1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Волонтирање

Дискусија во 'Барање работа' започната од Amaia, 15 ноември 2010.

  1. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Сега во август ќе се пријавам за волонтество во градинка,барем така да сум блиску до струката на некој начин кога на друг начин не можи.Но,за жал денеска и за да волонтираш некаде треба да имаш врски и пријатели како што и ни фукнционира државата. А ако дај боже почнам да волонтирам тогаш би се чувствувал премногу корисно и исполнето.
     
  2. Felicia

    Felicia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    56
    Сакам да волонтирам некаде во странство.
    Има некој такво искуство да го сподели?
     
  3. daskaloska

    daskaloska Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    еве кои барат да волонтират...........

    АД Македонска пошта – Скопје како организатор на волонтерска работа има потреба за организирање волонтерска работа во 2012 година во траење од 5 месеци за 247 волонтери и тоа: -Во дирекција – 21 волонтери -Во подружница ГЦПРС Скопје 2 – 47 волонт. -Во подружница ЦПРС Скопје 1 – 36 волонт. -Во подружница ЦПРС Тетово – 15 волонт. -Во подружница ЦПРС Гостивар – 10 волонт. -Во подружница ЦПРС Кичево – 10 волонт. -Во подружница ЦПРС Охрид – 15 волонт. -Во подружница ЦПРС Битола – 25 волонт. -Во подружница ЦПРС Прилеп – 8 волонт. -Во подружница ЦПРС Кавадарци – 6 волонт. -Во подружница ЦПРС Гевгелија – 8 вол. -Во подружница ЦПРС Струмица – 10 вол. -Во подружница ЦПРС Штип – 8 вол. -Во подружница ЦПРС Кочани – 10 вол. -Во подружница ЦПРС Куманово – 10 вол. -Во подружница ЦПРС Велес – 8 вол.Кандидатите за волонтерска работа треба да имаат завршено најмалку IV степен средно образование.

    Истразував малку и македонска пошта нема сајт туку вака http://www.ap.com. Агенција за пошти на рм

    Јас на овој е мајл пратив да ми одговорат каде да се аплицира како што па ке видиме .........

    ми вратија дека треба да се обратам до сајтот ма македонска пошта а не на оваа адреса а поштава нема сајт и сегааааааааааа??????????
     
  4. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
  5. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Мислам дека волонтирањето е работа што треба да ја прави секој од нас, бидејќи исполнува, прави да се чувствуваш убаво за себе со тоа што знаеш дека си одвоил дел од своето време во правење нешто корисно, воедно немајќи никаков профит. Значи, си помогнал.
    Колку што јас сум запознаена во Македонија волонтирањето не е баш „ин“ и многу малку млади луѓе волонтираат, за постарите нема потреба да зборуваме, тие сигурно се уште помалку.
    Јас почнав да волонтирам пред 3 години откако се вратив од камп ГЛОУ. Станува збор за камп кој е целосно на англиски јазик, организиран од волонтери на мировниот корпус од САД.
    Најпрво станав член на клуб ГЛОУ во мојот град со што помагав во пренесување на корисни информации за лидерство на млади девојки. ГЛОУ значи girls leading our world. :)
    Преку ГЛОУ почнав да волонтирам во најразлични акции како помагање на деца со посебни потреби, активност наречена „Ден со природата“ што ја организира една фондација, Божиќни работилници, подготвување презентации за сите ученици од 1 до 4 година на најразлични актуелни теми, дури и самата организирав акција „Размена на книги“ во локалната библиотека која досега успешно се оддржа 4 пати. Морам да признаам дека волонтирањето исцрпува како било која друга работа, но со оглед на тоа колку повеќе слободно време имаме ние тука во Македонија, за разлика од западните земји, мислам дека волонтирањето, она волонтирање чисто за себе не е на некое завидно ниво. А, треба да биде.
     
