Вонземјани

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 13 јануари 2010.

 1. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.972
  Пол:
  Женски
  Ок се што си пишала. Но не можеме да ги негираме научните докази за оваа тема во никој случај. Истражувањата се прават во границите на реалните можностите. Повеќе од тоа и против силата на природата не се може. Точнно е дека науката нема доволно истражено т.е до крајност таа земјина структура и до самото земјино јадро. Како може човек да се спушти до таа точка кога нема никаква шанса да стигне до тамо. Од друга страна сето тоа што е презентирано како научен доказ, се е потврдено од научници и е со вредостојност од 100%.Науката не спие верувај. Побарај има многу вакви докуметарци. Да постоело и таква веројатност да постојат, научниците ќе биле отворени и за таа можност. Но од научен аспект е докажано дека нема друг живот, освен животот на планетата Земја. Ние како народ не сме многу по наукава и научните созанија за разлика од некои држави кои вложуваат во оваа и те како битна наука.
  Како и да е секој има свој став околу ова прашање. Ова е само еден мал дел. Има многу документарци преку кои се даваат одговори на многу прашања.
  http://www.youtube.com/watch?v=0mzRPHIEz8c
  http://www.youtube.com/watch?v=2wYicRxswJw
  http://www.youtube.com/watch?v=P3yVKAADQ6M
  http://www.youtube.com/watch?v=7hqlWbWGiLI
  http://www.youtube.com/watch?v=MRLnOpTe2DY
   
  На bonitacika и Gordana10 им се допаѓа ова.
 2. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.972
  Пол:
  Женски
  На Gordana10 и AnaBoskova им се допаѓа ова.
 3. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.251

  Македонка, сфатена е твојата поентата. Меѓутоа прашање е колку се валидни наведениве податоци. На National Geographic објавуваат се и сешто да бидеме искрени, и изјавите честопати не им се баш целосно аргументирани.
  Мене ме лути тоа што постојат лаици (не се однесува конкретно на тебе), кои незнаејќи подалеку од носот ги земаат само елементите натрпани во кутијата метафорично кажано, и си ги голтаат како оброци. Значи не е поентата во тоа да изгледаш 5-10 документарци туку да си поставиш рационално прашање кое гласи КОЛКУ ЈАС ЈА ЗНАМ ВИСТИНАТА.. Без да бидат земени овие податоци, за кои можам да ти гарантирам дека постојат уште дупло повеќе вакви видеа низ јавните сервиси во кои се променети поентите. Така да батали National Geographic и сл. налик ова.
  Туку упрости ја стварта и прашај се дали е ова правата вистина, и на што се темели целта на нашето постоење, и воопшто егзистирање?
  Бидејќи јас колку што се сеќавам науката прво и единствено не одговорила на едно прашање кое е на огромна временска дистанца од денешниот оквир но е од иманентно значење, она од кое треба да се конструираат и останатите. А тоа е, како настанал светот? За ова постојат илјада хипотези.
  Теолозите би рекле Бог, науката - Биг Бенг и сл. но, се додека ова прашање не ми биде одговорено има да се сомневам во секоја хипотеза, во секој научен доказ, во сечие излагање...
  Значи што ми е поентата? Поентата ми е дека мора во се да се сомневаме и за се да се прашуваме.
  Колку повеќе прашања бидат начнати толку подобро.
  Еве јас повторно ќе поставам едно видео кое е основано на претпоставки, но е добро да се изврши увид во доказниот материјал кој е претставен.


  https://www.youtube.com/watch?v=1SH7Wl30Aus
   
 4. wtff

  wtff Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  533
  Само што слушнав на CNN, дека Наса пронашле и друга планета каде што има живот, но сеуште не се сигурни. :D
   
