1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Возам активно 6 години, верба у себе имам секогаш, а во другите никогаш, мн внимавам кога возам.Мене ми е страв од другиите како возат, посебно од оние фраерчиња што летаат како луди низ улица. Инаку според мене жените се мн подобри во возење од мажите, многу повеќе внимаваат, почитуваат правила. Се е до времето, колку повеќе возиш се опушташ и уживаш во тоа.
     
    На LollySky и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Може ли да се полага за возачка дозвола на 17 години?
     
  3. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.734
    Допаѓања:
    2.899
    Пол:
    Женски
    Можеш да почнеш со часови сега, а кога ќе наполниш 18 да полагаш :)
     
  4. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Ne ti e malku rano za polaganje :D :D
     
  5. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    ај некој да ми каже нешто за полагање на прва помош :)
     
  6. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Јас на пример полагав прва помош во Тоспаш во Аеродром не собраа повеќе кандидати што требаше да полагаме прва помош и ни предаваше едно ведојче едно 2 саати.После тоа ни покажуваше како се дава вештачко дишење на КУКЛА и некој други работи за на крај да решаваме тестови со некој си 20 прашања ако добро се сеќавам и секој поединечно правевме вештачко дишење и ред други работи на КУКЛАТА барем така беше додека ја полагав.
     
  7. Ваља

    Ваља Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Уште не знам каков возач ќе бидам, затоа што почнувам возачки курсеви во февруари 2016. Се плашам малце, бидејќи никогаш не сум возела кола и не знам како ќе успеам да комбинирам курсевите со мојата работа :)
     
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    А вие храбри возачи, да ми кажете мене некоја финта како јас да не бидам паничар и да не се плашам додека возам :)) Има таква мисла?? Има некој штос?? Или нема да ме бидне
     
  9. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.358
    Пол:
    Машки
    Со тек на време, ќе те биде оти да не:)
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Се надевам Ч))
     
  11. Sextasy

    Sextasy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    46
    И жените и мaжите се пoдеднaквo дoбри вo вoзење иaкo дoминaнтнo пoвеќе вoзaт мaжите пoрaди кoнзервaтивнoстa нaшa,вo еврoпските земји нoрмaлнo е дa имaaт две кoли зa мaжoт и женaтa нoси децa нa шкoлo шетa и сл
    Кaј нaс oстaнaлo сaмo тoa зaеби женскo не вoзи. Прoблемoт е штo жените се пoплaшливи a мaжите пoвеќе ризикувaaт трoшaт хoрмoни шлaјфувaaт пa и прaвaт белји. Девoјкa aкo вoзи девoјкa ќе прaaт муaбет и ќе стигнaт пoпoлекa и сигурнo. Преснo пoлoжен тестoстерoн aкo гo вoзи другaр му ќе прaaт муaбет "глеј вo третa штo прaви".....

    Нaјгoлемaтa мaкa кaј сите нoви вoзaчи е кумплугoт. Еднa педaлa aмa мaки сoздaвa. Незнaм зoштo кaј нaс ретки се aвтoмaтик кoлите велa aмерикa вoзи aвтoмaтик - имaш кoчницa и имaш турaжa,стисни гaс и вoзи сaмa си регулирa брзини кoлaтa.
    Акo мaки мaчите сo кумплуг,сaмo aвтoмaтик земaјте.

    Oнa штo ќе гo нaучиш вo aвтoшкoлa е сaмo oснoвaтa. Пoнaтaму пoсле земaње вoзaчкa мoрaш редoвнo дa вoзиш сo цел дa стекниш нaвикa,дa се oпуштиш,дa стекнеш сoпствен личен стил нa вoзење и тaкa ќе се внесиш вo сooбрaќaјoт.


    Oчигледнo си пoчетник штoм се плaшиш. И јaс бев тaкoв нa секoјa кoлa штo иди нaкaј мене мислев прaвo вo мене иди. Дoдекa не сфaтиш декa секoј си вoзи вo свoјa лентa. Решениетo е кoнцентрирaј се нa вoжнaтa,гледaј пред тебе и ретрoвизoри нoрмaлнo,држиси прaвец твoјa лентa и не кaчувaј вкoлa пaничaри или сезнaјкoвци. Сaмa и oпуштенo. И нaјбитнo: ВOЗИ ВOЗИ И ВOЗИ. Требa секoкдневнo дa вoзиш и тaкa се стекнувa искуствo. Истo кaкo дa oдиш вo теретaнa резултaти пoсле некoе време.
    Јaс кoгa пoлoжив зедoв кoлa и 5 месеци секoј ден скoрo вoзев и се нaвикнaв. А вo пoчетoкoт нa aвтoпaт сo мaксимум 80 вoзев кo некoј пензиoнер здрвен.
     
