e casot od 6 toj vo 6 me Zima od zeleznicka me nosi na polygon I toa mi go racuna I edvaj ceka da se otkaci od mene my vikam da uplatam za polaganje a ne ne si use spremna sve za pari mene ne mi rastat na drvo plus Sega sum so bebe a 3ta vezba parkiranje ne mozam nikako da ja naucam ni po 1000 casovi pa ako pagaam 10 Pati valjda 11 ke me pustat se nadevam
     
  14. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Dali mi se Brisat testovi pred 1 godina gi poloziv sea Pak treba da gi polagam :( dajde kazete nacin kako da polozam pobrzo od dekemvri ke mi treba kola bebevo vo gradinka treba so avtobus da go nosam :( ako treba I da se plati toj polygon za gradska e lesno
     
  15. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    Што подалеку од таа авто школа!!!! Истово мене ми го правеа, не те бива, ништо, за џабе е се, ја што и да зборам џабе е!!! И на крај сменив автошкола и во кекец имав предобро искуство и полигон положив од прва. Мој совет е да бараш инструктор од кекец. Ја бев со еден помлад не сум сигурна како се вика ама се менуваа и со еден друг и тој беше мн океј.
     
    На snowqueen му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.730
    Допаѓања:
    4.585
    Пол:
    Женски
    Јас веќе комплекси си набив, 2 пат паѓам градска и тоа не е дека нешто комисијата ми прави јас си грешам. Пред полагање земам и 2 часа приватни...Незнам дали е до мене или до инструкторот ама нешто не бива.
     
  17. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    Градска е само машинерија за пари. Веќе и од трет/четврт пат ретко кој положува. Само не се нервирај и прифати го тоа како нешто што мора да помине
     
    На simoncelicius, злоба и bebaa им се допаѓа ова.
  18. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Bar si stignala do gradska jas cela godina vezbite na poligon ne mozam da gi naucam
     
    На Космонаут му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Just_a_kid

    Just_a_kid Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2021
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    1.406
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш дека инструкторот лошо ти објаснил или не го разбираш, пробај вози дополнителни еден/два часа со друг инструктор.
     
  20. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.067
    Допаѓања:
    3.503
    Пол:
    Женски
    Мора време да ти мери кога ќе ја пушти камерата и апаратчето. Тоа ти е часот, снимен доказ, ако така ти направил тогаш пријави ги.
    Да од ново ќе почнеш сé, извади си лекарско и почни сега ако ти е итно.
     
    На snowqueen му/ѝ се допаѓа ова.