  На LittlePinky и bonitacika им се допаѓа ова.
 5. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Вчера додека се шатев низ паркот забележав со дечко ми прво едно тело на небото као се движи премногу брзо и како свети по него видовме уште неколку такви значи премногу брзо се движеа и се во една насока баш беше чудно прв пат да видам толку многу НЛО на едно место и во еден ден
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.583
  Допаѓања:
  94.927
  Пол:
  Женски
 7. NineTailedFox

  NineTailedFox Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  156
  Па тие и да се сигурни дека постои некој жив свет на некоја друга планета сигурно нема да објават во јавност зашто на тој начин само паника ќе предизвикаат. :) Но мислам дека мора да пости некаков вид на жив свет надвор од оваа планета зашто не е можно ние да сме сами во галаксијава. Како што читав низ мислењава се согласувам со некои дека има многу простори кои што сеуште не се истражени.
   
 8. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
 9. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  и јас верувам дека постојат
   
 10. AnaBoskova

  AnaBoskova Нов член

  Се зачлени на:
  31 мај 2014
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  јас исто во Битола имам приметено можи стварно постојат вонземјани
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 11. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.972
  Пол:
  Женски
  Valerin
  Не сум сигурна дека си ја сфатила поентата на пишаното, но не ни битно. Секој има право да си верува во што сака и да размислува како сака. Не знам кој е твојот став околу прашањево, но претпоставувам со оглед на твојата реплика и стил на изразување. Ок, но друга ми е мислата.
  Колку се валидни податоците на Нешанал? Не знам колку си информирана околу нив, но еве енформација од мене: Сите тие истаржувања и документарци се своевидна презентација на научни докази на НАСА. Што значи дека не се глупости како што ти милуваш да ги нарекуваш и се веродостојни, потврдени од научници на НАСА. Јас лично не плукам на науката, а посебно не на НАСА кога се овие теми во прашање.
  Сите лаици као слепи и прости лица кои голтаат се што ке им пласира некој, само се ти најде ептен начитана околу темава и сега не се однесува на тебе лично, но на сите што не гледаат преку својот сопствен нос. Како налик на индиректен него директен удар :D :D :D :D
  Нема потреба ништо да упростам и да се запрашам, мене ми се јасни некои работи. Нема потреба ништо да се преиспитувам, кој сака нека повели.
  Малку офтопик си овде, нема врска оваа тема со овие прашања. Науката не спие и во границите на можностите реални истаржува и дава одговори на многу прашања. Не можеш ти само така да каже ееееее науката ништо не постигнала, мислам навистина смисла нема таквиот пристап.
  Сомневајсе ти колку сакаш, штом ти вака не признаваш наука ако си способна земи истаржувај си ги твоите замисли и теории. Може Македонија ке може да се пофали со научник од невидени размери.
  Не ти реплицирам понатака, не сме на иста бранова должина. Позз, се најдобро.
  http://www.nasa.gov/content/nasa-astron ... 5haznKSwbs
  http://www.space.com/25056-live-from-sp ... aphic.html
  http://science.nationalgeographic.com/s ... aceflight/
  http://natgeotv.com.au/tv/live-from-space/
   
  На bonitacika му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.251

  Зборот ми беше дека науката нема пипци секаде да допре. Истражувањата на НАСА не ги сметам како невалидни, туку оние кои се пласирани на горенаведените канали као National Geographic на пр.
  И велиш во границите на ,,можното''. А, што ако постои нешто надвор од тоа како што ти го нарекуваш ,,можно''? Тоа е оној неистражен процент за кој зборувам јас.
  Сеуште немаат допрено до дното на океанот на пр. Кое секако е речиси невозможно со располагањето на денешната технологија но, сепак тоа си останува неистражен предел.
  Потоа, не знаат со какви направи се изградени пирамидите, или што се случува околу Бермудскиот триаголник. Тоа се голицави прашања, мора да признаеш. Зошто сеуште не можат да дадат одговор ако се е сведено во т.н. ,,рамки на научното''?
  Као, пак немаат доволно добра технологија или?
  Муабетот ми е, не дека овие ствари не можат да се објаснат, туку можеби со помош на науката не може да бидат одговорени.
  Не дека јас не верувам на ниту еден жив доказ, и велам дека немаат од ништо поим. Туку само сум свесна колку понекогаш знаат да ги лажираат податоците, особено ако ги изразат табеларно преку бројки. Тогаш, веднаш сите ќе веруваат дека е вистина и да нема благе везе нас би ни се чинеле добро поткрепени и не би имале простор за сомнеж.

