1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. ThiccFit

    ThiccFit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Луѓе која е веројатноста да паднеш на тестови? Не дека не сум спремна, ама имам огромна блокада со раскрсниците и некои прашања ептен ептен бош, колку метри простор да има од паркираната кола до трапот дрн дрн..

    Исто, од полигонот не разбрав ништо и првата вежба ми е претешка. Не знам дали е до мене или до инструкторот и не е битно зошто заврши. Кој инструктор е најдобар за допунски полигон? Се мислев да одам во Деива. Секој совет е добредојден.

    Битно ми е да ми објасни и покаже трикови а не да ме остава сама да скапирам и прошол часот.

    Чудно, но од градската некако воопшто немам страв ни паника. Само правила и прописи и прва/втора. Но од полигонот многу. Бил некој на моево? Како искуство имавте со полигон?
     
  2. ThiccFit

    ThiccFit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Луѓе која е веројатноста да паднеш на тестови? Не дека не сум спремна, ама имам огромна блокада со раскрсниците и некои прашања ептен ептен бош, колку метри простор да има од паркираната кола до трапот дрн дрн..

    Исто, од полигонот не разбрав ништо и првата вежба ми е претешка. Не знам дали е до мене или до инструкторот и не е битно зошто заврши. Кој инструктор е најдобар за допунски полигон? Се мислев да одам во Деива. Секој совет е добредојден.

    Битно ми е да ми објасни и покаже трикови а не да ме остава сама да скапирам и прошол часот.

    Чудно, но од градската некако воопшто немам страв ни паника. Само правила и прописи и прва/втора. Но од полигонот многу. Бил некој на моево? Како искуство имавте со полигон?
     
  3. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Тестови се паѓа ако воопшто не ги учиш, иначе се прелесни. Раскрсниците се логика ништо тешко. Полигон мене искрено ми е најлесно, сама во кола внимаваш на линии. Градска е најстресна зашто веќе си во сообраќај со комисија во кола и така. Не е страшно ништо. Не се секирај ќе положиш се и ќе си земеш возачка.
     
    На ThiccFit му/ѝ се допаѓа ова.
  4. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.067
    Допаѓања:
    3.503
    Пол:
    Женски
    Големи ако немаш поима што читаш. Не пријавувај тестови се додека не ги научиш прашањата. Имаш варијанти на тестовите онлајн и прирачникот до тебе, само така се положува. Ако треба и 1 месец учи ги, малце глупо е да паднеш на тестови.
    Првата вежба ти е напред назат само... Каков трик бараш? Следиш огледало и лента.
     
  5. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    Ima mesta, kade shto treba kade ii kako da se svrti volanot, a da bidesh sigurna deka nema da ja zgaznesh linijata. Najdi gi tie mesta. :sun:

    Btw. Sakam 1 den da bidam instruktor. :lol:
     
    Последна измена: 8 март 2024
    На ThiccFit и Amore123 им се допаѓа ова.
  6. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Da, inskuturot treba da ti gi kaze tie mesta, za da ti bide sugurno, da nemas strav deka ke zgaznesh linija.
     
    На ThiccFit и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  7. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    Easy, I da ima trikovi I za 4tata vezhba ima @ThiccFit
     
    На ThiccFit и Amore123 им се допаѓа ова.
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.867
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам таква тема,па ќе прашам тука,имам проблем со Фејсбук,имам профил со емаил и шерува и добивам известување што се шерува,а јас не можам да се логирам,ми вели шифрата ви е стара и пишете на новата(а јас ја немам сменето),испаѓа дека некој друг ми го користи фејсбукот. Што да направам и препорачајте ми некој кои би ми помогнал,сакам да си го вратам профилот. Ви благодарам,убава вечер
     
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.515
    Допаѓања:
    38.290
    Пол:
    Женски
    Колку време важи лекарското? Дали откако ќе истече од ново се земаат часови и се преполага тоа што било положено?
     
  10. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.746
    Допаѓања:
    6.873
    Пол:
    Женски
    За ова прашував и ми дадоа различни одговори. Некои ми рекоа дека само продолжуваш лекарско и не ти се губи тоа што си положила. Односно рокот на тестовите и полигонот е година дена, и тоа нема везе со лекарското
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miniiegirl

    Miniiegirl Нов член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски

    Има онлајн тестови за решавање, може да си повежбаш на нив,инаку лесни се,сликите скоро сите се исти,само различно се поставени прашањата,мој совет научи секој ден прелистувај по 100 прашања,и ќе ги поминеш сите за една недела.Барем јас така направив и положив од прва.Со среќа!
     
    На ThiccFit му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ThiccFit

    ThiccFit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Се било паника. Положив, и лесни ми се видоа таму. Дома ме кочеше импостер ваљда. За скоро ќе спамам со импресии од полигон :D
     
    На Miniiegirl, NoirSerpentine, Cutiepie1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    11.230
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам материјали за учење, не тестови, материјал за учење теорија ми треба?
     
  14. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.333
    Допаѓања:
    4.653
    Пол:
    Женски
    https://mvr.gov.mk//vozacka-testovi/Testovi-so-tocni-odgovori/mk/prasanjaMK.htm

    До 636 прашање се за Б категорија

    Најчесто во автошколите ги имаат испечатени.
     
  15. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    11.230
    Пол:
    Женски
  16. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.333
    Допаѓања:
    4.653
    Пол:
    Женски
    Во мојов град ги даваат вака прашањата во сите автошколи. И јас пред некоја година кога полагав беше исто.

    Инаку види од странава прирачник кај што пишува за полагање, дали тоа ќе ти брка работа

    https://mvr.gov.mk/upravni-rab/27

    Како документ се симнува, не можам да го прикачам директно.
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Имаш одговори, учи ги нив.. гуглај пиши материјал за учење на тестови за полагање
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    11.230
    Пол:
    Женски
    После денешното возење на полигон паднав во депресија.. Ја вежбавме вежбата каде што треба да тргнеш на урогница со прва брзина и рачна и луѓе не знам колку пати пробав и ниту еднаш не ја направив убаво, колата постојано ми гаснеше.. И реков на женава негде грешам, ми вика грешиш, ама веќе ти ја објаснив еднаш вежбата, како знаеш така прави ја, моето е толку, според програма еднаш треба да ти се објасни, и изгубивме 2 часа од обука така, јас пробував, и не успевав, таа си гледаше на Фејзбук, и накрај ми рече вози накај излез толку е за денес.
     
  19. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.276
    Допаѓања:
    17.373
    Пол:
    Машки

    Добро нормални се овие вака инструкториве, што ја кошташе да објасни уште еднаш и онака ти и плаќаш?
    Засрамота.
     
    На Meddy, злоба, dea.18 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.504
    Допаѓања:
    7.375
    Пол:
    Женски
    Катастрофа инструкторкава. Совет од мојот инструктор за таа вежба, а и за понатаму од искуство. Пуштај кумплунг полека до моментот кога ќе ја осетиш колата малку како да се подига, прави некое движење. Задржи тука и не го пуштај повеќе. Во тој момент спушти ја рачната и стисни на гас, па можеш да го пуштиш кумплунгот. Се надевам ме сфати :)
     
    На Meddy, mama11, NoirSerpentine и 1 друга личност им се допаѓа ова.