1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонземјани

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 13 јануари 2010.

  1. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ниту јас ниту ти неможеме да докажеме :) можеме само да веруваме
     
  2. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Вонземјани ? Не знам, не сум видела , додека не видам со свои очи во ништо не верувам :)
    Но затоа сум видела тука на земјава чудни суштества кои личат на луѓе ,но понекогаш не се однесуваат како тоа да се и на моменти ми изгледаат како да не се од оваа планета . Ете и до ден денес кога ќе наидам на такви се прашувам од која ли планета се паднати , уште не го одгатнав нивното потекло , а не ќе да се вонземјани :)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Е така веќе може. Ќе си веруваме додека не дојдеме до сигурни информации. Сепак додека дојдеме до тие сигурни информации....земјата ќе пропадне. Инаку НЛО ги нареков објектите за кои научниците не можеле да откријат што се. За мене тие секако се НЛО :D
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Искрено незнам точно дали верувам или не. Не сум ги видела со свои очи за да знам дали постојат. А од друга страна мислам дека не сме сами во вселената. Многу ми е интересна оваа тема но за жал сеуште ништо неможеме да докажеме. :)
     
  5. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    не верувам... додека видам не верувам .. а и да видам пак нема да верувам ќе мислам дека сум под некое дејство :D
     
  6. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Секој има право на свое мислење, но зошто? Можеш ли да образложиш зошто не веруваш?
     
  7. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    точно е дека универзумот е бескрајно голем и има премногу претпоставки дека е невозможно да постоиме само „ние“. Има премногу терории во кои се докажува дека постојат вонземјани но ниедна не е потврдена со факти. Па затоа и на неутврдени теории, факти и претпоставки не верувам и да не верувам додека не видам. А искрено и не ми значи ништо дали постојат или не така да...
     
  8. ToRmEnTeD.LoVe

    ToRmEnTeD.LoVe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    50
    Тебе не ти значи, мене не ми значи, но во глобала, за човештвото е значајно :) Штом на месечината има мов и лишаи, значи би требало и на другите места да има жив свет. Слаби сме со технологијата тоа е тоа...како и да е, ќе биде, има време :)
     
  9. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Пред некој ден читав негде дека покрај Јужна Америка и Мексико,Македонија е најинтересната земја за вонземјаните и дека во Македонија има над 35 евидентирани случаи на посети на вонземјани и многу повеќе незабележани летала на нашето небо :)
    Прв пат НЛО над Македонија бил виден во 1942 во близина на некое Кичевско село.
     
  10. musicgirl55

    musicgirl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    56
    иако не сум видела верува дека постојат затоа што веќе е докажано дека има повеќе од 500 планети каде што има живот.
     
  11. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Не верувам, нешто повеќе- убедена сум дека постојат. Можеби не во оној облик како што ги претставуваат на филмовите, но секако постојат. Нема теоретски шанси од тооооооолку голем универзум ние да сме сами, значи НЕМА ШАНСИ !!! Како Сонцето наше има уште незнам ти колку други ѕвезди, а околу нив сигурно има и платети како нашата, така да кај барем една би се развил живот. И мислам дека тие се многу понапред од нас и многу попаметни. Како и да е не би сакала да дојдам до било каков контакт со нив бидејќи никогаш не се знае, не знаеш какви се, како размислуваат и што ти мислат. Така да, не фала, ќе продолжам само по филмчиња да ги гледам. :wasntme:
     
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Верувам во вонземјани, дури и премногу. Сепак тие доколку постојат, сигурно се понапредни од нас и не наљудуваат. Сепак не знам дали би стапиле во контакт со нас, бидејќи ние сме се уште примитивни во однос на нив. Еден научник на дискавери кажуваше дека дури и ако постојат, не би стапиле во контакт со нас бидејќи не би можеле да ги разбериме, тоа би било исто како на лебарка да и објаснуваш како работи моторот на колата.
    Но, филмот The fourth kind многу ме исплаши околу оваа тема, и непосредно по гледањето на овој филм, разбрав дека баба ми и дедо ми кога биле во викендицата биле сведоци на нивно присуство(на вонземјани), целата околина се осветлила како да е ден, дури и посветло, се слушале чудни звуци, слични на ветер,се чуствувал некој необјаснив мир, а утрото после тоа шетајќи низ шумата(бидејќи се работи за навистина планинско село скриено меѓу сртовите на една од нашиве планини)селаните наишле на траги односно 4 длапки оставени од потпиралките на леталото, односно таму каде се спуштило исто така 2-3 дена претходно, на вестите кажаа дека било забележано НЛО во Србија. Селаните не сакаа да зборуваат за ова и остана тајна на селото, бидејќи се плашат да не завршат во лудница, во оваа никаква држава.
    Инаку , од мала сакам да се сретнам со вонземјани и сум многу љубопитна околу оваа работа, сепак никој не знае како се поставени кон нас, и како би реагирале при средбата со нас, ние сигурно ќе бидеме преплашени, зачудени, а тие? Никој не знае.
     