  Околу Моите замисли и теории.. :D
  Сите имаме замисли да, тачно.
  Ама теории да излагаш околу одредено нешто е навистина тешко така да овде малку си ми нејасна. Бидејќи ние само водиме нај обична дискусија, не се ставаме во улога на научници, а ниту пак имав или имам намера да оставам таков впечаток преку моето размислување.

  И зошто сум офф топик со прашањата за Бог во муабетов, а поготово на тема Вонземјани? :) :?:

  И ако претпостави дека верувам во supernatural, јас ќе ти разјаснам - не. Само интересно ми е вака да увидувам туѓи ставови околу темава. ;)
   
 13. love.a7x

  love.a7x Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  112
  Верувам дека постојат вонземјани. Не верувам дека на еден бесконечен простор, како што е всаелената, да има живот само на една планета, мора да постојат и некои други организми, животни, што и да се..
   
 14. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.840
  Допаѓања:
  8.223
  Пол:
  Женски
  Верувам во воземјани зошто?Бидејќи универзумот е многуууу голем мора да има живот некаде на друго место.Мислам дека воземјаните се невидливи за луѓето.Моја теорија.
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Мислам дека воземјаните се плашат од нас исто како што и ние на некој начин се плашиме од нив,можеби затоа само не надгледуваат од горе а можеби и од месечината,слушнав дека на месечината имало воземјани и од таму не гледале секоја вечер.А и да сакаат да дојдат на планетава не можат затоа што ако се симнат на планетава ќе неможат да се вратат на нивната планета бидејќи ќе ја поминат оската на нашата планета и ќе немаат толкава сила со вселченското тело да се вратат
   
 16. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Не верувам. :)
   
 17. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.168
  Пол:
  Женски
  Не отвара линкот, не знам дали се работи за една гугл снимка или нешто што на мапата на гугл беше пронајдено, како човечка фигура, како се движи, а има нејзина сенка, имаше коментари дека изгледа како мршојадец, нешто, така чинам беше коментарот, само не ми текнува каде е видена дали на Марс или месечината, може е истото тоа на линкот, но не отвара.
   
 19. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Верувам :)
   
