Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. vasaig

    vasaig Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2022
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво, некој што положил во скоро време да ми каже колку време е процесот од почнување со теоретски часови до возачка? :) дали е можно за 2 месеци да се заврши?:wasntme:
     
  2. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    11.230
    Пол:
    Женски
    Зависи како си со време слободна, ако не работиш и немаш обврски, можеш за два месеци за завршиш со теоретска и часови и да стигнеш до полагање, ама дали ќе положиш одма е тоа не се знае..
     
  3. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    I treba da se trudish za tolku da zavrsish, podobro e mnogu...da vozis skoro sekoj den chasovi, ne go gubish osetot na kumplugot. Pozz I sekoe dobro.
     
    На Hisha му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Јас возев секој ден, за месец веќе полагав теоретска. Ти ќе ги извозиш часовите, ама полагањата на две недели ги закажуваат. И тука губиш. Ај полигон и теоретска од прва. Ама градска ќе те буткаат и ќе ти се развлече повеќе време.
     
  5. ThiccFit

    ThiccFit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски

    Деива - Србијана. Допунски земам со неа, за сега презадоволна од односот, психологијата и моментот на објаснување.
     
    На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.627
    Совет за полагање градска прв пат на личност која има многу трема, до тој степен што се плашам да не се погубам скроз таму, па да правам грешки што никогаш не сум ги направила.. или па од трема да не можам да тргнам. На полигон ми рипаше ногата по кумплугот буквално, но успеав да се исконтролирам и да положам од прва, а сега комисијата ми е во кола. Знам како одат работите за буткање кај нас, иако сум од помал град и тука е исто, но некој совет за тремава ако може.
     
  7. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Исто ми беше, ама тоа е посилно од тебе. Јас Б6 си пиев. Без разлика на се коа ќе влезат во кола ќе имаш трема ама верувај ќе извозиш. Ќе бидеш сконцентрирана на сообраќајот и ќе поминеш. Сеа за буткање знаеш како е. Ти посакувам успех и што побрзо да си земеш возачка.:)
     
    На NoirSerpentine и mynameislove им се допаѓа ова.
  8. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    Prviot pat bev izguben skroz, ushte odma peshak ne proopushtiv, katastrofa beshe togash, stvarno.
    + oni ti zboruvaat, moze I celo vreme..mozhe I namerno ne znam, ama kje se polozhi be, sekako.
     
    На ThiccFit, NoirSerpentine и mynameislove им се допаѓа ова.
  9. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ти и да можеш секој ден да возиш инструкторот може нема да може и така си се развлекува се повеќе и повеќе.. Јас скоро 4 месеци се врткам со глупостиве, де ради инструкторот, па сеа што закажуваат на 15 дена гратска и така натаму...
     
  10. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Е добро, koga togas ke bide.
    Sovet e da vezbas, i da ne vozis sedi vo kola menuvaj brzini zapoznaj se so kolata, posle parkiraj, vozi rano rano sabjle.. stravot ke iscezne otkako ke bidish deka ti ja upravivas kolata i nikoj drug.
     
    На Shayk и mynameislove им се допаѓа ова.
  11. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.198
    Пол:
    Женски
    Не живеат сите во ск каде претежно е рамно и не верувам дека исклучиво во ск ќе возиш. Многу често треба.
     
  12. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.627
    Денес возев еден дополнителен, утре е полагањето. И дали од тој притисок плус неспиена бев многу под стрес и направив грешки кои не би требало да ги правам во оваа фаза ;( и не ги правев последните часови бев ок. А тек со комисија утре, тешко мене (facepalm)
    Тремарош сум си, ама не очекував дека ова до толку ќе е стресно за мене.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.198
    Пол:
    Женски
    Денес направи што е во твоја можност да не мислиш дека утре полагаш и истроши ја енергијата од тебе: вежбај, шетај, било што. Напиј се Б6 и магнезиум пред спиење. Видов дека и други пишале: и утре пак се напиј Б6 и магнезиум (витамини се, не се ништо страшно или забрането), не мисли на полагањето туку мисли си на нешто сосем друго. Сигурно добро знаеш да возиш ама тремата ти се истакнала заради неспиењето, а тоа се покажало на денешните дополнителни. Нема од што да се плашиш. Единствено што може да се случи е да паднеш - голема работа. Толку пари дадени па сега за тие ли ќе се стресираш :D Ниту прва ниту последна ако паднеш :) И да паднеш, пак ќе полагаш :)
    Со среќа :)
     
    Последна измена: 19 март 2024
    На Shayk и mynameislove им се допаѓа ова.
  14. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    мавни една ракија од сабајле :$
     
    На ThiccFit и Shayk им се допаѓа ова.
  15. Shayk

    Shayk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Луѓе, едно малце глупо прашање. Тие од Скопје сигурно го знаете полигонот кај Асуц. Е, сеа за полагање кога одам од прва на втора вежба минам по едни шахти, така?

    Дали ги газам шахтите или вртам после нив? Инструкторов баш не ми објасни.
     
  16. Shayk

    Shayk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Значи едвај чекам да заврши ова со возачкава искрено, денес го имав последниот час со инструкторов и не се осеќам воопшто спремна.
    Не знам кај ми се тркалата на колата, не знам дали колата ми ја собира негде, немам ориентација за рикверц.
    Не сум ни почнала со полагање а веќе се осеќам истоштено.
     
  17. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ако не се осеќаш спремно, и не си задоволна од инструкторот побарај плус часови.
     
    На Shayk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.198
    Пол:
    Женски
    Ако имаш сопствена кола, намести ги ретровизорите според тоа како тебе ти одговара и секако според правилата и следи. Ако можеш, нека те повози некој (ти седи си на совозачко) и следи и напред и на страничните ретровизори како се снаоѓа, бонус ако помине низ некој потесен простор.
    Многу се важни страничните ретровизори за рикверц и секако треба да имаш осет на колата, тоа уште на првата вежба, на полигон треба да се совлада. Ако имаш уште часови, замоли го инструкторот да ја повежбате првата вежба. Иако мислам дека ако сметал дека не ти оди, сигурно ќе те врател пак на таа вежба, немало така да те остави :)
     
    На Shayk и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  19. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Pak padnav gratska vcera vise nemam merak da uplatam. Kazuvaat odlicno vozis ama da sum povezbala uste malku. Razocarana sum
     
  20. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    Ne be, kakvo razocaruvanje...samo tebe li te butkaat?

    2riot pat, mene me butnaa za gluposti, deka mnogu sum vozel blisku do parkirani koli.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.