1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    јас добив на 15 овој месец, а бета го правев вчера, едното го направив сабајлето во 9 и беше 189, нокеска ме фати паника бев на клиника и беше 144, ми рекоа нема место за паника, многу е рано за било што да кажат. Да одам во понеделник пак ако не престане крварењето. Мене повеќе ме плаши дали крварењево има некаква опасност по моето здравје?
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Во матката видел само како некоја сенка
     
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    Јас пак не разбирам .
    На 15 јуни ти дојде циклус,така ?
    Од тогаш ти нема престанато?
    Зошто го правеше првото бета хцг ?
     
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne nema stom krvares I betahcg paga samata ke se iscistes
     
  5. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Така ми рече гинекологот, затоа што видел сенка на матката
     
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Се јавив сега пак кај гинекологот и му кажав дека бета хацегето е опаднато, ми рече да ги прекинам апчињата, и да оставам да си искрварело затоа што изгледа е спонтан абортус. Ако полнело пообилно и со болки да одам на клиника.
     
  7. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    Ти посекако во понеделник да одиш и да си направиш ново бета хцг, сопрело не сопрело крварењето.
    Се додека не падне под 5 вредноста на бетата да го испитуваш на 2-3 дена.
    Не е лошо и на ехо да те видат од понеделник натаму.
    Со помин нека е
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da toa ti e blighted ovum
     
  9. Tatijana1993

    Tatijana1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Девојки имам едно прашање за моја другарка. Се сомнева дека е бремена и ако би била бремена би била 4та недела (тест ќе прави наредна недела по изоставувањето на менструацијата). Но, веќе 4 дена има благи болки во долниот дел од стомакот, како и некогаш од двете страни па и на долниот дел од грбот. Значи благи болки. Меѓутоа денес и се јавија болки во левата рака од кај вратот па се до дланката кои не поминуваат но не се нешто неиздржливи. Читала по нет дека тоа може да е симптом за вонматерична. Да напоменам дека одамна и пред тоа имала болки во истата рака па се испоставило дека највероватно од грбот биле предизвикани тие болки. Која е можноста да е случајност или мислите дека се работи за вонматерична бременост? Како да издржи до откривање, ќе полуди. Кога најрано може да се провери?
     
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Najrano eden den po izostanok na ciklusot
     
  11. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Јас имав две вонматерични бремености и најсигурен знак е неправилното растење на бета на секои 2 дена имав и силни грчеви во стомакот,неподносливи менструални болки и крварење свежа црвена крв и кога ми пукнаа јајцеводот искрварив обилно ко партали темна крв а и на ехо ако е спремен гинекологот би требало да види проширување на јајцеводот или излевање на течност
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tatijana1993

    Tatijana1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали од кога ќе покаже тестот позитивен ќе може веднаш да оди на гинеколог и да се види на ехо?
     
  13. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    I na kraj ispadna deka e vanmatericna i sega sum.zadrzana vo bolinica so inekci. Iskustva ve molam, moze li nesto da se iskomplicira ? Mnogu mi e strav.
     
    На _budaletinka* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Искуства со инекцииве метатраксат?
     
  15. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Метотраксат треба да направи спонтано исфрлање на ембрионот без друга интервенција и се користи во многу рана бременост. Доколку не се заврши бременоста со инекцијата ке се направи интервенција, да се види точно каде е вгнезден и да се одстрани. Метотраксат од скоро се користи по гинеколкошките клиники кој нас, но има широка примена во онкологијата. Секако за пациентката ова е полесниот начин за завршување на бременоста
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Jas imam primano pred 5 godini vo remedika ne me iscistija ubavo laparaskopski pa morav da primam metrotraksat
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tatijana1993

    Tatijana1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Женички ве молам кој може подетално да ми ги објасни болките што сте ги чувствувале? Другарка ми чувствува болки на целата лева страна. Значи стомак, раката, града, под рамо, грб, кичма, карлица, нога, врат, абе се жали дека цела лева страна ја боли. (Во недела треба да прави тест). Покрај тие болки што ги чувствува речиси нон-стоп, понекогаш чувствува и како менструални болки низ целиот абдомен кои ја тешат. Ве молам споделете со нас и вие какви болки сте чувствувале?
     
  18. emche05

    emche05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2019
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Јас имав вонматерична бременост со многу мала болка од едната страна,но би ти препорачала што поскоро кај спремен гинеколог да види што се случува.Не чекајте.Мојата докторка не успеа да види дека е вонматерична бременост,ме убедуваше дека е спонтан,за на крај да завршам со отстранет јајовод. Што поскоро на гинеколог!!
     
  19. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Колку време после вонматееична бременост, со метотраксат е нормално да крвариш? Секако сум утре на контрола, ама ме интересираат ваши искуства? И дали од инекциите сте имале после тоа некој здраствен проблем?
     
  20. BearMe

    BearMe Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    6.719
    Пол:
    Женски
    Здраво. Малку совет ако може. Примав Кломифен и имав повеќе зрели фоликули.
    Правев тестови во саботата и неделата на 30- ти и 31- ви ден (обично добивам меѓу 28-33 дена, зависи од месецот) и двата беа негативни.
    Во неделата почна кафеаво, траеше цел ден, а во понеделникот мислам дека добив регуларно. Беше послабо од обично и имаше голема количина кафеави "партали". Деновиве е нормално ама послабо. Ама имам чудно лесно притискање на кичмата и од време на време во јајниците. Има ли шанси да е нешто за грижа или си правам филмови само?