1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Др. Костадинов Систина
     
    На tina2018 и Grasiela** им се допаѓа ова.
  2. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Се јавив во Систина за утре да закажам кај било кого зошто стварно ми е страв да чекам, ми закажаа кај др. Никола Баџаков, зошто кај многу од докторите немаше слободен термин.
     
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.120
    Пол:
    Женски
    Ќе види и тој , не се сеќирај.
    Носи ги сите бети што ги имаш правено до сега.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BrideToBe

    BrideToBe Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    86
    Woooow koja koincidencija! Neka e ziva i zdrava, cel zivot od Boga zastitena! ❤ Nie ne cekavme po operacija i eve I imame 8 mesecno angelce! Se najubavo na site od srce!
     
    На tina2018, anamarijaana и Martka им се допаѓа ова.
  5. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ве прашам дали ви се има случено при сомнение за вонматерична бременост кога две последователни бети ви се исти и не се детектира според нив гестациски саксус а има сомнение за формација во туба суспектна за хематокела, да не се превземе никаква активност (инекции и сл) туку само е закажан преглед со нова бета за три дена. Дали е во ред ваквото понатамошно лекување, т.е дали има некој со искуство со abortus tubaris in obs каде организмот сам се изборил со вонматерична та бременост без било каков третман
     
  6. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Имам искуство со вонматерична и мислам ако се открие на време (како кај мене),се третира на клиника со инекции метотраксат,и не е препорачливо да се чека(затоа што плодот расте во јајоводот и тој пука и се отстранува оперативно.Не сакам да те вадам од памет,но ако се сомневаш во вонматерична одма на доктор.Иначе бетата кај мене растеше и ми беше 3.000 и нешто.
     
  7. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Кај мене бетата прво мерење 1220, второ 1218 бев на доктор на два прегледи последователни и истиот смета дека организмот сам се бори односно дека се случил абортус. Затоа истиот (доктор Алуловски) ми закажа за во понеделник пак преглед со нова бета. Од друга страна матичниот гинеколог смета дека не би требало да се чека туку да се применат инекции и за тоа сум во мисла што како да очекувам
     
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила дали докторот гледа нешто во матка?Ако е да,тогаш не е вонматерична,а ако не гледа оваа бета е височка и не е за чекање.Сепак е доктор да му веруваме.Ти посакувам да е во матка и да биде све во ред.Секое добро
     
    На Nina 2014 и Meckicja им се допаѓа ова.
  9. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Во матката се сигурни дека нема ништо, плодот бил сместен во туба но моментално сметаат дека е прекинат неговиот раст односно настанал спонтан абортус во туба но има сомнителна хематокела. Бета стагнира и затоа ми препорачуваат да го следиме на два дена, дали организмот сам ќе се избори. Затоа ме интересира дали имал некој вакво искуство со спонтан апортус при вонматерична бременост
     
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила јас до сега не сум чула овој вид на бременост да се исчисти сама од себе.За биохемиска бременост знам дека може(и таква имав),баш ме чуди што докторот чека само од себе да се среди.Но слушај доктор тој најдобро знае.Јас моево од искуство.
     
  11. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.611
    Допаѓања:
    161.120
    Пол:
    Женски
    Јас со метотраксат се чистев.
    Но на ГАК имаше случај со мене во соба кој баш вака слично на тебе, успеа да се исчисти , спонтано.
    И тубата остана неоштетена.
    Само бета следеа и пратеа како крвари и болки дали има.
    Имам контакт со жената.
    Веднаш после 3-4 месеци си беше пак останала бремена и без никакви проблеми си роди.
    Со лесно и тебе
     
  12. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на споделеното искусатво и би сакала доколку имате контакт од жената да ми дадете за неколку прашања зошто се ретки ваквите случаи и нема кого да прашам за искуство.
     
  13. Secret-Angel7

    Secret-Angel7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Паника и хаос во глава. Очајно ми треба совет. Вака почнува мојата агонија. Кломифен 5 дена, реагирам со хипер стимулација, преку 20 фоликули. Хцг 31.07-451
    04.08.-2100
    Одма ме довикува матичниот на ехо, неизмерна среќа. На ехо нема ништо, крева паника и одма ме праќа на ГАК со ектопична дијагноза. Таму не гледаат ништо ни внатре ни надвор, ми велат да следам хцг на 2 дена. Хцг не расте правилно и за 10 дена расте од 2100 на 2800...за пред два дена да скокне на 3800. Одма на ГАК, гледаат конечно бременост во матката ама празна и ми викаат дека е неуспешна бременост. Сабајле хцг 5300. Во Систина ми викаат дека мора лапороскопски, имало само излив во матката. Инаку, по мои пресметки 5+2. Ве молам најмногу за совет од слични искуства и се извинувам на долгиот пост.
     
