1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.548
    Допаѓања:
    32.399
    Пол:
    Женски
    Аааа честитки!!:sun:
    Со среќа и имај многу безбедни километри.:hug::l:
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.198
    Пол:
    Женски
    Има овде искуства на темава. Пребарај и на кирилица и ќе ти покаже. Можеш да смениш кога сакаш и каде сакаш.
    Зависи каде. Прават проблем и во најголем дел од случаите парите се пропаднати. Личност што не зела ЛК не ја примија да полага и не можеше да презакаже зошто беше на ден на полагање. Сега читам дека кај некои можело да се презакаже. Изгледа е прашање и на среќа и на тоа колку сакаат да се замараат вработените.
    Нема потреба од ништо друго, освен ако се заинаетат да ти бараат слики за картичка за поени која е укината. Укината е ама после 20мин расправање мене не ми дозволија да помине барањето за возачка се' додека не приложив и слики и не си платив (секако дека е се' за пари).
    п.с. автомаТСКи :)
    Нема такво нешто како поранешен возач. Гледање од страна не е исто како седнување зад волан. Исто мислев дека во овој хаос никогаш нема да возам, па веќе една година возам. Секако, тоа си се твои чувства.
    Ако случајно некогаш сакаш да продолжиш да возиш, земи некој до тебе и повози во некоја непрометна улица и во периоди кога има помалку гужва. Ќе се опуштиш и ќе ја забележиш разликата од совозач до возач :)
     
    На KittyAgnes му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.300
    Пол:
    Женски
    фала мнг за одговорот и за корекцијата :l:
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила:l:
     
  5. Doci

    Doci Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може да ми пише некој, кој во скоро има полагано тестови?
    Фала однапред.
     
  6. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    11.230
    Пол:
    Женски
    Има ли полагање гратска во сабота?
     
  7. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Коа прашав ми рекоа не, само полигон има. А сега положив.
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bookslover

    bookslover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2016
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    986
    Пол:
    Женски
    Јас кога полагав пред три години имаше, имам полагано во сабота, и искрено најубаво е тогаш да полагаш со чисти улици.
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Miniiegirl

    Miniiegirl Нов член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дечки,некој совет за паралелно паркирање на полигон,инструкторката воошто не ми објасни убаво,при тоа земав дополнителни часови,и на полигон паднав на таа вежба,некој да сподели свое искуство и трикови како би успеала да положам
     
  10. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    857
    Допаѓања:
    1.300
    Пол:
    Женски
    можеш да побараш да ти ја сменат инстукторката или да си кажеш искрено дека не ја разбирас воопшто кога станува збор таа вежба а можеш и на нет да гледаш видеа


    , можеш исто така да си замислуваш дека ја возиш и како ги движиш рацете кои се чекорите и на крај можеш и количе играче да си купиш со контролер и од страна да гледаш визуелно како иде сето тоа додека го управуваш количето
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miniiegirl

    Miniiegirl Нов член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за советот,Поздрав
     
  12. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    12.483
    Јас бев на големата гаража.
    Прво застануваш едно паркинг место пред твоето, гледај да си што подесно.

    1 чекор - Одиш во рикверц до црната линија која треба да дојде паралелно со твоето рамо.

    2 чекор - Сврти полн волан (десно) и почни да влегуваш во гаражата внимателно и пополека се дур на левиот ретревизор не го гледаш привиот стуб целосен и ивичњакот на вториот односно десниот стуб.

    3 чекор - ќе направиш три полукржни движења на воланот (јас не мојот волан се водев со буквата W - на последното полукружно движење воланот ми беше така свртен)

    4 чекор - одиш наназад и ја газиш црната линија (таа која е зацртена на самиот паркинг) На оваа позија вртиш полн лев и влегуваш со сите 4 тркала внатре во гаражата.
    * внимателно, ја газиш црната линија, значи немој да застанеш пред неа, ниту позади неа туку да ја газиш и тука секако држиш кочница.

    Кога ќе ја направиш вежбата држиш кочница и воланот сеуште ти стои во лево, кога ќе ти кажат дали е добро или не, само ставаш прва брзина и пушташ кумплунг и кога малце ќе тргне почнуваш да го исправаш воланот држејќи кумплунг за да не ги удриш стубчињата.

    Мене вака ме научи инструкторката и реално следејќи ги овие чекори ми беше многу лесна и никогаш не сум ја згрешила, ниту кога вежбав ниту кога полагав.

    Се надевам ти помогнав и со среќа :f::inlove:
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RockinIt

    RockinIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2022
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    Паднав градска по прв пат ;(
     
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Ајде не се разочарувај, нормално е. Трема, стрес се собира. Плус ако си од Скопје, знаеме како стојат работите. Ќе биде, возачката ти е на дофат. Јас од 4та положив. Па одвај чекам да си ја земам и да си возам.
     
    На NoirSerpentine и RockinIt им се допаѓа ова.
  15. RockinIt

    RockinIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2022
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    Од Скопје сум. Направив неколку грешки од трема. Нема што да се прави.
     
  16. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Јас ниедна не направив па заради трема ме бутнаа. Не се секирај ќе положиш.
     
    На RockinIt му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Heidi__9

    Heidi__9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2024
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Добро бе кога ќе се научат пола од возачиве да не користат долги светла кога апсолутно не е потребно. И плус некои јаки бели коа ќе пуштаат смрт. И мене некад ми се дешава да не глеам ама очи вадат....
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Heidi__9

    Heidi__9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2024
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Тешко дека некој положил од прва. И да си најдобар во возење ќе те паднат зашо им се може.
     
    На RockinIt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Miniiegirl

    Miniiegirl Нов член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Срцка фала за советот,положив полигон,Поздрав!!
     
    На NoirSerpentine, KittyAgnes, Feniksgirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. redwine77

    redwine77 Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Бидејќи има доста малку, да не речам воопшто информации за ова, би сакала да споделам некои податоци за полагањето од курсот по прва помош. Принципот е променет од пред неколку години, односно овој курс веќе не се држи во здравствените установи каде што се вади лекарско уверение.
    Доколку сакате да закажете термин, потребно е да се отиде на бул. 11ти октомври (карши Кјуби), веднаш до Sara Fashion(НЕ во самиот Дом на хуманитарни акции „Даре Џамбаз“). Ќе видите влез во зграда, на влезот горе пишува нешто како „Центар за прва помош“. Се качувате по скалите, влегувате во затворената врата и закажувате термин по договор со лична карта. Се плаќа 1500 денари, имајте пари на картичка за да можете веднаш да платите без потреба од уплаќање на уплатници. Можете да закажете слушање на курсот два дена по три часа, по што веројатно на вториот ден ќе ви биде полагањето, или пак еден ден во времетраење од шест часа со се полагањето.
    Предавањата се одржуваат во неколку модули и секако имате паузи. На крај следи електронско полагање со 15 прашања и времетраење од 15 минути. Дозволено е да погрешите на 5 прашања за да положите. Прашањата се елементарни доколку го следите предавањето. Малкумина знаат, но прашањата можат да се разгледаат и од дома, односно на следниот линк: https://ckrm.org.mk/wp-content/uploads/2022/03/Prashanja-za-vozachi-makedonski.pdf. Се паѓаат 15 од овие прашања.
    Дипломата за положен курс се добива неколку дена по полагањето, тие ќе ви дадат повеќе информации за ова.

    Убава вечер. :)
     
    На NoirSerpentine, BeLLaDona23 и La-loca им се допаѓа ова.