1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.268
    Пол:
    Машки
    Јaс пoлoжив зa кoлa минaтиoт месец и oдмa се врaбoтив зa дa сoберaм пaри дa си купaм скрoмнa кoлa. Е, сегa oвие дoмaшниве ми викaaт првo дa си купaм некoјa oбичнa, југo кoјa чини 300-400 еврa, пa пoсле кoгa ќе нaучaм и стекнaм искуствo дa купaм пoубaвa.
    Прoблемoт е штo јaс вo oвa гледaм дуплo фрлaње нa пaри. Требa дa дaдaм 400 еврa, пa пoсле гoдинa-две други 800 еврa зa другa кoлa. Јaс плaнирaм дa си сoберaм пaри и дa купaм еднa скрoмнa кoлa oд 600-800 еврa и дa јa служaм сo гoдини дoдекa се врaбoтaм спoред струкa и кoгa ќе имaм пoгoлемa плaтa. Пa уште дoбивaм кoментaри декa ќе сум јa слупaл, пa пoсле штo ќе сум прaвел, a зa југoтo и дa гo слупaм не е тoлку скaпa пoпрaвкaтa.
    Дaдете ми некoј сoвет. Сo кoгo пoвеќе се сoглaсувaте, сo мoетo мислење или нивнoтo? Ствaрнo не знaм штo дa прaвaм веќе.
     
  2. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    @Mr. Right Е ако твоите се сомневаат, а уште полошо ако ти се сомневаш во твоите возачки способности, тогаш подобро не купувај никаква кола и оди си пеш.

    И кај мене истите глупави муабети, ќе ја слупаш некаде, боље земи си поевтина... па ако јас не сум научила да возам ќе ја слупам секоја кола без разлика дали е од 500 или од 5000 евра. Штом имаш возачка дозвола во рака, се сметаш за способен возач кој одговорно учествува во сообраќајот. Освен тоа, мислам дека понеискусните возачи се попримерни и повнимателни кога возат.

    Мој предлог ти е да си собереш повеќе пари и да си купиш поубава кола која ќе ти се допаѓа и ќе ја возиш со мерак, а не некоја која ќе ја возиш ради реда додека "се научиш".

    Инаку и јас го планирам истото, ми остана да положам уште градска, па здравје ќе си почекам додека да купам некое поубаво количе. И да, уште еден глуп муабет: "Купи веднаш кола, ќе заборавиш да возиш".
    Хау јес но. |(
     
    На Victorian, theowndemon, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.268
    Пол:
    Машки
    Не се сoмневaм вo мoите вoзaчки спoсoбнoсти, aмa пa не сум ни некoј искусен вoзaч. И убaвo кaжa, ние штo сме тaзе вoзaчи сме пoкултурни и пoвнимaтелни вo сooбрaќaјoт. А вo врскa сo слупувaње нa кoлaтa, јaс штoм не сум јa слупaл кoлaтa oд aвтo шкoлaтa зaштo пред дa пoчнaм вoлaн не знaев штo е бидејќи дoмa никoј немa кoлa, немa дa јa слупaм ни oвaa.
    Нoрмaлнo декa ќе требa дa се нaвикнaм сo нoвaтa кoлa и ниту плaнирaм нa пoчетoк дa вoзaм нa дoлги релaции. Пa уште ми збoрaт декa ќе сум имaл тремa сaм вo кoлa дa вoзaм и јaс рекoв, нoрмaлнo нa пoчетoк мoрa дa имa некoј сo мене дoдекa се нaвикнaм. И тoa "учење" ме вaди oд тaкт и мене. Пa зaштo ги зимaв тие чaсoви плус дoпoлнителни? Зa дa нaучaм, нoрмaлнo. Јaс сo нoвaтa кoлa требa дa се нaвикнaм и прилaгoдaм, a не дa учaм.

    И ти пoсaкувaм штo пoбрзo дa си земеш вoзaчкa вo рaкa и дa си купиш пoубaвa кoлa.
     
