1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. vviktorijaaa

    vviktorijaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2021
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    60
    Која е цената за пилагање теоретска, полигон и градска?
     
  2. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.109
    Допаѓања:
    5.225
    Пол:
    Женски
    Јас сеа почнав со часови, и мене тоа со темно ми е паника ама па си викам побрзо ќе се уходам зашо реално ноќе е потешко да се вози. Супер ми помина полигонот сеа веќе и во сообраќјај сум и некако секој следен час одвај чекам, се зафркавам со маж ми дека ќе почнам да му ја крадам колата:rofl:, за сите што сте до полагање опуштете се и немој да ве бедира тоа што сте паднале, од трема се греши плус буткаат и за пари што веќе ни е познато на сите, така да опуштете се и возачката е наша:l:
     
    На deliza му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lemonsana

    lemonsana Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    se polozhi od 5ta :)
     
    На QweenSM, Feminka22 и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  4. Sina_Dzvezdicka

    Sina_Dzvezdicka Нов член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Жените намерно не' паѓаат повеќе. Нажалост тоа е реалноста во нашава држава
     
  5. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    32.409
    Пол:
    Женски
    Небитно е тоа од кој пат , со среќа да ти е и имај многу безбедни километри :)
     
    На lemonsana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. chadorche16

    chadorche16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Не е задолжително првата помош и лекарското да се од градот на личната карта?
     
  7. Kumanovkaa

    Kumanovkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.137
    Пол:
    Женски
    Колку што знам нема врска од кој град се
     
    На chadorche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BonnieAndr

    BonnieAndr Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2023
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,решив да уплатам за тестови,многу време ми ствараа анксиозност..Братучетка ми ми кажа дека се паѓале тие што ги има на МВР страната што ги вежбаме онлајн.Ако некој полагал скоро нека ми каже.
     
  9. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Тие биле и тие се. Не се страшни уопште седни научи ги сите, раскрсници со логика и лабаво. И да паднеш не е крај на свет на никој не ѓу е гајле , битно ти да научиш… со среќа
     
  10. BonnieAndr

    BonnieAndr Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2023
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Фала ти...
    Она баш рече ми се падна истиот тест што го вежбала онлајн.Ми олесна малку:lol:
     
  11. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.879
    Пол:
    Женски
    Tестовите се најлесниот дел. Се паѓаат прашањата од страната на МВР. Тие со раскрсници не ги учи на памет, учи ги со размислување. Има некои што ти требаат на памет да ги научиш.
     
    На BonnieAndr му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mrs.Charming

    Mrs.Charming Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2016
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Девојки дали година дена за истекување и пропаѓање на се што си положил- тестови ,полигон, се рачуна година откако ке почнеш да возиш часови или откако ќе положиш тестови? Брат ми почна крај на декември лани часови, а во март оваа година положи тест. Дали deadline e декември или март?
     
  13. Marble

    Marble Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Откако ќе положиш тестови се смета една година.
     
    На Mrs.Charming му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.109
    Допаѓања:
    5.225
    Пол:
    Женски
    Може линк од страната? Дека сите различно кажуваат.
     
  15. Krissy666

    Krissy666 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Веќе неколку пати ги читав повеќето од вашите мислења и гледам повеќето кандидати се соочуваат со очекуваните пречки за полагање градска. Јас лично доживувам трауми со полигонот. Никогаш порано не сум немала контакт со автомобил и со години одлагав, но откако почнав со часови јас толку многу го засакав возењето што никако не можам да се откажам од идејава. Возење низ град ни страв ни непознавање на правила и знаци. Полигон пред полагање без грешка, штом дојде комисијата таков невиден малер ме следи. Или ми гасне или ќе згазнам на линија баш на вежбите комплет извежбани. Не знам како да си помогнам! Се убив давање пари за дополнителни часови за нешто што го знам. Буквално се срамам да кажам дека три пати паднав на полигон, а луѓе полагаат од прв пат. Два месеци бев невработена, сите пари ги дадов и сега морам да чекам прва плата за повторно да уплатам. Почнувам да мислам дека и авто школите се само машинерија за пари и уживаат секогаш кога нема да успееш. По некоја логика не само техникката, многу значи и психолошка поддршка да дадеш на кандидатот. Нешто непознато кај нас. За жал немам со кого да вежбам надвор од часовите и тоа дупло ми го комплицира процесот. Навистина се прашувам има ли некој друг на светов што 3 пати паднал на полигон и сеуште продолжил. натаму (facepalm)
     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    6.879
    Пол:
    Женски
    Има доста што паднале повеќепати полигон. И ништо страшно само ќе си замислиш дека си некаде на прошетка и како ќе извозиш до таму. И психички е полесно.
     
    На Гладиоли и Krissy666 им се допаѓа ова.
  17. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Vezbaj covek , vezbaj na ugornici, vezbaj bidi vo kola, vezbj vezbaj.. taka stresot pominuva. Ti ja imas kontrolata ic da ne se atresiras chill bidi si, sho ako pagas ni ja ne poloziv od prv pat.. pa ete zavrshiv i si zemav vozacka.
     
    На Гладиоли и Krissy666 им се допаѓа ова.
  18. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.067
    Допаѓања:
    3.503
    Пол:
    Женски
    Ако си од Скопје вежбај на стар полигон, гледај видеа на Јутуб, како ги прават вежбите, види на која вежба највеќе грешиш само така ќе успеш. Јас лично се тресев од 4та вежба и не уплатив за полигон додека не ја совладам. Авто школите се само за перење пари и инструкторите само очите ти ги плакнат. Еден ден ми се дере зошто не сум убацила во прва на семафор туку директ во лер ја ставив, а друг ден супер возиш ќе положиш овој пат спремна си за собраќај. Сите го поминале ова малтретирање, не си прва ни последна, биди упорна, и ќе положиш
     
    На Гладиоли, Selena01 и Krissy666 им се допаѓа ова.
  19. Krissy666

    Krissy666 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Буквално истово го слушам од инструкторот, урлање за грешки од никаде а потоа еј супер си, нарочито сум супер откако ќе платам дополнителни часови. Највеќе ми беше макар полигонот да го поминам, а за градска веќе јасно е како стојат работите. Вежбав на стар полигон и 90% таму ги научив вежбите. Буквално од паѓање на пријавување директ одев без паузи... Нема со кој да вежбам,моите не се во Скопје, сопругот не вози, ми останува да си плаќам дополнителни кога ќе кога ќе можам,
    Фала на поддршката на сите што пишавте :l:Можеби некогаш и јас ќе пишам дека конечно сум дошла до градска :)
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  20. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.067
    Допаѓања:
    3.503
    Пол:
    Женски
    Продолжи да вежбаш на стар полигон, мора да имаш некои другарка, колешка што би можела да ти помогне, изнајми кола за ден и врти кругчиња на паркинг. Евентуално има опција да промениш и автошкола, друг инструктор да си најдеш. На крај краева со врски положуваат.
     
    На Krissy666 му/ѝ се допаѓа ова.