1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. Biba22

    Biba22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Само храбро, тоа ќе ти речам, биди ти силна затоа што се зависи од тоа колку отпор ќе и дадеш на несреќата кога таа ќе проба да те здроби...
    Јас немав операција... ама и тоа не е баш сјајно...понатаму еве што
    - контрола кај матичен гинеколог, прва и втора после една недела
    - после тоа очекуваш мензис, јас добив по месец ипол
    -пак кај матичниот,каде фала богу рече деа се е ок
    - чекање да поминат неколку месеци па да правам испитување на проодност на јајцеводи
    - пред тоа проверка да не имам некоја инфекција
    детенце не смеам да имам 1 година, поради силното влијание на метатрексатот... за дете не се секирај, ке имаме, само ако не може да помине по каналите ке си правиме инвитро ,,, нормално од мажот детето пак ке е :D
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,
    Jas sum nova na forumov i prv pat pisuvam.
    Isto taka pominuvam niz strasno tezok period koj se nadevam ke ima kraj.
    Koga mi doznese 3 dena otidov kaj maticniot ginikolog. Vide plod vo matkata, mi cestitase za bremenosta. Bidejki imav kafeav iscedok pri mokrenje mi dade utrogestan i mi rece za 1 nedela na kontrola.
    Na kontrolata doziveav vistinski sok. Ona sto go vide kako plod ne se razvivase a HCG visoko. Me isprati na klinika i tamu konstatiraa vonmatericna bremenost.... :(
    Mi dadoa terapija so tri metotraksat inekcii...bez operacija. Na kontrolata mi rekoa deka HCG e opadnato i deka plodot e umrtven odnosno ke go isfrlam preku menzis. Vcera me pustija od bolnica. Ima li nekoj da spodeli vakvo iskustvo?
    Kako se custvuvavte? Jas imam sega krvarenje ama ne e obilno. Seuste sum uplasena? Mozni li se komplikacii?
    Vi blagodaram na site koi ke odgovorite/
     
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Страшното поминало, добро е што ти ја виделе бременоста дека е вонматерична.
    Компликации веќе мислам дека не се можни (освен ако целиот умртвен плод не се исфрлил преку мензисот, па да мора киретажа да ти прават).
    Стравот и уплашеноста ќе ти поминат со тек на време. Овој "натпреварувач" едноставно не го нашол вистинскиот пат до целта. А тоа не значи дека останатите тркачи нема да стигнат до својата цел ;)
    Без нервози.
     
    На Emilija-Emce и Zlatusko им се допаѓа ова.
  4. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    добро е што си го исфрлила преку мензис.. е сега кога ќе престанеш да крвариш ќе одиш на преглед да види докторот дали е чиста матката и валда ќе ти земат брисеви да се види од што дошло така и потоа се ќе биде во ред не се секирај... бидејќи немало киретажа подобро е.. сега не одмарај туку движи се прави вежби ако има нешто да се исфрли со крварењето
     
  5. bici-xxx

    bici-xxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    27
    Здраво девојки. Сакам мојава срека да ја споделам и со вас: ЈАС СУМ БРЕМЕНАААА :inlove: :inlove: :inlove: После 2 год. од мојата вонматерична бременост пак сум бремена,овој пат фала му на господ се е во ред. Затоа никогас не губете надеш, јас и со еден канал останав бремена. Затоа не се разочарувајте, кога најмалку ке очекувате тогас ке се случи. Ве поздравувам сите и на сите од се :l: :l: :l: ви посакувам да се израдувате сто поскоро :inlove: :hug:
     
    На AnichkaLeo, pandelka, nesa и 7 други им се допаѓа ова.
  6. maried

    maried Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    мили бидете срекни сто навреме сте дознале...за разлика од мене...мојата е долгаааа и широка....нешто најболно во мојот живот...нешто што не ми дава да продолжам понатаму...мислата ми е секој ден таму....но тоа е животот....позззз до сите и само храбро....
     