    На theowndemon и PaLaVa им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.234
    Допаѓања:
    104.871
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @PaLaVa , подсобери си пари и купи си поубава кола , и мене ме вадат од такт ваквите коментари. Истото и моите ми го велеа минатиот месец кога незнаев што да земам поготво татко ми еј не земај поскапа кола ама кога размислив добро зашто по двапати да трошам пари , така да си земав Опел корса 2008 годиште. А точно е тоа , тазе возачите се повнимателни :) @Mr. Right
     
    На theowndemon, PaLaVa и Mr. Right им се допаѓа ова.
  5. inanonesumfina

    inanonesumfina Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам.Од колку години може да се полага за веспа? :)
     
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.779
    Пол:
    Машки
    @Mr. Right, колата работи на принцип колку пари - толку музика. Ако земеш Југо од 300-400 евра, може уште наредниот месец ќе дадеш пари за уште едно Југо за да го поправиш првово. Ефтините коли не се ефтини за џабе - или нешто у старт не чини или па ќе се расипе кај и да е.

    Ја се слагам со тебе и мислам дека е попаметно да почекаш малце и да си земеш нешто посаглам и што ќе ти биде мерак да го возиш. Со ефтино Југце може само да те боли глава и да си направиш нервози и фрустрации како тазе возач - па уште без серво и ако мењачот тешко убацува у брзини, ќе ти се одмили и возење и све. :D

    А да - бегај што подалеку можеш од паметњаковичи кои ќе седат до тебе и ќе те „учат“ на новата кола - може само глава да те заболи од такви. Ако имаш некој саглам човек да ти биде копилот првите денови - океј, ако не - подобро ќе си се свикнеш на колата сам и на раат него ако некој ти труби над глава.

    Е тоа е. Па кога ќе си земеш кола, пофали се у „Што последно си купивте.“ :D

    Поздрав!
     
    На Victorian, elimkd, PaLaVa и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.268
    Пол:
    Машки
    Фaлa Бендер. Фaлa ви и нa сите кoи ми oдгoвoривте.
    Ќе ве пoслушaм и ќе пoчекaм дa купaм пoубaвa кoлa. Знaев декa тaкa и сo тoa Југo сaмo дупли трoшoк ќе прaвaм.

    Инaку мене нa пoчетoк ми требa бaрем еден чoвек дa е сo мене, кoлку дa не сум сaм вo кoлa, a не дa ми сoли пaмет. Oснoвнoтo гo знaм. Ќе си јa земaм мaјкa ми сo мене. :D

    Зa фaлење oбaвезнo ќе се пoфaлaм у темaтa. Грaтис сликa ќе дoбиете. :rofl:
    И тo. :D

    Пoздрaв.
     
    На PaLaVa, koritsaki и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  8. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.613
    Пол:
    Женски
    И јас се согласувам да си почекаш и да купиш нешто посаглам од Југо.

    Туку јас завршив со часови, треба да пријавам тестови, ама ме мачи друго. Инсктрукторката не ми беше многу добра и не сум задоволна. Имам проблем со паралелно паркирање, пошо таа нишо не ми објасни, ме остави сама да се снаоѓам. Не сакам да паднам на полигон. Дали има можност да земам дополнителни часови во друга школа? Нејќам да и плаќам плус неа, зошто стварно не вреди. Или можам негде низ Скопјево да вежбам со другарка?
     
  9. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Мислам од 16. А ако имаш возачка дозвола, можеш да возиш моторче до 50 кубика со возачката од кола. :)
     
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Не разбирам зошто да не купи прво постара кола?јас возев фичо година ипол откако положив и сум ѕвер за возење, маж не ми е рамен. Ако знаеш да возиш потешка и постара кола, за, понова после е пис оф кејк. Сега имам астра и топ ми е, али возам 10 години од 18.
     
