1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возење велосипед

Дискусија во 'Фитнес' започната од queen88, 21 април 2010.

 1. queen88

  queen88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Женски ми треба еден совет, дали е доволно да се вежба пола сат на велосипед секој ден? Јас не сакам да ослабнам или нешто но сакам да се зацврстам малку и дали може некој да ми каже за колку време може да се видат резултати? Фала ви премногу :)
   
  На eki-11.elence му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Па доволно ќе е пола сат ама да не биде тоа возењето на удолница :lol:
  Одбери си добар терен, што има блага нагорна патека ;)
   
  На ana-33 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. zverka

  zverka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  31
  Со возење на велосипед кои мускули ги развиваме само на нозете ли ?? Има ли корист при стомачни мускули :) за возење ке возам само да не вежбам дома :D или пак сега се така силам :lol:
   
  На eki-11.elence му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zumbul

  zumbul Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  4
  jas mislam deka zavisi za sto ti treba pola saat vozenje tocak ako e za kondicija togas mozes a inace za da se sategnes e premnogu malku pola saat maksimum do 1 saat ili 2 :worried: haha
  a inace se zategaat samo nozete barem spored mene ako ne etaka slobodno neka me porpavi nekoj ;)
  a za stomakot samo vezbi , izvnisi so te razocarav ama taka e i mene mi treba ama slabo :( hahah
   
  На eki-11.elence му/ѝ се допаѓа ова.
 5. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Велосипедот е идеалното решение кое ќе ви помогне да се вратите во форма.Додека возите велосипед, постојано, со секое движење ги вежбате вашите нозе, што е совршена вежба со која се стигнува до мазни, слаби нозе.

  Па доволни се 30 минути , почни секој ден со возење ќе видиш дека со текот на време ќе можеш и повеќе да издржиш :)
   
 6. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Зависи колку располагаш со кондицијата. Не можеш од почетокот, незагреана, да возиш два часа без престан. Постепено, 20 минути, 30 минути, еден час, два часа и така натаму. Јас пред некој ден се качив на велосипед демек ќе возам, а како што немав кондиција, одвај два пати свртев. :lol:
   
  На sake му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  Пола сат на велосипед доволно или не?

  Со возење на велосипед се зацврстуваат листовите и бутниот мускул, додека пак помага во слаабење на мускилите од долнот дел на стомакот, ако возиш 2часа по 5км трипати неделно. (не по удолници :) )
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Пола сат на велосипед доволно или не?

  Море, јас денеска што убаво си се изнавозев точакот, не пола саат, саат ипол возев, а не ни приметив кога брзо помина.
  Искочивме на кеј со другарки, уз муабет, уз смеење брзо поминува време. :)
  Најубаво појдете со другарки и нема ни да забележите колку сте извозиле. ;)
   
 9. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.170
  Пола сат на велосипед доволно или не?

  Одличен начин за затегнување на мускулите на нозете - цело детство го поминав на точак и сега само на нозете имам мускули, симпатични не од оние ептен што се. Сега пак седнувам на точак, сончеви се деновите, ни преладно, ни претопло, таман за возење крај кеј. А воедно и вежбам на Орбитрек. И девојки има солидни резултати. Не дозволувајте да не го вежбате ако ви седи дома. :hai:
   
 10. lidijalidija

  lidijalidija Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Рекреативно возење со велосипед

  Здраво девојки,би сакала малку да подискутираме :talk: за рекреативно возење со велосипед.После прочитани статии,разгледување на различни калкулатори за согорување на калории,сметам дека рекреативниот велосипедизам е навистина добар за здравјето,бидеќи ги топи мастите, го зацврстува телото,ги обликува и зацврстува нозете и поволно влиае на кардиоваскуларниот систем.
  Пред некој ден ми кажаа дека во Прилеп(јас сум од ПП) за 1 месец треба да почне рекреативно возење,сеуште не знам детали(нешто околу 10ден за едно возење мислам),но сериозно размислувам да се приклучам(бидеќи време е да се спремаме за на плажа :lol: )инаку вежбањето не ми е јака страна.
  Па што мислите :?: вие за ваков вид на вежбање/спорт?
   
 11. ding.dong

  ding.dong Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Рекреативно возење со велосипед

  Дефинитивно ДА. Возењето велосипед, па макар и рекреативно е брз начин за согорување калории, а да е поинтересно, ефектите се гледаат на цело тело, а не само на нозете :D. За возењето во Прилеп, стварно немам појма, ама ако имаш шанса, приклучи се, нема да зажалиш :D.
   
  На eki-11.elence му/ѝ се допаѓа ова.
 12. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.099
  Одвај чекав да заврши зимата за да почнам да си возам :lol: Ем е интересно, ем го затегнуваш телото и се чувствуваш подобро. Мој совет е ако сакате повеќе мускули да го зголемите отпорот на велодиспедот, мене така ми беше на најголем отпор еднаш наместен и се чудев оти толку тешко возам :?: И другиот ден многу ме болеа мускулите, ама е многу корисно :wasntme: Од другата недела почнувам да возам
   
  На cresa-jagoda, SunnyGirl2, Glossy-girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. eki-11.elence

  eki-11.elence Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Мислам дека е доволно затоа што со самото возење на точак по пола саат ти се зацврстуваат половично стомачните мускули тоа е докажано медицински а резултат ќе имаш во рок од 20 дена :clap: :D :hai:
   
  На cresa-jagoda и butterfly33 им се допаѓа ова.
 14. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Јас веќе почнав да возам велосипед и тоа гледам што е можно повеќе да го користам. Возев во петокот знам едно 20 километри и воопшто не бев заморна, ми беше интересно и самото возење. Лани само возејќи велосипед ослабнав 3 кила :)
   
 15. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.455
  Допаѓања:
  10.749
  Со возење велосиепд,загарантирано се зацврстуваат мускулите на нозете,на бутот,на задникот,на рацете и на долните стомачни мускули.Кај мене имаше резултат,а сега вежбам аеробик вежби во домашни услови и сум презадовоооолна.
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Јас деновиве ќе почнам со фолија на мене, обавезно....ем не ми е напорно ем знам дека ќе има ефект.
   
 17. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  А за овој дел има ли ефект? :?:
   

  Прикачени фајлови:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина на фајлот:
   374,8 KB
   Прегледи:
   385
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.099
  мислам дека има ... :?:
  Јас почнувам за викендот :lol:
   
 19. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.595
  Допаѓања:
  209
  Пол:
  Женски
  Кога е лето секој ден возам велосипед трчам вежбам и тогаш немам вишок колограми.
   
 20. trtla

  trtla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  71
  јас почнав од април да возам редовно ,ама имам 80 кг а висока сум 180.Времето малце ме зезаше па не возев секој ден ,сега планирам секојдневно да возам по 20-25 км ( до работа и назад),убаво се чувствувам со храната исто јадам , ама целулитот и кг не ми се намалуваат или па уште е рано вака луге ми викаат сум ослабела ,вагата не се симнува !!!не знам како си успеала ти да немаш вишок и колку си возела!!