  7. Emilija-Emce

    Emilija-Emce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.
    Posle se sto pominav, ovoj mesec povtorno me izraduvaa dve crti. Nesto posebno i ne bev posvetena vo periodov da ostanam bremena, no se sluci. Minatiot mesec dobiv na 04-ti april, a sega na 2-ri maj testot bese ubavo pozitiven so izrazito crveni dve linii.
    Srekna sum, no sepak me maci toa sto se sluci minatiot pat.
    Sega e poinaku, Dodusa na 1-vi maj mi se pojavi kafeava tecnost koga odev vo wc i ja imase cel den.
    Mislev ke dobijam, no toa prestana istiot den i sega voopsto nemam nikakvo krvarenje nitu kafeav iscedok. Otkako prestana se posomnevav i utreto denta kako sto vi kazav napraviv test i bese ubavo pozitiven.
    Imam simtomi...gradite me bolat, cesto mokram, imam i bolki vo dolniot del od stomakot nekogas custvuvam i kako da mi se koci desnata noga....
    Na ginekolog zakazav vo ponedelnik.
    Dlaboko veruvam deka sega se ke bide vo red i najmnogu na svetot sakam da rodam zivo i zdravo detence.
    No pocnaa sega da me izmacuvaat nekoi misli. Nemozam da go docekam ponedelnik.
    Dali e se vo red???
    Ve molam ako ima nekoj da spodeli slicno iskustvo?
    Pozdrav do site
     
  8. loveyou98

    loveyou98 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    bremena sum vo 6 nedela koga bev na ginekolog pred edna nedela mi rece deka plodot e smesten mn gore do desniot jajnik i rece deka e na granica da bila vonmatericna bremenost bev togas vo 5ta nedela a ne se slusalo srcev takt od bebeto :worried: dali ima nekoj slicno iskustvo
     
  9. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Немој воопшто да се потресуваш.Ете понеделник си на гинеколог, и верувај кога ќе ти потврди бременост, а подоцна и дека бебуш убаво си расте, само еднаш е доволно да си се смири душата и да нема ни да сакаш повеќе да појдеш. Кога јас ги видов моите две цртки веќе бев скоро два месеци без да знам,та ваму ме оставија да чекам бааги за на преглед.Впрочем само неколку прегледи се на прсти да ги изброиш цела бременост. И што беше чудно не ми се веруваше од среќа. Најважно е да си имаш позитивни мисли, да си среќна, никако нервоза, тешко кревање никако, трчање, скокање, со усул ама избегнувај, пешачи често, гушкајте се со мм и само да се охрабрувате. Што било во минатото заборави, дека некогаш токму нашата психа е онаа која знае да руши се. Со лес да си ја износиш бременоста и само со убави мисли
     
  10. noname89

    noname89 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите нова сум и сакам да ве прашам многу сум загрижена....менструацијата ми е нередовна ми каснеше еднаш цел месец, и отидов на гинеколог ми препиша дабростон и ми најде водена циста ми препишаа апчиња за цистата.... од апчињата ми дојде менструацијата и пиев апчиња за да ми прсне цистата кога отидов на контрола ми кажаа дека е прсната и дека има ситни фоликули кои може да бидат причина за да ми касне и во иднина и еве сега повторно ми касне 11 дена и некако ми е подуен стомакот...се плашам да не е вонматерична бременост пошто само ако ги испијам дабростонот ми доаѓа мензисот....во овие три четири месеци само еднаш ми дојде порано без апчиња но сега ја нема уштеее....ве молам дајте ми совет????????
     
  11. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    здраво ве молам за помош!дали симптомите за вонматерична бременост се исти како и за нормалната бременост?и јас имав многу лошо искуство!па затоа ве молам за одговор!поздрав до сите и се надевам дека на секој ќе му се посреќи
     