 20. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Fenomen otmica od strane vanzemaljaca je vrlo kontravezna
  tema. Mnogi ljudi ce teze o otimanju ljudi od strane vanzemaljaca
  olako odbaciti. To je zato što nisu svesni mnogobrojnih dokaza
  koji „potkepljuju“ ove teze.
  Naime, mnogi ljudi tvrde da su oteti od strane bica koja nisu
  sa ove planete, ili iz ove dimenzije, ili u nekim slucajevima ta bica
  su navodno angeli. Najvegi broj ljudi koji tvde da su bili oteti
  opisuje mala siva bica sa krupnim crnim ocima. U vecini slucajeva,
  ljudi se ne secaju otmice odmah. Oni prvo doživljavaju „epizode“
  nestalog vremena, u kojima „izgube“ po nekoliko sati svog života.
  Npr. jednog trena pogledaju na sat i vide da je 23:00, a sledeceg
  trena gledajuci u sat vide da je 1:00....Ili još bolji primer je kad
  stoje napolju po danu i gledaju nebo i odjednom se nebo smraci i
  oni pogledaju na sat i vide da je vec kasno uvece. Ti ljudi se ne
  secaju gde i kako su proveli vreme koje su „izgubili“. cesto posle
  „epizode izgubljenog vremena“ nalaze razne modrice, ožiljke,
  osipe i slicne znakove po telu. Ti ljudi su cesto su vrlo napeti i
  agresivni. Posle nekog vremena, u snovima im se polako vraca
  memorija onoga što su proživeli. Najveše opisuju kako su videli
  NLO koji im se približava i da su se odjednom našli na nekom
  stolu okruženim malim sivim bicima (greysima prim. aut.) koji na
  njima izvode razne pokuse.
  Npr. prvo ih „skeniraju“ njihovim ma kolikim ocima, pa ih
  pregledaju i uzimaju uzorke noktiju i kose, pa im guraju sicušne
  implante kroz nos ili uho. cesto ljudi opisuju da ih ta bica odvoje
  od fizickog tela i da mogu videti svoja tela kako leže pokraj njih.
  Mnoge žene prijavljuju prekinute trudnoce. Neke cak od njih još
  dok nikada nisu vodile ljubav u životu odjednom zatrudne ne
  znajuci kako im je to uspelo. U otprilike trecem mesecu trudnoce
  one odjednom izgube fetus. Kasnije se kroz snove i regresivnu
  terapiju prisete svega što im se desilo. Naime, za vreme otmice
  vanzemaljci na toj ženi ili devojcici obave ginekloški pregled i
  oplode je. Tokom sledecih otmica oni je stalno pregledaju i
  odjednom joj izvade fetus iz tela i stave ga u veštacke inkubatore.
  Posle mnogo vremena, kad je ponovo otmu, vanzemaljci joj
  pokažu covekoliku bebu koja ima oci krupne i tamne kao njihove.
  Mnoge ljude koji tvrde da su oteti posecuju takozvani „Ljudi u
  crnom“ , agenti u crnim odelima sa crnim naocarima, ispituju ih
  sve o otmicama koje su preživeli i zabranjuju im da ikom pricaju o
  tome, preteci im smrcu. Takoce, mnogi ljudi posle otmice
  prijavljuju vicenja totalno crnih helikoptera. cesto ih posle otmice
  od strane vanzemaljaca otme i vojska preteci im da ne pricaju
  nikom o svojim iskustvima.
  Ta bica se cesto ne predstavljaju kao vanzemaljci vec kao angeli,
  ili vilenjaci. Ljudi koji redovno bivaju otimani se znatno promene
  kao osobe i promene svoje vicenje na svet. Vanzemaljci im esto
  priaju kako e svet doživeti katastrofu i kako su baš ti oteti ljudi
  izabrani da prežive, ili spasu svet. Po mom mišljenju to su laži koje
  vanzemaljci govore tim ljudima iz dva razloga. Prvi, zbog lakše
  kontrole nad tim ljudima, drugi zbog širenja dezinformacija o
  vanzemaljcima i fenomenu NLO-a. Ti ljudi im esto poveruju i
  ponu pisati knjige o tome kako su tu vanzemaljci tu da nas spasu.
  Takoe je zanimljivo da uvek ljudi i ta bia komuniciraju
  telepatski, ak i slike o epokalipsi ljudi primaju umom. Takoe,
  vanzemaljci im ugrauju scenarije virtualne stvarnosti (eng.-virtual
