1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.627
    Јас паднав прв пат. Очекувано беше, имаа евиденција дека полагам прв пат и не ме ни прашаа, само да си потврдат ми рекоа прв пат полагаш, така? И ме однесоа по едносмерни, на улица што до скоро беше затворена, па не ја ни поминав со инструктор, само нешто коментираат да деконцентрираат и толку фали. Па де не сум убаво наместена, непрегледно ми било на раскрсница, а па ако одиш понапред стоиш врз пешачки.. како и да е не било толку страшно, се уверив дека прв пат немаш никакви шанси, отидов онака да си поминам на редот и еден чекор да сум поблиску до возачката.
     
    На NoirSerpentine, Cutiepie1 и нина122 им се допаѓа ова.
  2. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Или на 3 или на 4 пат пуштаат.
    Јас кога полагав прв пат исто по едносмерни ме носеа, и прошетавме по неколку пекари зошто немаше јогурт каков што сакаа тие...
    А последниот пат пред испитен центар ме однесоја и ги чекав 15 минути в кола кафе да пијаат....
    Кога ќе сакаат да те пуштат само на право ќе те носат, заокружени се кандитатите кои денес, утре, позадутре треба да положат.

    Едит: Ич да не се секираш, пари им требаат повеќе затоа туркаат.
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    ISTO POTPOLNO ISTO! Zatoa se razocarav sram da im e barem da napravev stvarno greska pa da imase za sto da me butnat a vaka? ...
     
    На NoirSerpentine и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  4. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Кој пат полагаше?
     
  5. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    vtor pat
     
  6. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Епа или на трет или на четврт..

    До тука стигна сега за уште еднаш или два пати, немаш гајле.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ThiccFit

    ThiccFit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Успешно паднат полигон (прв пат, прва вежба, 3 допунски, сменет инструктор).

    Ми доаѓа да се преселам на АСУЦ и да вежбам дур не ја пројдам мижејќи. Меѓу првите бев, и за неполни 7 секунди ми рече ајде девојче излези си од сред вежба. ОСЕТ да се немало се вика оваа. Отворена за критики а богами и за трикови.

    И да, игра ногата. Јас бев биполарна, те опуштена те стегната, ништо превише трема ама слабоста си ја знаев, првата вежба. Две три солзи у купатило и уплаќаме за втор обид.
     
  8. Lavicaukafez

    Lavicaukafez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2023
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ништооо страшно.
    Јас од трета полигон положив.
    Првиот пат да си признавам.
    Ама вториот пат, исто како тебе на првата паднав се доближав до линија ама прецизно се паркирав.
    Заради тоа што сум се допрела, кај што можеше да пиши 30 негативни, а не сакаше. И плус уште неколку турна на истата вежба.
    Инстуркторот се расправаше и камера да врати и не сакаше.
    Да прв пат ќе се разочараш после сфаќаш дека е се за пари, и на градска истото.
     
  9. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    Nemash losha idea, treba da se vezhba, a solZi nikako za ova, barem.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    371
    Пол:
    Женски
    Јас полигон положив од прва,а градска на 3ти пат.Најважно е инструкторот да се погоди јас сега кога возам сваќам дека некои работи инструкторот не ми ѓи ни објаснил на пр.кога застанаувам што треба да направам за колата да не ми се враќа назад...и некои др.работи
    И да објаснува,кога вежбав полигон знаеше да каже грешиш,а не ти кажува што треба да направиш да не грешиш.
     
    На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RockinIt

    RockinIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2022
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    Паднав градска по 4ти пат. :(
     
  12. Iva2020

    Iva2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    . Imase li mnogu greski ovoj pat?
     
  13. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    gresis nesto ?
     
  14. RockinIt

    RockinIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2022
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Машки
    Заборавив да пуштам десен жмигавец при излез од кружен тек и се престројував на полна линија. Човекот од комисијата тврди дека сум заборавил да пропуштам пешак, иако не верувам дека е така.
     
  15. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.937
    Допаѓања:
    10.054
    Пол:
    Женски
    За колку време стига возачка по брза постапка?
     