  13. milenna.torres

    milenna.torres Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    120
    да и јас видов како прелета и веднаш се скрив и почнав да се тресам од страв :x
     
  14. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Ме интересира моментот "Попаметни се од нас, понапредни, само не набљудуваат, тука се"
    anyone?
     
  15. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Па штом стигнале толку блиску до нас , а живеат толку далеку и толку вешто се кријат, сигурно се далеку попаметни и понапредни од нас во секоја смисла, тоае разбирливо.Дека не наљудуваат и во тоа сме сигурни. Но зошто? Какви ќе бидат реакциите при средбата со нив?Никој не знае. Сепак , ние имаме свое природно оружје, тоа се голем број, бактерии и вируси, на кој низ вековите станавме имуни, тие не се. Многу проекти останале на НАСА завршиле на површината на Марс и до денденес , бидејќи се плашат дека враќајќи ги на Земјата ќе донеат нови вируси и бактерии на кои не сме имуни, и можи да доведат до самоуништување.
     
  16. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Mилена драга ај те молам не се потресувај без причина. Доколку оваа информација не ти се чини релевантна немораш веднаш да започнуваш со саркастични изјави :)
     
  17. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    http://www.iluzionist.com.mk/index.php? ... &Itemid=98

    Што мислите за ова? Уште една лага или пак има нешто сепак вистинито?

    Јас не го сфаќам ова здраво за готово меѓутоа можно е, никогаш не се знае....
     
  18. Vaga03

    Vaga03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    па и јас мислам дека постојат! Бидејќи не може да сме сами во овој огромен универзум! мора да има...и којзнае уште колку планети постојат милионии ехее! и баш би сакала да видам некој марсовец хахаха
     
  19. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764

    Читав и во весник за ова, малце ми е безвезе... еленин била вештачка комета, само ги криела вселенските бродови кои ги напаѓале сите планети, ни сме биле на ред, злобни биле овие вонземјани, уништувале живот на планти.... Всушност, како ни може да знаеме кога ќе не нападнат, и дали доаѓаат за да не нападнат, ни се јавија по телефон и ни пратија факс и објаснија СЕ :^) ! повеќе ми е како напумпана новинарска приказна. А за дали постојат, уверена сум дека има живот и на други планети, со оглед на тоа што универзумот е огромен
     
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Прочитав дека ќе не нападнале вонземјани сега во ноември ( :D :rofl: ) |( , прво земјава се распадна според нечии предвидувања,а сега и вонземјани ќе не нападнат |( Си кажав дека не верувам и сум голем скептик во врска со ова, тоа што го презентираат во јавноста е научна фантастика или пак подобро речено контрола врз светот од некого со цел да биде уплашен итн.Нити ќе се распадне земјава, а нити вонземјани ќе не нападнат, само едно не ми е јасно, како тоа порано не истражувале доколку сметале дека ги има, кога некој докажал дека ги има и се појавуваат на одредени личности сосема случајно, каде се појавуваат - па нешто често одат во Америка изгледа им се допаѓа земјата, потоа скандинавските земји или евентуално кај нас, според нивните презентирања, а што најчесто виделе - летачки чинии, зелени суштества.Во светов, тие што презентираат информации, истражувања за вонземјаните,изгледа не обрнуваат внимание на поголемите работи во светов за кои би требало да се загрижат за да ги решат како сиромаштија, болести, глад итн., отколку да се занимаваат со постоењето или непостоењето на вонземјани.