1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возраст за давање согласност за сексуален акт

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 3 август 2018.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И во мое време (ко бабите) имаше случаи кога 14 годишни стапуваа во сексуални односи, додуша, од тие што ги знам, сите со врсници.
    Треба да се разграничи, барем до 16 години, сексуална врска меѓу двајца малолетници и еден малолетен и еден полнолетен. 14 години е малку... мое мислење.
     
    На tambelina, M.B., hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  2. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.403
    Пол:
    Женски
    Ако таа се согласи може и со 40 годишен. Законски никој ништо не му може пошо таа дала согласност.

    Ама педофилски е законов. :^)
    Што знае дете од 14 години за согласност?
    А и не сум многу повозрасна да мислам дека 14 години се малце. Се сеќавам како до вчера да сум ги имала тие години, а поминале и +10.
    Како и да е, многу малце се 14 години. Познавам и девојче, настрана од изродиве денешни од тинејџерки, кога ја прашаа дали има дечко, рече "Мала сум, има време" и тоа мртва сериозна.

    Медицински можеби телото е подготвено, но тоа не е доволна причина да се даде согласност.
    Што вели психологија на ова?
    Да не зборувам дека ова за стари педо мажиња е мх мх, ќе најдат подзапиена некоја осмооделенка, ќе и завртат некој муабет и ќе даде согласност нормално. Знаеме какви се денешниве, имаат 14, се однесуваат ко 25. Страшно.
     
    На cresa-jagoda, TutiFuti, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не ти чини муабетот со 'изроди'. Од секогаш имало такви кои имаат секс на 14 години... До пред сто години, на таа возраст ги мажеле, на 15 веќе деца раѓале.

    Психологијата и медицината велат, дека фронталниот кортекс не им е развиен како на 25годишни.
     
    На Victorian, Someonespecial, ane.bella и 4 други им се допаѓа ова.
  4. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.403
    Пол:
    Женски
    Ок, терминот ми е несоодветен. Не се однесуваше баш на тие што имаат однос, туку на овие што се облакаат ко теткици, не може ни да се препознае дека имаат 14 години.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ни тоа нема врска.. И јас на 17 носев штикли и шминки и фризури... сите во одреден период сме сакале 'да пораснеме' побрзо
     
    На Lolo5 и daylight им се допаѓа ова.
  6. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.403
    Пол:
    Женски
    Да, ама мислам дека баш на овој начин се мета на постари мажи.
    Да не зборуваам за тоа дека се пикаат по дискотеки, во кои е и реално треба да биде забренето. Кога сака да порасне на 14 години да се биде жена, ќе сака се да проба. Инаку мислам дека баш во тој интервал 14-17 години, и покрај тоа што станува збор за само 3 години разлика, сепак има огромна разлика кога станува збор за тело и ум на жена.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Пишував претходно на некоја идиотска тема во сличен ваков контекст и субјективните впечатоци од членовите со отворениот ум беа многу со знак прашање и лично разочарувачки.
    Реално мислам дека законскиве факти на темава се шпекулација и дека законот не го кажува тоа, иако во прилог , од википедија вика така, само погрешно интерпретирано е давањето согласност.
    Дете со 14 годишен ум е подоложно на разни манипулации така што воопшто не би било легално некој искусен возрасен маж да заведе некоја напредна ГМО малолетничка од 14 години плус да кажеме со некаква ретардација. Адолесенцијата е период на развивање на се!
    Психологијата вика дека тие мажи што сакаат да имаат секс со деца од 14 години, се незрели и ретардирани а ако тоа им е сексуален фетиш , тогаш се педофили и слично од тој род.
    Порано опшеството било отидено многу повеќе во курац одколку денес.... не можеме и несмееме да споредуваме тоа што порано се мажеле на 14 години. Тоа е тортура. Тоа е угнетувањето на жената во претходните векови. Така жената ја уназадувале и ја етикетирале како машина за репродукција.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.403
    Пол:
    Женски
    Ајде, можеби не може да се нарече ретардација. Фаза е. Повеќето го имаат и поминува за некоја година. А тоа дека 14 годишен ум е наивен и дека може да се изманипулира, може, колку и таа да се труди да биде возрасна и зрела.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Педофилите се возбудуваат на тоа што децата изгледаат како деца.