  16. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Dva dena
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    3.162
    Допаѓања:
    11.096
    Пол:
    Женски
    Не се обесхрабрувај, нареден пат сконцентрирај се, особено на жмигавци, на престројување и обавезно пешаци да пропушташ. Ќе положиш, само без да си прајш стрес. Ајде нареден пат да пишиш дека положи
     
    На Cutiepie1 и RockinIt им се допаѓа ова.
  18. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.978
    Пол:
    Машки
    Епа вака најпрво здраво на сите возачи и кандидати за возачка дозвола. Јас пред извесно време почнав со часови во автошкола моментално имам извозено само полигон што значи од следен час почнувам со вожња низ град. Имам 22 години некако прекасно запишав автошкола ама така се погодија работите со школо/факултет. Инаку до сега немам седнато пред волан, дома сме имале автомобил но само татко ми возел а тој откако починал одамна , автомобилот се продал и оттогаш сме без автомобил пошто едноставно немало кој да вози (мајка ми иако има возачка не возела преку 20 години од пусти страв). Не сум имал шанса да возам автомобил и да добијам некое предзнаење од некого па мене се ова ми е непознато и почнав од нула. Е сега, теоретската настава не ми е проблем, некои од знаците ги знаев од претходно некои ги научив. Предноста на минување , раскрсници , правила и се тоа горе доле ми е јасно но имам проблем со практичниот дел т.е вожњата. По принцип сум брз ученик , за овие 3 часа веќе научив основни работи тргни застани , менување на брзини, жмигавци итн... имав многу трема првиот час и нозете ме болеа од што ми беа неудобно поставени на педалите, јас целиот препотен. Еве веќе завршив со третиот час на полигон.

    Сметам дека основата ја имам но паметот ми лета и одредени нагли манипулации со колата мене ме збунуваат тотално (особено кога се 4-5 по ред) и мозокот во тој момент ми се гаси. Пример на вртење на кривини со мал агол, инструкторот ми кажува ајде сега жмигавец , стисни кумплуг , кочница ама малце само колку да се успори без да запре , па врти волан до крај па одма враќај го назад и во исто време пуштај кочница и после пополека кумплуг. Исто при менување на брзина кога ќе ми каже да сменам во втора јас тоа го правам за 5 секунди откако прво ќе се осигурам дека нема кола до мене итн... обично треба побрзо но многу споро ги извршувам тие манипулации што просечен возач ќе му одземат 2-3 секунди мене ми треба дупло. Кога стартував кола на вториот час ми кажа да задржам кумплуг пошто колата нели ќе си летне нанапред ако нагло се испушти и ќе се бапнеме во стубот пред нас а и 1-2 ми се деси колата да изгаси.

    Е сега прашањето ми е , дали сите почетници возачи се некаде блиску до ова што го опишав и дали ги прават истиве грешки или имаат потешкотии со истиве работи. Некако имам страв да почнам вожња во град после овие часови бидејќи се адаптирав поприлично добро за почетник но на моменти и на непредвидливи ситуации знам да направам глупави грешки и истите да ги повторам доколку дојдам во неочекувана ситуација... any tips?
     
    На Трагедијаупмм и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
  19. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    2.977
    Пол:
    Машки
    Normalno e da te boli nogata, mene samo levata me boleshe od kumplugot, ama se e navika mislam.
    Jas sekogash vikam, I kje vikam sedishteto da e dobro postaveno, uslov br. 1.
    Pod 2. Barem za mene, lesna rachna ii sigurna.

    I jas istoto go pravam so menuvanje na brzinite, ako nema kola...normalno, ako ima dzabe kje smenam koga kje treba odma da vratam.

    Za vrtenje vo krivina, ako treba kje zapresh skroz, pa kje stavish prva ii posle kje si trgnesh koga kje vidish deka nema kola, samo bez panika...toa ne smee da go ima nikako.

    Svirel nekoj, neSvirel...samo pravo kje gledash, duri I toj shto svirel, ako mine do tebe ii te gleda, pravo kje gledash...zatoa shto I on polagal nekogash, I nego mu svirele, ama Ti nema da svirish koga kje vozis sam. Mala shala, ama I vistina...barem za mene.
    I spremi se za vozhnja niz grad, instruktorot ima pedali. Losho bi bilo, koga kje vozis sam, togash ti gi imash pedalite.

    Mislam deka opFativ skoro se.
     
    На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mama11

    mama11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2024
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ќе се опуштиш со тек на време на сите ни било така првите часови. Не се замарај и само опуштено, не треба да си стегнат. И возАчка да земеш пак не знаеш да возиш тоа се учи со тек на време...
     
    На Pamel44e, Larson, Две Принцези и 1 друга личност им се допаѓа ова.