Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    371
    Пол:
    Женски
    И јас почнав да возам,но никако да се научам како колата да не ми се враќа назад,а на поголема угорнина при паекирање знае и да ми изгаси
     
  2. Drageeu

    Drageeu Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Здраво!
    Сакам да ве прашам отприлика каде најчесто ќе ме носи комисијата за прв пат градска почнувајќи од Зоолошка?
     
  3. Drageeu

    Drageeu Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    И зошто поголемиот дел од луѓето ми велат дека сум направил грешка што сум одбрал Зоолошка наместо да почнам од Градски Стадион, која е разликата? Според мене скоро приближни места се и не ми менува ништо.
     
  4. Martina991

    Martina991 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2024
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Како е сега...
    На која се полага?
     
  5. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    Колку пари е да се уплати полигон од прва? И колку време важи лекарското?
     
  6. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    6.247
    Пол:
    Машки
    Лекарското ти важи 18 месеци а цена на полигон зависи од испитниот центар и изнајмувањето на возило од автошкола за полагање.
     
    На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    9.030
    Пол:
    Женски
    Пушташ кумплуг до пола каде што двој за да тргне колата, и гас. Ништо комплицирано, само треба да имаш осет на кумплугот.
    На поголема угорница можеш и со рачна.
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    На поголема угорнина треба да крениш рачна за да не ти враќа. Инаку кога обично ми враќа или ми се движи почнувам да пуштам пополека кумплуг пред да ја пуштам кочницата, за да можи да тргни нормално.
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ребека1995

    Ребека1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2022
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    870
    Пол:
    Женски
    Треба да полагам за тестови во авто испитен центар. Адресата е ул. Перо Наков 108а. Бидејќи не сум била таму до сега, може ли некој да ми каже кои автобуси одат до таму или во близина да застануваат?
     
  10. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.838
    Допаѓања:
    32.334
    Пол:
    Женски
    Ако е угорница мораш да дадеш малку повеќе гас и нема да се врати назад.
     
    На Две Принцези му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Јас избрав од градски пошо вака ми изгледаше малку потешко од таму и полесно за буткање, уште не почнат имаш пречки на патот, издигната шахта и сл, после мораш одма на семафорот да пазиш како вртиш пошо само една лента ти е кај што можеш да застанеш. Па ако те тера на семафорот лево, последен имаш предност мора сите да ги почекаш и стоиш тука на средина на лента и може малку паника да те фати, па да го сметаат тоа као дека неможеш да се убациш, или па одма да те тера во Дебар маало, а таму па знаеш и на семафорот после зоолошка право што е, ако те тера на тој лево, и тука имаш една лента мора да пазиш како вртиш. Некако од стадион полесно ми се виде, одма тргаш нема ништо за брзо време, се ти е лесно до Глуво куче кафичот, тука може да те тера да идеш или лево или право. Во глобала не се плаши, ако сакаат да те бутнат ќе си најдат они начин, дали од стадион, дали од зоолошка. Ќе си положиш, само концентрирано и желба за возење, и да не се разочаруваш ако те бутнат, за жал така е кај нас, два три пати сигурно ќе те бутнат.
     
  12. Ребека1995

    Ребека1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2022
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    870
    Пол:
    Женски
    Ми требаат прашањата за теоретски тест за б категорија со се точни одговори. Ако некој знае дали може да ми го прати или да ми каже каде да ги најдам? Ви благодарам.:)
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ребека1995

    Ребека1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2022
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    870
    Пол:
    Женски
    Се снајдов. Ги најдов на страната на мвр,и со и без одговори:D Пишувам ако и на некој друг му затребаат да знае.
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    Уште три дена ми останаа возење и сакам да се пофалам колку се подобрив и колку повеќе желба за возење имам сега. Дури ми се вози уште часови, некако последниве пребрзо ми поминуваат од што толку уживам. :D Тргнав од исплашена и несигурна и се преобразив во личност што навистина сака да вози и да е добар шофер. (Е сега секако ме нервираат овие што возат ко без возачка ама ајде, Македонија е ова).

    Имам и едно прашање, не сретнав низ темава некој да има кажано. Дали вие што полагате или вие што сте положиле планирате/сте му дале некаков подарок на инструкторот/ката ако ви се погодиле?
    Јас сум презадоволна од мојот инструктор, подобар не можев да одберам, ме научи од нула и успеа да ми развие голема желба за учење и за возење. Сакам да искажам благодарност искрено, не ради реда ко што им даваат поклони на докторине на пример. Нешто симболично, но не многу скапо да не е ту мач. :)
     
    На NoirSerpentine му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.495
    Допаѓања:
    17.486
    Пол:
    Женски
    Јас лично не дадов ништо, но тоа беше така затоа што и не бев нешто супер задоволна. Имаше многу промени при мене, и на коли, и на интруктор од самата авто школа, не на мое барање, па не бев воодушевена.
    Ако сакаш симболично нешто да дадеш во знак на балгодарност, нешто за кола/ нејзина поддршка (сет за чистење, парфемчиња) и/или нешто за инструкторот (чоколадо/вино) е супер гест без да се преувеличува.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    Мене ми се врти в ум идеја за привезок и нешто благо (како Merci), но можи да се земи предвид и тоа со вино. :)
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  17. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    5.085
    Пол:
    Женски
    Прашање: дали е точно дека таму каде што ги возиш часовите после мора во истиот реон да полагаш?
     
  18. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.548
    Допаѓања:
    32.399
    Пол:
    Женски
    Часевите можеш било каде да ги возеш, ама за полагање мораш таму каде што ти пишува на лична карта.
     
    На rainbowec и Anyshka им се допаѓа ова.
  19. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    5.085
    Пол:
    Женски
    Знам дека во градот во кој што се водиш по лична карта се полага, туку ми кажаа дека ако возиш часови во одреден реон пр. во Аеродром или Центар дека таму ќе треба и да полагаш...
     
  20. Krissy666

    Krissy666 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Полагањето во земјава е често - да ти се одмили животот.
    Какво срце треба да имаш да го буткаш некого 6 пати за банални грешки каде никако не си загрозил пешаци,или било кој учесник во сообракајот, туку ненавремено ти кажале да се престроиш и по грешка се престроиш на полна линија бидејќи ти кажале ненавремено, да те бутнат оти пешак ти покажува со рака да поминеш на пешачки бидејќи само си стои и гледа во телефон, а потоа, ненадено се предомислува.Буткаш човек на кој му истекуваат тестовите. Искрено, не верувам дека постои некој кому ова му се случило освен мене. Знам луѓе кои улетуваа на црвено, се качуваа на тротоар и положиле. Срам и мизерија! Возев од стадион и почнувам да мислам дека направив грешка во изборот каде ќе возам...сакам да почнам од нула, но кога ќе ми текне на овие луѓе,...