1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Волонтирање во Црвен Крст

Дискусија во 'Слободно време' започната од L-enna, 15 мај 2011.

  1. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Не сум сигурна дека има ваква тема и дека е ставена во вистинската категорија, но ако има слободно избришете ја.
    Ја отворив оваа тема инспирирана од работата на Црвениот Крст. Волонтер сум општинскиот Црвен Крст скоро 1 година и морам да кажам дека е прекрасно. Секогаш сум дел од акциите, бидејќи хуманоста ми представува задоволство. Од секогаш сум им помагала на оние на кои им требала помош ... иако ретко добивам благодарност за тоа.
    Најубаво е чувството кога ќе ја видам радоста на некој сиромав човек, на кој му подаруваме пакет со храна. Или, кога им подаруваме нешто многу потребно на родителите чие дете има некое нарушување или болест. Многу ми беше мило кога имавме проект за изучување на Гестовниот говор ... само колку беа среќни луѓето со оштетен слух бидејќи ние сакавме да го учиме нивниот јазик и да комуницираме со нив. Покрај волонтирањето, причина плус поради која се зачленав во Црвен Крст беше и запознавањето нови луѓе. Стекнав толку многу пријателства, што сега сум му многу благодарна на брат ми што ме убеди да се зачленам.
    Па девојки, дали сте вие волонтер во Црвениот Крст? Ако сте, слободно споделете некои доживувања и импресии :)
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Многу сакам да се зачленам, сакам да помагам на луѓето, да се дружам.. ама се нешто немам време и се сивикам ај утре, ај другата недела.....
     
    На marija20 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Имам работено на неколку проекти во Црвен Крст, но не се ангажирам премногу, немам време....
     
    На marija20 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не сум волонтер во Црвен Крст, веројатно понатака незнам, се зависи од тоа колку ќе имам време.Но го знам тоа чувство кога некому ќе му помогнеш,бидејки ми се случувало и од самото тоа што сум помогнала некому,токму тој некој да ми биде толку благодарен,да ме благословува и едноставно да биде среќен,а се луѓе кои воопшто не ги познавам,туку сосема случајно ќе ги сретнам.Знам и колку значи тоа кога некому ќе му помогнеш,едноставно немам срце некого на кого му е потребна помош да го одбијам :)
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Лена, во која општинска си волонтер? =)
    Инаку јас бев долгогодишен волонтер во ЦК и ќе кажам дека имам поминато преубави моменти и тоа волонтирање ми има донесено прекрасни искуства, пријателства, патувања..
    Затоа дечки, go for it! Нема да зажалите
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    се обидов да стапам во контакти со тие повозрасните волонтери преку менторите на помалите во Даре Џамбаз, ама неуспешно
    (за џабе си го губев времето се башибозук невиден)
     
  7. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    И јас исто како тебе, неможам на некој да му кажам `не` ако ми побара било каква помош :)

    Волонтер сум во Охридската општинска организација. Се согласувам и јас ... преубаво е :D

    П.С: Елена, не Лена :$
     
  8. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    А кои предиспозиции се потребни за да се биде волонтер во црвен крст, каква е постапката и дали има вакви волонтирања во другите градови низ Македонија, еве поточно во Битола?
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Хехе, извини за името :) Инаку знам зошто ти е преубаво, Анета е прекрасен координатор и човек и затоа тој клуб е еден од најуспешните во Македонија... Еве апел до сите да се приклучат!

    За Феминкаа - не требаат никакви предуслови, се таму се учи, и мора има во Битола Клуб на Млади, во сите градови има. Еве инфо да Видиш каде се наоѓа, па оди слободно прашај
    http://www.bitola-redcross.org.mk/
     
    На LivingGlam и Feminkaa им се допаѓа ова.
  10. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Со кој контактираше? Пиши ми во ЛП, да видиме дали кај правата личност си отишла, може ќе можам да ти помогнам ;)
     
  11. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Ништо, уживај, често ме грешат :D
    Анета си ја извршува својата задача на прекрасен начин, секогаш е полна со идеи и секогаш е тука за она што ни треба. Навистина научив многу од неа :angel:
    Сите што сакаат да станат волонтери се добредојдени во сите општински организации, верувајте :)
     
  12. marija20

    marija20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Да да точно е тоа, јас сум волонтер во црвен крст иако сега брзо се зачленив. Многу сум задоволна и се надевам дека ќе има многу дружење, ќе помагам на многу луѓе бидејќи и тоа струдирам, тоа е мојата идна професија. Зачленете се ништо не губите само може да доживеете многу работи и да стекнете многу нови пријатели.
    [mod-kirilica:2hpg91rs][/mod-kirilica:2hpg91rs]
     
  13. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека има вква тема :o и да и јас сум волонтер на црвениот крст околу 1година и нешто и преубаво е..Ке ви кажам само едно, што го научив тука Ова е единственото место каде ќе се изградите во правилни личности и карактери, а воедно ке правите и нешто корисно.... :!
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Барав ваква тема но не најдов, затоа се решив да ја отворам :angel:
    Секако, се согласувам со двете, волонтирањето во ЦК е многу убаво од секоја гледна точка. Марија, браво што си се одлучила тоа да ти биде твојата идна професија. Навистина ми е многу мило :*
     
  15. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    кога сме веќе кај Анета.. немам сретнато човек со поголема душа од нејзината. најдружељубива и најинтересна координаторка. И јас сум волонтер во општинскиот Црвен Крст иако во последно време немам учествувано во акциите бидејќи сум зафатена
     
    На Angelche, L-enna и LivingGlam им се допаѓа ова.
  16. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да волонтирам во црвен крст, со оглед на тоа што учам медицина, имав шанса, меѓутоа ограничена сум со времето поради многуте училишни обврски, некои мои соученички веќе 1 одина како волонтираат, така да од септември можеби и јас ќе почнам :)
     
  17. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Се согласувам и јас тука. А ти во Охридската организација си волонтер или друга? :)

    Баш ми е мило што си се решила да почнеш да волонтираш. Се надевам дека ќе ти е преубаво и ќе научиш многу. :)
     
  18. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Се согласувам и јас тука. А ти во Охридската организација си волонтер или друга? :)

    во Охридската :)
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Прекрасно е чувството да се биде дел од некоја хуманитарна акција и да се помогне на било кој начин. Досега сум имала можност да го доживеам тоа 2-3 пати..
    И би сакала да се приклучам на некоја волонтерска организација, па би ве замолила да ме посоветувате каде и да ми кажете нешто повеќе во врска со тоа бидејќи еве гледам неколку девојки веќе цела година се во Црвен Крст и се стекнати со некое искуство :)

    Благодарам однапред :*
     
    На Elenuskaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lovelost

    lovelost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    15
    И јас би сакала да волонтирам во ЦК. Ме интересира какви активности вршите вие што сте зачленети и колку од вашето време го поминувате таму :)