  6. daskaloska

    daskaloska Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
  7. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    Мене не ми го отвара линкот,може да ми кажеш за што поточно се работи,јас сум со филлозофски и до кога можеш да се пријавиш?
     
  8. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Отсек ПСИХОЛОГИЈА се бара. :)
     
  9. daskaloska

    daskaloska Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
  10. daskaloska

    daskaloska Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    Ј А В Е Н П О В И К

    Почитувани граѓани,

    Со цел приближување на работата на јавната администрација кон младите, а воедно и укажување на можност за стекнување на работно искуство со кое би можеле полесно да конкурирате на пазарот на трудот, Агенцијата за вработување на Република Македонија овозможува волонтирање за заинтересираните граѓани.
    Волонтирањето ќе биде во периодот од 15.09.2012 до 14.12.2012 за Дипломирани психолози и Дипломирани правници и од 01.10.2012 до 31.10.2012 година за волонтери со завршено ВСП или ССП IV степен на стручна подготовка.
    Напоменуваме дека на ангажираните волонтери ќе им биде исплатен надоместок на трошоци за храна и превоз, согласно член 10 од Законот за волонтерство („Сл. весник на РМ“ бр. 85/07 и 161/08) најмногу до 15% од просечната месечна плата во Република Македонија исплатена во претходната година.
    По завршување на волонтирањето, Агенцијата за вработување на Република Македонија не превзема обврска за вработување на волонтерите
    Заинтересираните кандидати потребно е да достават писмо за интерес, кратка биографија и доказ за завршено образование на адреса: Агенција за вработување на Република Македонија -Скопје, ул.„Васил Ѓоргов“ бр.43 - Скопје, со назнака: „За јавен повик за ангажирање волонтери“.
    Рокот за пријавување е до 31.08.2012 година.

    АГЕНЦИЈА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА


    Потребно завршено образование на волонтерот Број на волонтери Центар џа вработување каде ќе се одвива волонтирањето

    ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ- ПРАВНИ СТУДИИ 10
    Скопје (5), Берово, Гостивар, Кратово,
    Крушево, Македонски Брод

    ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ - ПСИХОЛОГИЈА 11
    Гостивар, Кавадарци, Кочани, Охрид, Пробиштип,
    Радовиш, Ресен, Свети Николе, Струга, Струмица, Штип
    ВСП или ССП IV степен на стручна подготовка
    40
    Скопје
     
  11. nepoznaata

    nepoznaata Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Дали некој знаес дали има некоја волонтерска работа во Штип во моментот да бараат волонтери ?
     
  12. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.837
    Допаѓања:
    2.073
    Ме интерњесира дали се бараат волонтери во министерство за труд и социјална политика и кои се условите, јас имам завршено дипломатија на фон и дали ако се покажам со текот на времето би ме остаиле да работам поздрав.
     
  13. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Волонтерска работа во Прилеп?
     
  14. madmasel

    madmasel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    Jas imam prasanje do vas bidejki sega procitav vie imate istaknato za volonterstvo sakam da se prijavam bidejki veke pri kraj sum so ispitite na praven fakultet bi ve zamolila ako mozete da mi kazete dali bi mozela sega vo Septemvri da se prijavam bidejki ppisuvase deka krajniot period na prijavuvanje e 31.08.2012 :worried:
    Kako i da e znam deka za pravni studii se pocnuva od 1.10.2012 . Vi Blagodaram Odnapred
     
  15. ivanak

    ivanak Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    13
    Дали некој волонтирал во Агенција за катастар за недвижности ??
     
  16. Bibko

    Bibko Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    41
  17. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Волонтерска работа во Струмица?!?!??! И ако некој има информација, нека ми пиши лп :*
     
  18. maricka

    maricka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Доколку некој има информација за волонтерска работа во Охрид, кажете..
     
  19. ivanak

    ivanak Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    13
    Имате некоја информација за волонтирање во Скопје??
     
  20. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335

    A во која област, би сакала да волонитираш, имам познавање за волонтирање по Клиниките.