1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.327
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми каже како оди постапката за возачка дозвола, поточно кои документи ми се потребни за да почнам со возење авто школа? И ако има некој информации дали ќе може да извадам лекарско уверение во Скопје, бидејќи не сум од Скопје, а сакам авто школа во Скопје да возам и за колку време ќе ми го издадат лекарското уверение и секако колку чини?
     
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.923
    Допаѓања:
    218.723
    Пол:
    Женски
    Во попристојни и понормални патишта каде што на секој чекор постојат објекти по име знаци и каде што постојат секакви возачки линии од сите области, каде што постојат семафори и се почитува нивната важност, каде што луѓето се пристојни и културни сум пристоен возач и обожавам да возам.
     
  3. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Дали знете што треба за издавање на возачка? Имам положено се. Читам уплатници, сликички, важечка лична карта, фотокопоја од лична карта, и барањата ама ме буни тука пишува стандард за доставување 2 дена?! тоа значи дека ќе ја добија по два дена или дека требаше да појдам 2 дена откако положив :)
     
  4. Juuuuulie

    Juuuuulie Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    2 дена од кога ќе положиш ќе се јавиш во министерство прво да види дали те има во систем и ако те има ќе ти закаже датум и време. Мене ништо не ми кажа таа на телефон али треба да се носат 2 слики како оние од матура што се менуваме и на лице место се уплаќа со картичка околу 590 денари а ако немаш картичка од претходно треба да земеш уплатници две и да ги уплатиш во поштата. Иначе пред да влезеш да се сликаш треба да земеш од главниот шалтер образци за издавање на возачка и да ги пополниш (тоа е всушност барањето) Иначе се изработува за 7-10 дена а во меѓувреме ти даваат потврда дека имаш положено, а ако сакаш за 2 дена да ти ја изработат доплаќаш уште 200 ден за брза постапка
     
  5. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Ама јас не отидов по 2 дена откако положив :worried: положив на 30 мислам беше а еве веќе 13 е. Да не прават проблем и за тоа?
     
  6. MysteryMan23

    MysteryMan23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Машки
    Не не
     
  7. alesandra jon

    alesandra jon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    за да положиш дали морат да имаш наполнето 18 год?оти слушнав дека можеш и на 17 ипол да возиш ке ти даделе некоја потврда,а возачката на 18?
     
  8. Juuuuulie

    Juuuuulie Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Можеш да полагаш за возачка од 16 години ако исполнуваш одредени услови (одличен успех, примерно поведение,согласности од професор/психолог/директор) и тука има различни услови од нормалните почетници со 18 години (место до 11 вечер до 8 смее само, со придружба цело време итн.)
    А иначе ако имаш 17-17,5 можеш да си почнеш со обуката и таа да трае се додека наполниш 18 па тогаш да си полагаш
     
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.973
    Возам, растурам. ]:)

    Ко маж некој сум, а и со пцуењето не заостанувам, срамотилаци. :tmi: ПА КАЈ ОДИ СРЕД ПАТ, прости значи.

    Се изненадив од самата себеси, мислев дека ќе паничам, дека ќе кревам раце од волан на раскрсници, дека во огромна гужва нема да се разминам и слично, ама сега за сега, одлично. Сега за брзо ќе видам и официјално како ќе се покажам, мада што охрабрена сум од позитивни коментари. И моиве дома се изненадени, ги повозив по напуштени патишта, вртев по ископани лозја, и ми викаат дека се баш пријатно изненадени. ПА ТАКА АМИ КАКО. :D

    Ми тргна некако од прва, не ми гаси колата, не дрифтам на две тркала на кружен тек, не ми тресе, не ми оди како бротче напред назад, задоволна сум. Е да се пожалам од паралелно паркирање ПОИМ си немам, ама ајде да речеме дека се вежба тоа со тек на време. :tmi:

    Да земам официјално на папир, па мислам дека нема да испаднам од кола. :D
     
    На ozbilnazena, elenaeli22, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
  10. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој кога ќе положиш каква е процедурата после ?
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас за мене ќе си кажам дека сум добар возач. А многу мразам женски возачи и старци. Извинете женски ама вие сте за да ве возат само, а не да возите.
     
  12. mari_sa

    mari_sa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2015
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    А што ако нема кој да не вози ?
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    4.510
    Пол:
    Женски
    ^^ Според дотичниот погоре пешки да идеме треба
     
    На Lolo5, simoncelicius, Viktorijaaa5 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.973
    Искрено од такви шовинистички коментари ми се блуе, па кога ќе видам дека ми свират и ме пцујат по улици демек кај си тргнала да возиш ти, женско за у кујна и слични ми ти муабети, е тука ќе се степам со некој. :devil: |( Па барем во денешно време не ви чинат тие муабети.

    Возењето е ствар на навика и желба, можеби некој процент и фат треба да имаш за тоа, малце осет што се вика... ама секој може да научи да вози.

    Баш жените се подобри во мултитаскинг, а возењето бара употреба на сите четири екстремитети и огромна концентрација.
     
    На Lolo5, PaLaVa, Oxymoron и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Ќе си возиш точак наместо кола. Највеќе сообраќајки вие правите.
    А ако ви текнува на заобиколницата кога се судрија 20 коли, кривицата беше на жена. Она прва ја направила сообраќајката.
    И кога гледам со 20 ми вози на населено место и 60 на автомат и свирам дур не ја поминам.
     
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    4.510
    Пол:
    Женски
    Да де и на - 1 степен надвор кога е ние точаци ќе возиме , да не те вознемируваме тебе ваше Височество |(
     
    На Lolo5, foxcrime, simoncelicius и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    А вие па многу сакате да се луксузирате. Чим можат Русите да возат на -15 можете и вие на -1.
     
  18. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    4.510
    Пол:
    Женски
    Уште се чудам што мајка бара шовинист на женски форум ???
     
    На Lolo5, PaLaVa, simoncelicius и 3 други им се допаѓа ова.
  19. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Marick14 според светски статистики, за најголем дел (над 90%) од сообраќајните незгоди, виновни се мажи кои седнале, иако некадарни, зад волан.

    Пред недела дена, во Автокоманда, ланчана сообраќајка, првин југо, Сеат во средна и на крај џип, а околу нив пука ТЕСТОСТЕРОН!!! :punch: Знаеш ли кој сум ЈАС БЕ? (n)


    И да, поарно не пишувај шовинистички сра*а на женски форум. Јасно?
     
    На Lolo5, simoncelicius, Bender Rodriguez и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Дискриминација.