    Абе, шо.. шпекулација се, оти тебе не ти се верува.
    Го има истото во законикот.
    Долу на линкот ти се цитирани изворите. Кликни, ќе видиш.
     
  10. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.403
    Пол:
    Женски
    Пријател сигурно мора да пишува во некој закон граница, не е шпекулација.
    Може и 12 годишна да даде согласност, но ако е тој возрасен или над 16 години (мислам дека и ова стои некаде), без разлика што дала согласност, нему му следува казна.
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Еии ова не го знаев.. Ама не ми менува ништо сега хахаха. Јако ејј 14 годишна кога бев на фемина читав само, не знаев дека смеам и повеќе од читање да правам.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам, и јас мислам дека 14 е мн малку. Според мене над 16.
     
    На zalosna и WildMk им се допаѓа ова.
  13. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    Според мене 14 е многу мала граница, сеуште се деца и во развој и не размислуваат рационално. И 16 е мала граница ама сепак е поинаку. Според мене 16-18 е подобро отколку 14.
     
    На cresa-jagoda, Someonespecial, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Законот бил "малолетник кој"
    во 2013 е променет на "дете кое не наполнило 14 години".
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.393
    А на колку треба?

    Се согласувам дека треба да е границата поголема. 14 е дефинитивно малку, иако веќе сите знаат што е тоа, сепак за повеќе е малку.
    Но, како се спроведува законов? Да не дојде полиција да проверува малолетници да види дали се сексуално активни. Ако некој наумил да има секс, ни закон ни ништо не го спречува.

    Исто така, мене ми е морбидно да некој од 20+ години има секс со девојче од 16. И од примери од мои блиски, секогаш лошо завршувале тие врски. На некој начин биле принудени да бидат во токсична врска и на секс пред да се спремни. Сите тие врски лошо завршија. Ретко кои врски на таква разлика средношколец од 16 и некој „фраер“ од 20 се искрени и од љубов. Мене на 16 кога ќе ми речеше некој дека има 20, го сметав за стар, и стварно не знам што би барал некој на факултет со дете во врска.
    Повеќето од нив се понашаат ко манијаци и само бараат жртва да ја убедат да „им даде“.
     
    На Joi, candy.cane, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Ова е многу точно. И ваквите врски обично имаат големо влијание врз малолетникот откако ке завршат. Затоа јас не сакам да се нормализирани.
     
    На Joi и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  17. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Не гледам ни потреба да дискутирам дали едно 14 годишно дете е спремно да има секс, уште помалку да даде согласност, не е.

    Повеќе би зборувала за тоа колку овој закон би го сакатил тоа дете.
    На денот кога ќе наполни 14 години тоа губи огромен дел од своите права и веќе не е заштитено како што (според мене) треба да биде.
    Ова значи дека доколку некој го искористи може да помине и неказнет.
    Што би му дало поголема сила на некој што и баш тоа го чека?

    Веќе сум кажала дека од дете се очекува да биде глупо, дете е. Затоа мора да бидат колку што е можно позаштитени. 14 години не доволно.
     
    На tambelina, WildMk, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела ни јас за законов, стварно забегано. 14 години бе, па тоа е дете. :x Уште не ни знае и не е свесно што значи сексуален акт.
     
    На tambelina, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Јас сепак мислам дека треба да биде 16+ од пракса и туѓо искуство знам дека тоа е границата кога биолошки се развиваат гениталиите и мозокот почнува да забегва по тие теми и сексуални фантазии и човекот станува љубопитен сака да развива искуство па тука е и притисокот од друштвото нели во тие средношколски периоди кој пробат,која дала која не дава...:^)
    Јас сум за повеќе сексуално да се едуцираат а не да учат од нет и да пробиваат се и сешто на своја рака да прекине сексот да биде табу тема да може сите отворено да зборуваме оти сите ја имаме таа биолошка потреба и ако правиме експерименти тајно може да биде лош исходот
    Пример манипулација и сексуални злоупотреби, психички трауми болести ,абортуси :(
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180