1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.946
    Допаѓања:
    38.763
    Пол:
    Машки

    На страна што полагањето е ужасно кај нас. Но ова не се банални грешки. И јас би те бутнал за нив.

    Како може да се престојуваш на полна линија? Ако нема време за престојување и ти кажале подоцна ќе кажеш дека не можеш да се престроиш оти е полна линијата и е забрането.

    Ако гледаш пешак што стои со телефон, ќе намалиш брзина и ќе имаш време да застанеш своевремено ако се предомисли и почнува да оди по улица.

    Како утре ќе те пуштат во сообраќај овака кога најбазични правила прекршуваш? Ќе ти излезе пешак, ќе го дигнеш на хауба, или ќе му пресечеш на некого лента и ете беља.
     
    На eliesaab, Amellie13 и Feniksgirl им се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.407
    Допаѓања:
    38.635
    Пол:
    Женски
    Намерно ти кажале да се престроиш на полна за да видат што ќе правиш. Слободно си можела да им кажеш дека не смееш на полна да минеш.
    За пешаците на пешачки, мојот инструктор ми кажа ако некој пешак стое на пешачки и ми мава со рака да поминам никако да не поминувам туку да му покажам за да помине тој. Од комисија знаат намерно да ти кажат нешто што не е така за да видат како ќе реагираш.
     
    На theowndemon, Krissy666, Cindy.A99 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.106
    Допаѓања:
    5.221
    Пол:
    Женски
    Тоа се тие “финти” да видат колку имаш концентрација и пратиш сообраќај. Престројување на полна линија, може да значи сообраќајка ако му пресечеш пат на некој. Полна линија е исто ко ѕид да имаш, значи во никој случај не смееш да поминеш, сфати го тоа како во ѕид да одиш. Пешакот секогаш има предност ако е на пешачки, дали буља во телефон или ти дава тебе предност, пак немаш ти. Не смееш да поминеш иако ти дава предност. Истово ми го кажа инструкторот. Не знам дали земаш дополнителни часови, ама ако не земаш, редно е еден час барем пред возење да извозиш. Не се депримирај 6пати што те бутнале, ќе положиш. Помина толку сега за малку ќе издржиш. Мене за трема ме бутнаа, ете ако ти е утеха. На ниедна грешка, за трема… ама ете веќе 7 месеци имам возачка и од кола немам излезено, и тоа бремена сум 8ми месец. :) Уживам во возењето. Не знам дали во Скопје полагаш, ама Скопје е страшен хаос сообраќајот, мораш да имаш концентрација голема, иначе беља се прави.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cindy.A99

    Cindy.A99 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Ова им се како штосови да те проверат колку си сигурна, јас пред некоја година кога полагав мене ми рекоа да поминам на пешачки кај шо човек минеше по него и беше на неколку чекора до тротоар, ги изигнорирав и си застанав, само пред тргање им реков сега имам право да поминам нема веќе пешаци. И еден куп такви штосови прават со пешаци и со престеојување, само биди си сигурна во себе кога ќе полагаш и придржувај се до правилата, они можат да ти кажат и на црвено да поминеш или по тротоар да возиш само биди смирена и размислувај.
     
    На Krissy666 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.866
    Допаѓања:
    54.319
    Пол:
    Женски
    И мене истото ми го кажуваше инструкторот дека можи да те "тестираат" така колку знаеш и обрнуваш внимание на сообраќајот. Крупни грешки не смееш да си дозволиш. Налет тоа што ако сакаат да те турнат ќе те турнат за најмала ситница и супер да извозиш, полошо нешто од комисијата е нашава сообраќајна култура и колку искусниве возачи немаат осет за автошколи. Свират, се пикаат, па овие старциве на точаци се фрлаат пред тебе ко за инает. Некни дури возев тргнав да се вклучувам во кружен и еден што беше таму подалеку нагази намерно за да ми излези пред мене и ми помина. |( Баш рече и инструкторот, е за ова заради некоја будала ќе те турнат. Ај ова не е Скопје барем, таму не можам да замислам..

    Гледаш автошкола имај малце осет, можеби полага некој, јас и ко пешак ко ќе сум видела автошкола на пример ќе сум почекала настрана малку па ќе тргнам да преминувам, за секакви глупости туркаат.
     
    На Krissy666 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Krissy666

    Krissy666 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    За жал ми истекоа тестовите, имав пауза поради невработенност и сега се морам од почеток....
     
  7. Krissy666

    Krissy666 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Сите што возат со години ми имаат кажано, осетот се учи кога ќе почнеш да возиш сам малку по малку. Никогаш не возев со брзина која би ме довела во ситуација да кренам некого на хауба...сепак бидејќи знаеја дека ми истекуваат тестовите, можеа да попуштат малку, претходниот пат кога уште подобро возев ме бутнаа да сум поработела на техника на лаковите додека ги правам. Да се толку праведни при оценувањето за сите, нема да имаме ваков сообраќај. Сепак, фала на споделеното мислење.
     
  8. Cindy.A99

    Cindy.A99 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2024
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    @Krissy666 Не се разочарувај, комисијата е таква каква што е. Не си прави притисок, кога ќе мислиш дека си спремна и ќе се смириш малку од ситуацијава почни си пак со дополнителни часови и полагај, во меѓувреме положи си ги тестовите. Не знам како работи инструкторот, ама ако ти е полесно замоли го да се однесува како комисијата кога возиш за да ти биде поопуштено на полагање. Исто така, пробај да ги визуелизираш сите можни рути од местото каде што тргаш кога полагаш, или ако не можеш да визуелизираш мини си ги рутите на street view на google maps.
     
    На Krissy666 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Krissy666

    Krissy666 Нов член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    ти благодарам :l:
     
    На Cindy.A99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    3.162
    Допаѓања:
    11.097
    Пол:
    Женски
    @Krissy666 Намерно тестираат дали ги знаеш правилата, никако не се престројувај на полна линија, ќе им кажеш полна е, не смеам, обавезно пред пешачките намалување, ако видиш пешак чекај да помини, мафни му дека тој има предност, мора да внимаваш на секоја ситница. За почетник е многу тешко, но ако добро ти се научени правилата не можат да те фатат дека не знаеш нешто
     
    На Krissy666 и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
  11. NoirSerpentine

    NoirSerpentine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2021
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    2.198
    Пол:
    Женски
    Мислиш во МВР или целосно?
    Зависи колку пати паѓаш :D од прилика 45 000 - 60 000 денари излегува вкупно.