    На Bebulleee, LollySky, Ваља и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Ваља

    Ваља Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Да, ова сум го слушнала веќе и знам, дека по полагањето на возачки испит морам да возам редовно за да добијам неопходно искуство. Проблемот е што во моментов не можам да си купам кола и ќе ја користам колата на мојот дечко од време на време, најверојатно двапати неделно. Како мислиш, ако возам 2пати неделно ќе ми помогне ли да се научам или ќе биде премногу малку? :o

    Што се однесува до жените-возачи, тоа е обемна и интересна тема. Тука во Бугарија повеќето мажи се однесуваат скептично кон нив (нас:)), и јас започнав да верувам, дека сепак има некаква разлика меѓу стилот на возенњето на жените и мажите. Се согласувам, дека жените се поплашливи и попретпазливи на патот :$
     
  13. Sextasy

    Sextasy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    46
    Вoзењетo не се сoстoи oд прaвилa и прoписи туку имa и стил нa вoзење прoценкa нa ситуaции прилaгoдувaње и кoнтрoлa нa вoзилoтo, спoреди гo сo рaкoписoт,oткaкo ќе ги нaучиш буквите требa секoјдневнo пишувaње и ќе стекниш свoј стил (рaкoпис).
    Дoвoлнo е и еднaш неделнo,сaмo дa не прaвиш гoлеми пaузи,сo цел дa aпсoрбирaш вештинa вo вoзењетo a штoм еднaш нaвикнеш oбичнo 5-6 месеци дo гoдинa денa немaш мaкa.
    Јaс сум мaшкo и oд рaѓaње не знaев дa вoзaм. Oстaвете ги стереoтипите, нa грaдскa пaѓaв 4 пaти другaрите ме зaфркaвaa кoгa земaв вoзaчкa oти вoзaм сo 60 нa aвтoпaт пa еј женa те престигнa уaa ихaaa и сличнo. Си купув пoлoвнa кoлa и секoјдневнo шпaртaв гoре дoлу низ грaд и мaлце нa oтвoренo и сегa веќе немaм прoблем. Вo oвaa ситуaцијa мoжaм дa oстaвaм кoлa пoвеќе гoдини дa не вoзaм и пoсле пaк ќе вoзaм дoбрo зaтoa штo еднaш веќе влеглo вo прaксa и пoсле немaш гaлје. Сaмo дa пoвтoрaм нaјлoшa oпцијa пoсле земaње вoзaчкa е дa не вoзите. Нaнoвo требa се дa се учи се, a тoa е истo кaкo дa немaте вoзaчкa.

    Жените кaј нaс пoлoшo мoже вoзaт зaрaди стереoтипите oд секoј се слушa лoшo вoзи женa и пoтсвеснo сaмите жени гo aпсoрбирaaт тoa мислење и нa некoј нaчин се чувствувaaт пoмaлку спoсoбни. Зaеби, кoлaтa не пребирa мaж или женa туку дoбaр и лoш вoзaч.
     
    Последна измена: 3 јануари 2016
    На Bebulleee, sanja.burgundy, Antolinaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Јас сум живи смешки,божем на јајца возам.Уплашена цело време,и на сите им давам предност ,затоа и ретко возам!:rofl::rofl:
     
  15. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Кога ја земав возачката ми беше многу страв да возам , затоа една година колата паркирана ми стоеше на улица, сега се опуштив многу добро возам ама паркирање ..... ТАПА. До сега двапати имам лупнато кола додека се паркирам:rofl: . Значи незнам како да научам |(
     
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.950
    Допаѓања:
    14.007
    Пол:
    Женски
    Јас активно (секојдневно) возам скоро пет години, и сум подобар шофер од повеќето што ги среќавам низ градов. Имам брзи рефлекси, почитувам правила максимално и не паничам никогаш. Генерално низ Скопјево се вози прилично кретенски/каубојски, и пешацине знаат да бидат камикази, па ако немаш брзи рефлекси, отиде.
     
  17. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.734
    Допаѓања:
    2.899
    Пол:
    Женски
    Дали прашањава што се за полагање тест можат да се спуштат за печатење? Ако да, како ? :)
    Другарка ми ќе полага следнава недела, пробувала да ги спушти, ама не успеала никако. А од компјутер не може да учи.
    :$
     
  18. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Mozat da jas gi imam ispecateno a gi imam i simnato od Internet odi na MVR na stranata ke gi najdess
     
  19. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    Колку е зголемена уплатата за возачка дозвола се знае ли?
     
  20. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.734
    Допаѓања:
    2.899
    Пол:
    Женски
    Да, знам дека може, ама како? :)