1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Пиши ги деновите на правење на тестот и вредностите?
    пр. прво испитување во понеделник бета вредност 380.
    второ во среда бета 700...
    Пиши како се твоите вредности и во кои денови е испитано.
     
  2. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека со бета 1500 плодот се гледа.
    Кај мене првиот пат со 5500,вториот со 3500 ,матичен не виде плод,а и не виде ни дека е вонматерична.
    Петановски во Ремедика виде одма во двата случаи.
    Лапараскопски бев оперирана .
    Барајте уште едно мислење.
     
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јас имав вонматерична со волкаво бхсг,да не те паничам со резултатот и ехата право на Гак,зошто ако имаш да ти ја констатираат и одма да те примат.Со овој вид на бременост не се играј.ТЕ МОЛАМ ПРАВО НА ГАК,НЕ ЧЕКАЈ!Секое добро
     
  4. Srculencen4e

    Srculencen4e Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Rezultatite se gotovi nema plod a beta e visoka 4900 i me pratija na lapor.operacija eve cekam red .nisto od moeto beb4e .
     
  5. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Се ќе се среди.
    Сега е најбитно ова да се реши.
    А лоцираа каде е плодот?
     
  6. Srculencen4e

    Srculencen4e Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mislat deka e vo desen jajcevod pa ke vidat sega so laporaskopska .eve cekam red .pozz
     
  7. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Со лесно мила. Брзо опоравување
     
    На Srculencen4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Мила што се случи,како помина?
     
  9. Srculencen4e

    Srculencen4e Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Eve da vi soopstam i mojata situacija od pocetok.So maz mi veke od godina dena pokusavame za bebe ,pap tes ureden ,mikrobioloski analizi negativi,hormonite mi bea katastrofa .zakazana za ponatamosno lecenje me prakat na specijalisti 2 meseca cekav red za pregled.(a ginekoloskata po rezultatite od hormoni mi rece deka mnogu tesko da ostanam po priroden pat trudna.)do togas ne mi prepisaa nisto ni za hormoni ni nisto.dojde denot otidov na specijalisti me pratija na ispituvanje na tiroidna zlezda i hormoni i me gledaa na exo imam ovulacija i za nedela dena trebase da mi dojdi i da mi zakazat termin za proodnost na kanali.jas ona nedela slobodna uopste ne mislev na nisto mi rekoa deka ne mozam trudna da ostanam duri mi predlozija i inv.(taka e procedurata vo R.Hr)i taka ne mi idi i 2 nedela pravam test i gi vidov 2 te crtki nemozam da vi upisam kolku bevme srekni jas i maz mi.posle 5 dena bev zakazana na ginekolog.ispituvame beta hcg 580 i exo nisto ne se gledase .posle 3 dena ja povtorivme beta 1280 kako nesto da vide ginekologot vo matkata ali ne bese sigurna.za 3 dena jas prokrvariv kafejav iscedok i uste istiot den preplasena se javiv na ginekolog ispitavme beta hcg 2800 a plodot ne se gleda mi prepisa duphaston 2×3 i mi dade upot za vo bolnica tamu me ispituvaa poveke od nedela iako ne gledaa nisto a beta rastese poveke od nedela jas bev na sekoj 3den na ispituvanje a krvarenjeto ne bese obilno traese.veke vlegov vo 7 nedela i 4 dena me pratija na operacija naredniot den me operisaa no i otstranija i desen jajcevod kade sto bil plodot 10mm.eve ova e moeto loso iskusto sega sum doma so bolka vo dusata.zatoa so tolko vreme me drzaa i mi ja skratija moznosta na pola za naredno zabremenuvanje.ne posakuvam nikoj ova da go pomine.edinstveno mi ostanuva da veruvam vo boga i deka on samo moze da mi pomogne da go pominam ova i docekam denot so zdravo detence vo race.ova e moeto loso pominato iskustvo sorry za dolgiot post se nadevam deka nekomu ke pimogne navreme da otkrie vonmatericna bremenost.bidete mi dobri i fala vi na podrskata.pozz
     
    На Tukituki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. emche05

    emche05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2019
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Здраво драга.
    Мора да бидеме јаки и да се бодриме една со друга, така требало да биде, јас така се тешам, се ќе биде во ред. Ја делиме истата болка. <3
    Истата ситуација ја имав и јас. Потполно исто. Од некомпетентна и безобзирна докторка, што да не се "понижи" и да ме препрати на второ мислење, завршив со отстранет јајовод.
     
