1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.625
    Допаѓања:
    32.619
    Пол:
    Женски
    Иста бев на почетокот кога почнав да возам и те разбирам.
    Полагав на голф 7 дизел, колата ми беше прелесна за возење. Кога завршив со полагањето нашата кола ми беше многу грда за возење, дека нели навикната на таа од автошколата.
    Ама верувај ми дека како мини време не сакам друга освен нашава, дури заборавив како беше вожњата во голфот.
    Пак ќе кажам, навика е сѐ. :D

    Кога ќе собереш повеќе искуство и навика за возење, тогаш ќе можеш да менуваш, а сега за сега вози си на дизел. :hug:
     
  2. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.916
    Допаѓања:
    54.641
    Пол:
    Женски
    И мене не ми одговара на нашите две дома (Volkswagen и Hyundai), затоа сакам иста астра да си купам. :lol: А татко ми ме убедува за некој шевролет што гледал на оглас, и стварно беше убав, но јас во опел астра се заљубив и убедена сум таква за почеток да си имам. :D :hug:
     
    На QweenSM му/ѝ се допаѓа ова.
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.625
    Допаѓања:
    32.619
    Пол:
    Женски
    Земи си каква ти душа сака за почеток. Понатака кога ќе бидеш спремна, лесно се продаваат и менуваат.
    Имај многу безбедни километри извозени во својата кола. :sun::hug:
     
    На Amellie13 и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.916
    Допаѓања:
    54.641
    Пол:
    Женски
    Така е, фала ти. :hug:
     
  5. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.703
    Допаѓања:
    6.425
    Пол:
    Машки
    Јас полагав со иста кола, Пежо 107 бензин. А сестра ми прво возеше Опел Корса дизел, па после и ја сменаа на Шкода Фабија бензин а полагаше со Тојота Јарис бензин.

    Има разлика во вртежниот момент. Дизелот на ниски вртежи е помоќен и не гаси, може да оди и без туража, а на високи е послаб. А бензинецот на ниски е послаб и гаси и затоа мора малце туража, а на високи е авион.

    @Amellie13 Полагај со бензинец, ако се научиш да возиш на бензин ќе знаеш да возиш и дизел. И кола да си земеш на бензин. Многу е различно чуството меѓу бензин и дизел, на бензин ќе се осеќаш како госпоѓа, мирно работи не се ни слуша дека е запалена, моторот лесно се врти, а дизелот е бучен и треси ко трактор, помалце троши, по не гасни ама е погрдо чувството да го возиш, додуша сеа овие се турбо дизели затоа се убај, да нее турбото ништо, а и поскап за одржување е. А и еве веќе нема ни да ги произведуваат веќе.
    Јас не можам дизел да возам, ми се чини трактор возам. Златен Оtto мотор :angel:
     
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.489
    Допаѓања:
    38.929
    Пол:
    Женски
    Девојката пиша дека другарот ѝ кажал дека можеби мора на бензин да полага, а не на дизел и јас затоа и кажав дека нема врска дали мора на бензин. Бог да чува сте
     
    На Sweetymk, Amellie13 и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  7. Eylan**

    Eylan** Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Devojki sakam da prasam ako nekoj ima iskustvo da mi kaze kakvi se zakonite,maz mi go fatija so alkohol 1,16 promili si plativme kazna,e sega me interesira dali zavrsuva se so plakanje kazna ili doaga posle pismo za na sud i odzemanje na vozackata, ve molam koj znae da mi kaze se sekirame deka ke mu ja zemat vozackata
     
    На Трагедијаупмм му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ребека1995

    Ребека1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2022
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас пред да ја отворам темава не ни знаев дека има разлика меѓу бензин и дизел. Секој ден учам нешто ново:rofl:

    Сакам да ве прашам за полигон колку уплатници ви дадоа? Јас вчера бев во авто испитен центар и ми дадоа само една. Ми падна чудно оти за теоретска платив три уплатници. Една е, нели?:):l:
     
    На Cutiepie1 и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  9. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.916
    Допаѓања:
    54.641
    Пол:
    Женски
    Ќе си полагам со истата кола што е дизел. Најбитно ми е за почеток да соберам искуство и да имам контрола на возилото, потоа ќе пребирам повеќе. :)

