1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    :)
    не не, тоа не ми е проблем. Кога се паркирам, за да застанам.
    Секогаш правам грешка..... застанувам, ставам во лер и држам кумплунг и кочница.

    Да не ми потскокне нанапред да не ми се врати наназад... Да ја изгаснам и да застане без напред назад
     
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    На мала нагорнина ќе си држиш во прва кочница со кумплунг и ко на рачна полека ќе си пушташ кочница и кумплунг и ќе додаваш гас. Ако ти е позгодно можеш и со рачна. А на голема угорнина обавезно рачна па прва и ќе си тргнеш ко на рачна. :)
    п.с. ако си во лер зашто држиш кумплунг?
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    За да се паркирам, да застанам .
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Леле колку сакам да се научам да возам. Се нервирам што немам време да се посветам и затоа не се запишувам на авто школа. Нека поминат уште две години барем, ама без возачка не останувам па што сака нека е .
    Сакам и автомобил да си купам, па да си уживам како што треба и доликува. :)
     
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    18.207
    Пол:
    Женски
    Без разлика дали застануваш само привремено, или пак се паркираш, и без разлика дали си на право или на нагорнина, кога ти е во лер значи е исфрлена од брзина и немаш потреба да го држиш стегнат кумплунгот воопшто.
     
    На jasmina00 и LadyC им се допаѓа ова.
  6. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Па ако си у лер си у лер. Не ти треба кумплунг за тоа. Само кога си у брзина.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    неубава навика ми е кумплунгот, како посигурна се чусвтвувам дека нема да ми отскокне

    се сетив, прво ставам лер, па исклучувам мотор и после тргам нога од кочница па ставам во прва

    така??

    Фала девојки на внимание, ептен ми значи
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Doris123

    Doris123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Така,и рачна кревај и тоа нека ти е навика :)
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    18.207
    Пол:
    Женски
    Така. Не си посигурна со него, напротив може беља да си направиш. Одвикни се некако од тоа да држиш постојано стегнат кумплунг, лоша навика е, и кога стоиш, а обавезно кога вртиш во кривина - тогаш ногата никако таму. Со стегнат кумплунг колата ќе ти забрза, не можеш да ја контролираш, и не дај Боже да си на мраз може да те излизга и да се тумбаш. Ако си несигурна подобро вежбај си во место, створи си некоја навика.
    А за погорниот коментар не се согласувам дека треба да креваш рачна секогаш и секаде. Рачна е за големи успони, ама нема логика што луѓе креваат рачна на скроз рамно, или дури и кога стојат на семафор, што потреба, само си комплицираш.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    лелелеел рачната ја заборајв :))) да важен најважен детаљ, ФАЛА
     
    На Doris123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.235
    Допаѓања:
    104.872
    Пол:
    Женски
    @jasmina00

    Рaбoтaтa е кaкo ќе нaучиш т.е кaкo ќе те нaучи инструктoрoт тaкa пoсле и ќе се нaвикнеш. А се си е и дo искуствo. Јaс сегa се нaвикнaв нa гoлеми угoрници и удoлници нa семaфoр дa стoјaм сo кумплуг и кoчницa без рaчнa. И мoментa пред дa тргнaм јa кревaм мaлку нoгaтa oд кумплугoт и нa зелени сaмo притискaм нa педaлaтa зa гaс и тргнувaм. Рaчнa ме нaучи инструктoрoт дa стaвaм сaмo секoгaш кoгa ќе зaстaнaм и излезaм oд кoлa. Сегa зa сегa вaкa ми е леснo a сеуште не вoзaм ( чекaм дa излезе вoзaчкaтa секoј мoмент:) ) пa ќе видиме кaкo ќе биде пoнaтaму. Вo врскa сo вртење кривинa секoгaш стaвaм вo првa брзинa зaштo oвде кaј штo живеaм улициве се мн тесни имaм прoбaнo и сo втoрa aмa некaкo мн убрзувa кoлaвa и избегнувaм тaкa дa вртaм.
     
    На cresa-jagoda, jasmina00 и LadyC им се допаѓа ова.
  12. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aglaja

    Aglaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    24
    Има некој искуство со полигон во невреме, полагање полигон :(
     
    На Doris123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.821
    Допаѓања:
    17.802
    @Aglaja Јас кревам два прста.
     
  15. Aglaja

    Aglaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    24
    И исход?? :$ Откажување на полигон :rofl: Паника ме фаќа, од линии и нетолеранција :sweat:
     
  16. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.821
    Допаѓања:
    17.802
    Положив. Само концентрација и полека. Не си временски ограничена (барем јас не бев сега по ново не знам како е) нема потреба од паника и брзање.
    Кај нас комисијата цел саат чекаше да намали интензитетот на врнење ама ништо па со кабаници стоеја на дождот, а не откажавме ниту еден од кандидатите 15ина бевме сигурно. :)
    Ајде со среќа и немој да паничиш (fingers)
     
  17. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Фино што не користиш рачна на угорници/удолници, а немаш помислено дека ако утнеш некогаш и ти се подврати колата на пример на семафор, може ќе се закачиш во тој зад тебе?
    Низ сообраќај имам забележано многу шофери што не се замараат да кренат рачна на угорница на семафор, а не ја владеат колата па им се враќа наназад. Затоа јас лично секогаш оставам повеќе простор пред мене, за да не испадне куршлус после.
    Меѓу другото, штедете ги кумплугот и кочниците.
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    Тргам од себе. Возам 10 години и освен ако не е поостра угорницата не кревам рачна. Небитно колата дали е моја или туѓа ( службена) . Сум се снаоѓала од прв пат кога положив. Едноставно самото возење ти дава кураж и осеќав дека не е проблем (како и што се докажало до сега) да не кревам рачна на секое.
    И јас секогаш оставам простор пред мене и тоа не само на угорница, бидејќи ми се има десно да стојам на црвен семафор и да ме чукнат од позади полека ( од невнимание со кумплунгот) .
    Да не збориме хипотетички, кој знае да вози и внимава, рачната и кочницата не се мерило за доказ на истото.
     
  19. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    @LadyC и јас возам 8 години и се сметам за шофериште, ама... стравот лозје чува.
    Плус, рачната не е ставена за украс, си има примена.
    Како што реков, штедливо возење е техника на искусен шофер, без оглед дали е сопствена или службена кола.
     
    На cresa-jagoda, Antolinaa и LadyC им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.166
    Допаѓања:
    147.692
    Пол:
    Женски
    У принцип ние жените ( иако маж не го поддржува ова) сме многу повнимателни шофери од мажите. Не брзаме и пазиме знаци, почитуваме правила, пропуштаме пешаци, коли со првенство и сл. Рачна/кочница е сосем небитно верувај. Ако некој не знае да тргне и на спуштање на рачна ќе му се врати колата без недоволно пуштен кумплунг со гас. :)
     
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.