1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Земи екстра часови, почни рано сабјле, преку ден паркирај . На сите ни било страв, така е дека не возиш активно се се учи верувај
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lemonsana

    lemonsana Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    zdravo, pred nekoj den padnav gradska po 4ti pat i se osekjam mnogu demotivirano. celiot proces e naporem i iscrpuvacki. dali nekoj ima pominato niz slicna situacija i kako ste se spravile so toa, fala odnapred :)
     
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    32.413
    Пол:
    Женски
    Скоро сите што сме полагале го имаме поминато тоа, не си сама тоа е најбитно :).
    Мораш да бидеш упорна, сега највеќе оти си на крајот веќе и не смееш да се откажеш
    Ќе си дадеш самата на себе мотивација дека не си ни прва ни последна што паѓа многу пати на градска, сега знаеш дека сѐ е за пари и ќе стиснеш заби и ќе дадиш сѐ од себе деног кога ќе полагаш, друг начин нема
    Заборави на стрес, заборави на сѐ, едноставно исклучи се како во некој твој свет биди и ништо да не те интересира освен полагањето тие 10/15 минути
    Знам дека е тешко, ама мораш да дадеш сѐ од себе, само така ќе успееш :)
    Со среќа и дај Боже да ни се пофалиш со убави вести следен пат! :hug:
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    32.413
    Пол:
    Женски
    Апдејт од пресен шофер со 4 месеци возачка дозвола :angel:

    Секој ден се подобро и подобро се снаоѓам друштво, многу ми е убаво возењето и ме релаксира, поготово ноќе ми е многу убаво, сега и порано се стемнува и можам повеќе да си возам ноќе:angel:
    После 11ч секако неможам да возам, ама со придружба на маж ми можам и многу ми е убаво :inlove:
    Откако положив не сум престанала да не возам долг период, како пример месец дена, така нејќам оти се губи навика, осет све по ред

    Ова не го пишувам за да се фалам како јас знам да возам и се снаоѓам како почетник позади волан, туку напротив, сакам да ви биди мотивација, бидејќи ова ви го пишува девојка што беше ужасно исплашена од кола и возење, значи читај: ужасно
    Штом јас успеав и вие ќе го надминете стравот од возење ако го имате и ќе бидете одличен шофер, и безбеден што е најбитно! :hug:
     
    На Feniksgirl, chadorche16, Hisha и 2 други им се допаѓа ова.
  5. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски


    Ti bidi srekna sto si stignala do gradska jas polygon vezbite so godini ne mozam da gi naucam
     
  6. chadorche16

    chadorche16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
  7. Kerim

    Kerim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2020
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    217
    Здраво. Јас имам положено веќе 6 месеци. Семејството купивме возило 110 коњски сили колку kw иде тоа околу 82.
    Дали е строго да мора да биде до 77 kw или постои некоја толеранција. Ќе може ли да го возам тоа возило?
     
  8. Kumanovkaa

    Kumanovkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.137
    Пол:
    Женски
    Не толерираат. Порано можеше ако има некој со тебе што има возачка повеќе од 2 години ама мислам дека тоа веќе со години не важи
     
  9. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Едно брзинско прашање: Колку време би ми требало да ги научам тестовите за возачка, ако добро се запнам и седнам сериозно да ги на научам сите? Можат ли сите да се научат за еден месец или помалце? Три пати до сега ги имам поминато скоро до пола, ама се откажувам не ме држи место што се вика...(facepalm)
     
  10. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.553
    Допаѓања:
    32.413
    Пол:
    Женски
    Јас си ги поделив, 6 дена си ги читав, секој ден по 100 и за една недела ги научив сите без проблем
     
    На ivanamackica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    За недела дена макс, дури и три дена се доволни. Тие со раскрсницата се логички, не ги учи на памет тие.
     
    На ivanamackica му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Smiley92

    Smiley92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2021
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Да прашам од каде и како ги учите тестовите за возачка? Има некој прирачник негде?

    Исто сакам да прашам, од учењето помина скоро цела година, почнав лани во октомври, завршив околу крајот на декември, ама ми се погоди лош приватен период и баталив се скроз. За жал, пошо многу добро ми тргна и веќе возев без проблем.. Дали треба сега повторно да извадам ново лекарско, нов тест за прва помош, нова обука? Немам полагано уште ништо, само обуката ја завршив. Сакам да почнам со тестовите и максимум до крајот на годинава да положам тестови и полигон, мислите дека е возможно?

    Ви благодарам!
     
  13. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.937
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Како закажувате за прва помош? Директно таму или преку телефон? И дали се чека многу за да те викнат?
     
  14. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Колку што се сеќавам автошколата закажува
     
  15. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    Можеш по телефон можеш и дирекно. Можеш во два дена по 2-3ч или во еден ден сето ама подолго. Не се чека многу. Ова зборам за прва помош кај Даре џамбаз
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  16. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.937
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Да таму. Фала.
     
  17. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    12.486
    Дечки, дали некоја од вас има искуство со инструкторка Соња од автошкола Селика?
    Ми ги препорачаа и Златко и Иван, но првично би сакала да слушнам искуство и мислење за Соња.
    Ви благпдарам :l:
     
  18. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    12.486
    Бидејќи не можам да едитирам, ме имтересира и следното:
    Вие што сте на работа и тоа од 8:30 до 16:30 или 07:30 до 15:30 како се организиравте за да ги извозите часовите (полигон и градска)? Мене сега ме фаќа страв и дека се менуваа саатот па како ќе се организирам за сепак да биде преку ден, пред да се стемни :(
     
  19. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.881
    Пол:
    Женски
    Јас одев после работа ама мене не ми се погодија инструкторите. Инаку полигонот работи до 19:30 мислам дека
     
    На deliza му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Космонаут

    Космонаут Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2023
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Прашај си во автошколата пред да почнеш како е изводливо, некои возат и пред 7 и пол, а и не се стемнува толку рано можеш најдобро и после работа
     
    На deliza му/ѝ се допаѓа ова.