  14. Queen***

    Queen*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Zdravo devojki,
    podolgo vreme ve pratam, sakam da ve pozdravam mnogu I da vi kazam deka ste silni I hrabri, I se nadevam deka Gospod na site eden den ke ni podari po edno ili poveke detenca Eve bi sakala I jas nazalost ne ubavo iskustvo so vas da go spodelam. Znaci vo Maj godinava doznav deka sum bremena I so decko mi bevme mnogu srekni. Se bese ok do Juli, 10ta nedela koga na ultrasound se vide deka embrionceto prestanalo da se razviva vo 6ta nedela. Bidejki imav obilno krvarenje morav itno na kiretaza. Se se zavrsi kako sto treba, posle kiretazata nemav nikakvi bolki. Doktorkata mi race deka takviot tip na missed miscarriage e mnogu cest I najcesto se slucuva poradi nekvaliteten genetski materijal, I deka moze da pocneme pak da probuvame posle mesec-dva. Nekako se pomiriv so toa I si rekov ajde taka trebalo da bide...
    Posle 2 meseci, od prva odma ni fati. Megutoa uste od samiot pocetok progesteronot mi bese mnogu nizok. Hcg se pokacuvase normalno. Vo 6ta nedela na ultrasound gleda deka embrionceto se implantiralo vo levata tuba. Toj den hcg me bese 8000, znaci za vonmatericna bremenost toa e premnogu, plus imase I srceva akcija Nazalost morase da mi se otstrani leviot jajcevod. Sega ke proveram proodnost na desniot jajcevod I iskreno se nadevam deka e ok
     
  15. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Овие денови ми се случуваше хаос, кој за жал уште продолжува, па ве молам ако има некоја искуство да сподели. На 7ми декември правев инсеминација, после две недели добив позитивен тест, со бледа линија. После 4 дена отидов кај матичниот, но ништо не се гледаше. По два дена повторно не се гледаше, ме прати докторот за бхцг, излезе 1565. Ми рече да одам пак за два дена, според бхцг веќе требаше да се гледа нешто. Кога отидов пак не гледаше ништо во матката, но имаше на левиот јајник, некоја формација што наликува на екстраутерина. Ме прати за Скопје на клиника. Отидов таму, ме гледаа на ехо, утвдија дека е рано и дека не е екстраутерина, бхцг ми повторија, излезе 2580, ми рекоа за два дена на контрола. Но матичниот сакаше утрето да ме види и тој на ехо, пред да одам за Скопје. Кога отидов кај него на ехо, виде крварење во матката и излив позади матката. Ми рече одма врати се во Скопје. Одам таму ме гледаше на ехо др. Јадранка, ми вели не е екстраутерина, има во матката сакус 3мм, ама суспектен е, не знаеме дали ќе се развива. Проверувам бхцг 1860, се намалило. Примав утрогестан, но го прекинав, така ми рекоа на клиника. Крварње немам уште, само слаби болки, повеќе како боцкање, ништо страшно. Но кога ме прегледуваа на клиника, од сондата имав болки. Не знам веќе што да мислам, ве молам ако имала некоја барем слично искуство да сподели. Сега ми рекоа да седам дома 4 дена, дури во понеделник да одам на контрола. Многу ми е страв да не се случи нешто.
     
  16. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Чим виделе сакус не е бременоста вонматерична сигурно. Колку што имам читано кај вонматерична бетата расте не опаѓа и жената има поголеми болки, опаѓа кај биохемиска и се само си се чисти,инаку истиот страв го имав во месец јуни. Имав позитивен тест со бледа линија, и по некое време добив менструација. Од кога ми помина ни јас сама незнам зошто пак направив тест за бременост, и беше со две темни линии. Умрев од страв тие неколку дена. На три различни мислења бев, бременост не се гледаше, бетата не растеше правилно.Исто ми го прекинаа утрогестанот и крварев не памтам колку време ама сигурно беа две недели, кога повеќе кога помалце. Нареден месец ми се поремети циклусот но со 5дневно пиење на утрогестан по прекин ми дое на 44дена. Највеќе се плашев од вонматерична, фала Богу не беше тоа беше биохемиска.
    Се разочарав нормално, ама од друга страна се спасив од киретажа. Мој совет следи бета уште 2,3 пати, ако паѓа значи била биохемиска, ке си направиш ехо на крај, јас правев додека имав и крварење и од многу крв во матката не можеше да се види нејзината состојба. По 3 месеци останав бремена, фала му на Господ сега за сега е добро, не правев никакви испитувања зошто не ми очекував.
    Затоа сакам да те охрабрам, ако испадне биохемиска,стресно е знам, но исто знам многу случаеви каде што после оваа состојба шансите за нормална бременост се поголеми. Знам дека ова ти беше 4та инсеминација, а незнам дали предходно си била бремена? Ако не, ова е добар знак.
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Beatris

    Beatris Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    1.038
    Допаѓања:
    2.361
    Пол:
    Женски
    Сум била бремена до сега, првата се заврши со мисед, втората спонтано. Мене ме плаши тоа што немам крварење, а бетата почнала да опаѓа, да не е некое внатрешно крварење, не знам веќе што да мислам.
     
  18. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ova e blighted ovum ili anembrionalna bremenost sega ocekuvaj krvarenje ovie denovi I mnogu e bolno dodeka da se iscistes sama namene prvata bremenost mi bese takva otkako ke iskrvares koga ke sopre krvarenjeto ke odes pak naeho da se vide dali e se iscisteno kako sto treba
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Немој да мислиш на страшни работи, многу е стресно, што и да ми викаа се плашев џабе, знам дека ти е така. Чим немаш симптоми како покачена тт,ни којзнае какви болки, се ке заврши како што требало да заврши. Јас тие две недели додека крварев немав никакви болки.
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.708
    Допаѓања:
    12.812
    Бета хцг кога е од 2000 па ангоре може да се види на ехо ембрион исто ме извади мојот матичен со 1400 ааа многу високо сигурно е вонматерично врска си немаше. Нареден пат од позитивен тест после две недели оди барем 6та недела да бидеш од последно добиено за да се види убаво
     
    На Beatris му/ѝ се допаѓа ова.