  11. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Мојата ситуација беше уште полоша, не би да се враќам на тоа. Штом еднаш сте останале бремени пак ќе останете. Само треба да се опуштите и да не си го оптоварувате мозокот со бременост, затоа што така само си стварате стрес кој штети.
    Јас сум без десен јајовод исто, по 6 месеци од одстранувањето останав бремена и сега си имам детенце.
     
    На thelittle17, tina2018, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Сабијаа

    Сабијаа Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas sum nova na forumov.. Sakav da dobiam mislenje vashe posto trbese da dobiam na 26 mi docni 3 dena proveriv test pozitiven no bleda linija bev kaj mojot doktor vo Bitola Plodnost i na eho ne mozese nisto da vidi prvo vika se somnevam na vonmatericna bremenost posto ne gledam damka mozebi e rano proveriv beta hcg procentite bea 274 potoa mi rece dobro e da pocekame uste edna nedela ke vidime..ama jas imam golemi bolki vo stomakot pijam i dabroston i utrogestan..dali ima mesto za panika ili uste e rano ve molam kazete mi posto se plasam imam imano 4 abortusi i 1 operacija pred ovaa bremenost
     
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Betahcg treba da e nad 1000 za da se vide plod na eho
     
    На Сабијаа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Рано е,проверете бета на два дена да видите дали правилно се дуплира.
    Над 1500 се гледа плод.
    Имав две вонматерични,и немав болки.
     
    На Сабијаа му/ѝ се допаѓа ова.
  15. emche05

    emche05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2019
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам нешто... Некаде прочитав,имало некоја студија дека апчето за ден потоа било поврзано со случаи на вонматерична бременост. Дали некоја од вас го има земано тоа апче за ден потоа? Јас го имам земано еднаш, па се мислам дали можеби навистина има некаква врска...
     
  16. Vina Nevina_55

    Vina Nevina_55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2020
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!

    Јас сум нов член и до форумов стигнав преку читање и препрочитување на сите онлајн извори за вонматерична бременост. Сакам да ве замолам за споделување на искуства на оваа тема. Мојата приказна сеуште не знам како ќе заврши, ама хронолошки оди вака:
    1. 17.04.2020 - прв ден од последен циклус,
    2. 14.05.2020 - негативен домашен тест за бременост,
    3. 17.05.2020 - само една бледо кафеава капка исцедок,
    4. 19.05.2020 - позитивен домашен тест за бременост,
    5. 19.05.2020 - ехо преглед на кој не се гледа ништо во матката,
    6. 22.05.2020 - beta HCG вредност = 958 mIU/ml,
    7. 22.05.2020 - ехо преглед на кој се гледа некои една (или можеби две) минијатурни црни издолжени точки во матката, ама не е доволно јасно за да има заклучок. Наредниот петок повторно сум на преглед.
    Во меѓувреме, имам издржливи, релативно благи болки во долниот дел на стомакот, концентрирани во левата страна. Исто така, имам болка во долниот дел од грбот, ама тоа и порано сум го имала, не знам дали е поврзано.

    Знам дека е предолг пост, ама од интернет објавите ме фаќа паника и сакам да слушнам ваши искуства, дури и во случај да е вонматерична бременост, дали имате искуство со повторна, нормална бременост после оваа?

    Фала ви најмногу!
     
  17. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Нека не те фаќа паника непотребно. Можно е плодот да бил мал и затоа да не се гледа на ехо. Никој не знае кога си останала бремена.
    Наредна недела твојата точка веќе ќе биде видлива. Така да без гајле, се ќе биде во ред.
     
    На Vina Nevina_55 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Кај мене со 1400 не можеше да види плод ме препрати на ГАК и таму не можеа да видат среќа ме спаси една докторка што влезе од горе од родилна па побараа мислење од неа и она демек нешто виде само им кажа тука ќе се смести и толку. Повторно бета испитував вредностите си се дуплираа нормално и над 2000 и нешто дури видоа дека е сместено во матка. Не се секирај се ќе биде во ред
     
    На Vina Nevina_55 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anamarijaana

    anamarijaana Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Сега се уклучувам после толку време. Дента кога си го пишала коментарот се роди бебушка. На сите ваква среќичка
     
    На BrideToBe и Grasiela** им се допаѓа ова.
  20. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Здраво. Се сомневам во вонматерична бременост, се јавив во Ремедика за кај Димитров или Петановски нема слободно кај нив,а не ми се чека, кој гинеколог би ми го препорачале за мојов проблем? Пишете ако некој имал ваков проблем кој доктор ви го открил