    Да, и јас вчера само што положив теорија зедов одма уплатница и да, една беше. Е сега, треба да се плати и за изнајмување на колата од автошкола ама се чувме со инструкторот и тој ми рече накнадно тоа, ќе сме се договореле. :)
     
    На Ребека1995 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.625
    Допаѓања:
    32.619
    Пол:
    Женски
    За жал не завршува само со плаќање на казната. Мој познаник го фатија со промили слични како на твојот маж и му беше одземена возачката на 6 месеци.
     
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.827
    Допаѓања:
    5.169
    Пол:
    Женски
    Дали некоја полагала скоро прва помош? Ме интересира колку саати е и дали може да се закаже попладне бидејќи проблем ми е да излезам од работа.
     
    На Sweetymk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ребека1995

    Ребека1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2022
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Јас бев некаде август. Можеш у два дена по 3 и пол часа или можеш на еден ден да земеш 6 саати. За време не се секирај, флексибилни се, барем јас имам позитивно искуство со нив. На крај од предавање имаш тест, кој секако ќе го положиш. И за недела дена го земаш сертификатот. Пиши ми ако ти треба уште нешто:):l:
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.916
    Допаѓања:
    54.641
    Пол:
    Женски
    Јас бев два дена по три саати (термините што ми ги предложија беа 9 и 13ч), на крајот од предавањето од вториот ден полагавме тест, а сертификатите веќе беа спремни и ни ги дадоа на сите на крај одма. :)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.220
    Допаѓања:
    19.362
    Пол:
    Женски
    Остајте бензин дизел ама за полигон глејте да е истата. Зашто со кола со различни димензии, различни агли, многу лесно ќе утнете при вежбите, особено пошто нели, уште немате којзнае колкаво искуство во возење.
    Јас со истата полагав и точно знаев каде треба да ми бидат стубчињата и линиите во однос на колата. Со поголема/помала кола ќе е различно.
     
    На Трагедијаупмм и theowndemon им се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.916
    Допаѓања:
    54.641
    Пол:
    Женски
    Истата беше на полигон, и најверојатно за градска пак.
    Штотуку положив полигон бај д веј :inlove: :party: што пие кафаната? Нема посреќна од мене денес, кога ќе помислам колку се плашев а вежбите перфектно ги знаев. :D

    Досега пробен тест, црвен крст, теорија и полигон со 0 грешки. :dance:
    За градска не зависи целосно од мене, па не се плашам дотолку, секако еднаш два пати паѓам. :lol:
    Хајлајт ми е ова во последниве години, не сум се радувала за нешто повеќе. :l: И ме натера да помислам дека сакам уште нешто да правам во животот за кое досега ни на крај памет не ми било.
     
    На Feniksgirl, forumce, Трагедијаупмм и 3 други им се допаѓа ова.
  16. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    967
    Пол:
    Женски
    Се сеќава некој кои беа уплатниците за да се уплати полигон по втор пат?
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.827
    Допаѓања:
    5.169
    Пол:
    Женски
    Дали ги има во книжара прашањата? Јас имам само црно-бело испринтано ама не се гледа баш убаво.
     
  18. Sweetymk

    Sweetymk Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2024
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Машки
    Имаш онлине :)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.040
    Допаѓања:
    6.074
    Пол:
    Женски
    Баш така. Ги имаш и со и без одговори, на страната на мвр. Јас положив теоретска 31/31, ма да обични прашања се тоа од општа култура. Сега остануе само уште полигон и градска:D
     
    На Elence93, Amellie13 и Sweetymk им се допаѓа ова.
  20. Drageeu

    Drageeu Активен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2023
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Хелоуу
    Јас за некој ден ќе полагам 3ти пат градска од Зоолошка. Два пати паднав заради моите грешки. Би ве замолил да ми дадете неколку совети на што да обрнувам внимание каде најчесто ги возат и каква ќе биде комисијата спрема мене, дали ќе прогледат низ прсти за малите грешки.
    Однапред ви благодарам на разбирањето.