    На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
  11. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    @Mr. Right Ти благодарам. Честито и на тебе возачката и да си земеш што побрзо убава кола. :)
    И секако честито на сите останати и држам среќа на сите кои сеуште полагате. Што побрзо да си земеме возачки и што поретко да не има во групата "Ѕид на сообраќајниот срам". :rofl:

    Не, најсериозно јас мислам дека ако имаш нова кола ќе ја пазиш многу повеќе, и ќе паркираш дупло повнимателно отколку со некое југо и со наметнатата мисла во глава дека е стара колата и немаш гајле ако ја удриш. Значи не смее возач да дозволи да му се случи такво нешто!

    И да, тоа со придружбата во кола првите денови, сите околу мене што веќе возат кажуваат дека најубаво се учи сам. Нервозни личности и паничари во кола - никако! Од старт седнуваат со мислата дека не знаеш да возиш убаво и може да ти се придерат ненадејно во секој момент, а ти како неискусен да не можеш соодветно да изреагираш и да направиш беља. Инструкторот има право да те кара и опоменува, но има и помошни педали со кои може да изреагира. Само смирено и полека, се се учи во животот. :)
     
    На Mr. Right, koritsaki и kjukli им се допаѓа ова.
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Извини каде полагаш? Страшно е и со инструктори и со се, секој стана инструктор. А сама не можеш да вежбаш, аа полигон пуштаат само преку автошкола. Пробај преку друга, ама дал ќе те.примат само за дополнителни.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.613
    Пол:
    Женски
    Во Ада бев. Дали дека знаев да вознам уште пред да почнам со часови, па ич не се замараше со мене. Ама за паркирањево стварно ми е проблем. Како сама да научам? (facepalm)
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.234
    Допаѓања:
    104.871
    Пол:
    Женски
    Леле а се си мислев само јас имам проблем со тоа паралелно паркирање . Јас имам уште 5 часа , а утре баш ќе му кажам на инструкторов да ме учи повеќе паркирање , зашто ептен ми е страв, овде кај нас се полага само градска и сред улица ќе треба да паркирам. И мојот инструктор е мнгу нервозен и кога ќе ми рече `вие жените` , `со вас жените имаме друг начин на учење` ме боли глава искрено. И последниот пат ме изнервира некако брза , не ми објаснува убаво... дури ми дојде да плачам едно време од нервоза ама утре ќе му објаснам дека не разбирам ако треба 100 пати нека ме стави да паркирам
     
    На PeachGirl и kjukli им се допаѓа ова.
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Зар уште постои таа автошкола? Лелеее не пријавувај полигон додека не научиш. За џабе ќе фрлиш пари. Ако не е ок, прашај во друга автошкола, мислам дека ако прашаш во Тримоски во Тафталиџе, кај Џоле, ќе те.прими со се документи и ќе те повежба ете уште малце колку.ти фали. Праведно чоече е, со големо срце и башка е врвен инструктор. Одамна сум вплеткана во браншава покрај мајка ми, па ги знам и инструкторите повеќето.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Каков кретен, тоа инструктор ли е? 90% од жените се шоферишта сега, со свои коли и без да мољакаат за превоз. Бог да чува!
     
    На kjukli и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    Јас на полигон правам 4 вежби .Во сите градови е исто или?
     
  18. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.613
    Пол:
    Женски
    Да, 4 вежби се.
     
  19. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    Najdi na youtube za paralelno parkiranje ili odi vezbi na poligonot so nekoj sto znae .Jas uplativ za poligon i sega sekoj den porucek koga nema nikoj na poligon odam da vezbam.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Да си ја купиш колата што ја сакаш. :) Еве јас сум тазе возач и не значи ако сега си положил дека партал ќе ја направиш колата. Кола се прави партал ако не внимаваш при паркирање и возење и тука ништо не може да ти помогне. Точно на почеток малце е чудно и многу ми беше страв да не ја оштетам колата, ама од страв ништо не се постигнува. Уште од првиот ден сама во кола и многу подобро возам сама него ли некој кога ми мрчи од страна.
     
    На Mr. Right и koritsaki им се допаѓа ова.