  reality scenarios) kako se oteti ljudi ne bi seali šta se stvarno
  desilo tokom otmice i kako se ne bi uplašili. Ti ljudi esto viaju
  NLO-e i uju udne zvukove pucketanja tokom noi.
  Vanzemaljci esto ljudima tokom otmica ugrauju implante
  veliene nekoliko milimetara u razliite delove tela. Ljudi ih esto
  otkrivaju preko rendgena. Postoje hirurzi koji se bave
  odstranjivanjem i sakupljanjem ovih implanta iz tela. Naravno,
  postoje implanti u delovima mozga koji se ne mogu izvaditi. Ti
  implanti navodno služe za kontrolu uma i lociranje odreenog
  oveka kojeg vanzemaljci hoe da otmu. Pod kontolom uma se
  podrazumeva uticaj na stvari koje taj ovek ini, njegove reakcije
  na okolinu i takoe njegov nain razmišljanja. Takoe se navodno
  pomou implanta „ubacuju“ i scenariji virtualne stvarnosti.
  Pomou regresije, ak i ljudi koji nikad nisu verovali u postojanje
  NLO-a, saznaju da su redovno otimani još od detinjstva. Važno je
  napomenuti da se pod regresiju ne mogu podvrgnuti ljudi koji su
  doživeli kliniku smrt. Pala mi je na pamet misao da je mogue da
  smo svi otimani bar nekoliko puta. To bi se moglo proveriti samo
  ako bi se hiljade razliitih ljudi podvrglo regresiji i bilo ispitano u
  vezi otmica.
  Jedan od pionira istraživaa fenomena otmica je Budd Hopkins,
  umetnik iz New Yorka. Intervjuisao i hipnotizrao mnoge ljude koji
  tvrde da su bili oteti. Otmicama se takoe bavio, nedavno poginuli,
  John Mack, psihijatar koji je takoe dosta uradio u istraživanju
  fenomena otmica i ispitivanju ljudi koji tvdrde da su doživeli
  otmicu. Neke od najvažnijih knjiga na ovu temu, napisala je, Karla
  Turner, univerzitetska profesorka engleskog. Njene knjige se mogu
  preuzeti na www.karlaturner.org . Ona je jedna od onih koji nisu
  ni malo verovali u stvarnost NLO-a, ni postojanje vanzemaljaca
  dok ni sami nisu bili oteti, tj. setili se da su otimani celog života.
  Ona je u svojoj prvoj knjizi, Into the Fringe opisala iskustva svoje
  porodice. U svojoj legedarnoj drugoj knjizi Taken, opisala je
  iskustva osam žena sa razliitih delova amerikog kontinenta. Pre
  nego što je umrla od raka 1996, objavila je svoju treu knjigu,
  Masquerade of Angels.
  Šta to vanzemaljci žele od nas ? Ko su oni ? Odakle dolaze ?
  Odgovore na ova pitanja možemo samo nagaati, ali ovde u
  navesti nekoliko teorija nastalih prvenstveno istraživanjem iskaza
  ljudi koji tvrde da su otimani od strane vanzemaljaca. Greysi, ili
  sivi, navodno hoe da stvore hibridnu rasu, mešajui naše gene sa
  njihovima. Ali to ne može biti njihov glavni cilj, jer da su to hteli,
  odavno bi to uradili. Izveštaji otmica datiraju još iz drevnih
  vremena kad su vladare drevnih zemalja odvodili „aneli“ u
  „vatrenim koijama“. Mada nisu samo odvodili vladare ve i
  proroke poput Ezekiela i Enoha. Njih su uili pokazivajui im
  razne sprave i naine da oni posle repliciraju te sprave. Ali, izgleda
  da se nešto promenilo u njihovim namerama. Takoe, Greysi nisu
  glavni vanzemaljci, ve su prema mnogim teorijama organski
  roboti gmazolikih vanzemaljaca.
  Ako ukrštavanje vrsta nije plan vanzemaljaca, ma koji oni bili,
  onda šta je zaista njihov plan ? Po mom mišljenju, odgovor je
  manipulacija ljudima pomou laži. Naša planeta je njima kao jedan
  veliki zoo-vrt, a mi smo njihov najvei eksperiment. Ali to su samo
  nagaanja. Živi bili pa videli !
  еве го тоа што не се отвараше на српски е. извинете со квадратчињата копирано е од пдф формат се надевам дека ќе разберете иначе тој збор што е со квадратчиња е буква "c" на латиница :)
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.