1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    Се надевам стварно ќе се премислам. Навистина само што почнав да возам и се плашам дека нема да се снаоѓам со брзините. :lol: Вежбање и само вежбање додека не се навикне човек.
     
  2. Stark

    Stark Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    5.276
    Допаѓања:
    17.373
    Пол:
    Машки
    Абе само без паника и пополека вози си па и низ град со втора се вози, не е страшно и онака над 30-35 нема да возиш... и се знае колку да тргни колата со прва, си префрлаш втора.. значи на некој начин замисли дека го тргаш мењачо накај тебе (лево горе е прваи доле лево втора), а нагоре само трета и надоле 4...
    Еве и мене ми се случува некогаш да ја прешалтам во друга брзина ама одма, механички веќе телово ми се движи само и одма реагирам, а на почетокот ко почнав часови да возам рефлекс на мртов коњ имав. :D
     
    На FridaodaMk и Selena01 им се допаѓа ова.
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    Ваљда скоро ќе стекнам навика за помеханички да ми иди менувањето на брзини, ама чим и низ град до втора се менува не ќе да е страшно толку.
    Си менувам ок и само напати тргам накај мене лево и нагоре и како да ми се закочува мењачот наместо да влези во брзината. Ајде ќе биди. :D
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cindy.A99

    Cindy.A99 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Види кога не влегува во брзина можно е да не ти до крај притиснат кумплугот и затоа да не фаќа.
     
  5. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    До крај секогаш го притискам кумплугот. Денес пак возев и подобро менував, само еднаш или двапати ми заглави малку, навикнувам повеќе. :)

    Од утре сум надвор од град, ќе биди интересно, на полигон си лазиш со колата ама на пат ќе се осеќам ко на fast and furious. :D
     
    На Cindy.A99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.887
    Допаѓања:
    158.340
    Пол:
    Женски
    За мене ова беше најлесниот и најрелаксирачкиот дел од целиот процес. :D
    Низ град е дефинитивно многу фрустрирачки на моменти, особено по мали улички (пола пат/лента е буквално паркирани коли). Ама па моториката и материјалот мислам дека тогаш најмногу легнуват. За мењачо ако ти е кумплуг до крај, пробај понежно менвај го ако прај смисла. Јас ко ќе испаничев на почеток и нагло го менвав знаеше да ми заглави и да недовлези (колку грешно звучи ова без контекст :D ).

    30 возев само во зона 30. :wasntme: :whew: Мислам дека особено оти на почеток многу се плашев, ко ќе возев опуштено со 40-45 кај шо има можност низ Бт скроз ќеф му беше на инструкторот. :D
     
    На FridaodaMk, Amellie13 и Stark им се допаѓа ова.
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    :lol:
    Ајде баш ќе видам утре, јас од што сакав да ја погодам добро брзината малку изгледа брзав и ми заглавуваше, и инструкторот ми велеше "не биди груба, запамти колата е ко мало дете". :D Денес подобро погодував, е сега од утре и втора, трета не знам како ќе биди. Се надевам поинтересно од на полигон.
     
    На dea.18 и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. OctaviaB

    OctaviaB Нов член

    Се зачлени на:
    8 септември 2024
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, сакам да пријавам да следам прва помош, истото го правам во Даре Џамбаз, не во Црвен Крст- Кисела Вода, така
     
  9. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    109
    Треба да одам по лекарско, треба ли лична карта? Пошто уште немам 18 години и не сум се сликала уште.
     
  10. Jas Elena

    Jas Elena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Едно прашање до поупатените.Ги ислушав часовите почеток на јули,но одмори,обврски и скоро завршив со часови за возење.Треба да идам
    да пријавам тестови,па дали има рок за пријавување?Да не поминало време,па пак да слушам теоретски дел,пошто од почеток на јули има време поминато?!
     
  11. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    11.230
    Пол:
    Женски
    Не треба да слушаш пак, оди пријави си тестови да полагаш.. Положени тестови ти важат една година, после пак треба да ги полагаш, ама ислушана теоретска настава ти трае засекогаш, немаш потреба да слушаш пак ништо.
     
    На SummerGirl и Jas Elena им се допаѓа ова.
  12. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Шо ќе се плашиш имаш очи, лента ќе си возиш на таа што ти треба со која брзи си комотна и тоа е. Престојување нема цака освен шо даваш жмигавец и почнуваш, пракса, пракса и пракса, мртвата точка се гледа односно следиш сообраќај постојано , и секако престројувањето е полека не нагло и ќе стекнеш осет, само нека не те фаќа паника
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hisha

    Hisha Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.460
    Допаѓања:
    5.263
    Пол:
    Женски
    Тоа е затоа што не ја слушате колата, моторот брмчењето осетот, вежбај сама, вежбај на слепа улица вежбај во 5 сабјле, не брзај, никој не очекува шумахер да си, нити на градска.
    Згазнуваш кумплуг , прва и полека осети кога ќе е прав момент за гас, осети ја вибрацијата биди нежна… почетник да но се што ќе помогне е вежбање плус па и час плус, се се учи. Но за тој страв да ти помине лек е вежбањееее
     
    На dea.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jas Elena

    Jas Elena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Дали за пријавување тестови ми треба потврдата од Црвен крст за прва помош?
     
  15. Jas Elena

    Jas Elena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    И дали знаете Црвен крст до колку работи?
     
  16. Afrodita*

    Afrodita* Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2023
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Ти треба и од црвен крст, и две потврди од автошкола,заверено сведилество на нотар,лекарско и уплатниците со печат од банка да ти се.
     
    На Jas Elena му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jas Elena

    Jas Elena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    А колку е сумата?Пошто секаде различно сретнувам.Уплатниците ги најдов на нивна страна
     
  18. Senpai

    Senpai Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    zdravo sakam da prasam dali znaete kolku cini polaganjeto za vozacka dozvola kao sto se krvna grupa prva pomos lekarsko privatni casovi poligon i gradska? ve molam ako znaete pisete falaa
     
  19. Martina991

    Martina991 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2024
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Возам уште од 18 години и немам никаков страв..баш напротив многу ме опушта.
     
  20. Afrodita*

    Afrodita* Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2023
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Колку што се уплатниците вкупно.