  12. rollbon

    rollbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    26
    нередовна менструација и со децкоми незнам како се слуци не знаеме дека ете се фатило јас студирав романија и некако имав болки и немав мен некое време и отидов на гим и тоа ми бесе прв пат да одам на гим бев со мајка ми и гин ни каза нека нема бременост незнам и зосто тоа ми го каза секогас се пазевме и ми даде примолут нор и јасмине бесе 10 часот кога го испив првото апче и во 12 прокрварив а со апцината требасе по 10 дена нели такка е ама јас незнаев како треба ми бесе прв пат и крварев еден месец со мали прекини по некој ден а имав болки во стомакот а бесе крајот на јули бев на одмор ана некоако како да не бев јас повраканје болки на лева страна и весе св богородица 28 август на слава кај децкоми таму и спиев и утре дента на 29 сабајлето ми испрати до дома се симнав од колата и страсни болки искрварив многу и гин каза да направиме тест за бременост замисли со пиенје на тие апција и тестот бесе позитивен и ми рекоа дека е абортус и абортирав но пак болки и на коннтрола по 7 дена тестот пк позитивен и се цудеја со е сега рав и рекоа по некој ден дојди пак мозе усте не е исцистено од абортусот на по 3 дена имав страсни билки и отидовме и ми земаја крв од стомакот да не пукнало незнам нисто бесе страсно болно и утре денат се собраја гиниколозите и сите заедно установија дека бременоста всусност била VON MATERICNA и хиѕтно во скопје и ми ја извадија левата туба .и многу е теско да го изгубис дедето иако усте го немас видено но тоа е дел од тебе и никој освен ти немозез да знеас како е тоа и по банматерицната бременост немам останата пак бремен а кога по гогина дена пак останав бремена но спремавме свадба е зедовме со децкоми усте одма и незнам видов риби и цели време ги зборувсј а јас не јадам риби ама ете така требало да биде и скора на истата дата пак м аботус и ова дете сум го изгувила и ова бебе и од тогас поминаја 2 год немам останата бремена и ресив со исеминациај сега и еве усте не е дојдена датаат до циклусот а јас прокрвари ми рекоа дека е менстрација и сега це чекам кога ке дојде време само ке дојди
     
  13. emilce

    emilce Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    здраво фемки и јас бев ванматерицно бремена и тоа во десниот јајник,за срека се помина добро легав во болница и со инјекции метатраксат се помина добро но и ден денсека после 4 месеци јас сеусте имам потескотии.најмногу ме боли тоа сто лекарите ме прасуваа дали имам дете и јас и реков да синце4 години а тие еее па не е страсно.како не е кога изгубив ангелце.
     
  14. the.child

    the.child Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    34
    Само ние што имаме доживеано знаеме какво е чувството.. Јас на Св богородица дознам дека сум бремена 3 недели, бебчето не беше планирано, ама кога веќе дојде јас со нетрпение очекував да дојди на овој свет. Но по 3 дена закажав на гинеколог, пред одеше на гинеколог имавме однос со сопругот и знаејќи дека сум веќе бремена тој сврши во мене, по пат за на гинеколог јас почувствував дека ми протече нешто.. Кога појдов, гинекологот ми рече дека можи да е таква бременоста да се носи со крварење, и дека со инекции се пекинува крварењето и се продолжува бременоста, првата инекција ја примив тој ден. Ми рече да не станувам од кревет, ми даде некои витамини да ги пијам, буквално не смеев да правам ништо, само за во тоалет да станам.. По една недела повторно појдов ама само за инекцијата не ме видоа на ехо, третата недела појдов и имав закажано и за ехо, кога виде таа се зачуди, ми рече дека е вонматерична бременост,плодот го нема во матката и дека најверојатно е во јајникот, во левиот јајник.. Веднаш го проверив бета хормонот и тој беше помал од 2 (а кога дознам дека сум беше 20,8).Ми рече сум имала среќа, оти сум можела да завршам со операции. Вечерта заминав на болница бт и таму ме гледаа на ехо и ми рекоа да преспијам тука за случај да има крваренје да бидам попристапна... Утрото на визита ми рекоа нема кај мене проблеми, и појдов повторно на ехо и та вечер беше друга докторка, кога и кажав дека сум бремена, зачудено ме погледна :o .. и ми вика, добро, но сега немаш ништо, ми рече провери го бета хормонот, веднаш го проверив и беше 0.. се вратив дома целата разочарана, воопшто не ми беше добро, неубаво чувство.. никој да не го доживее тоа..
    Дали има некоја улога тоа што 3 дена пред да дознаам дека сум бремена, имавме мала сообрајчајка, немаше последици ниту кај мене ниту кај сопругот, ама сепак се потресив.. Исто така и пиев алкохол, бидејќи незнаев... ???
     
  15. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Еве и јас да пишам за моето искуство со вонматеричната бременост. Минатата година имав спонтан, после 10-тина месеци останав пак бремена, ама овој пат вонматерично. Неможеа ништо да видат во матка кога отидов прв пат на гинеколог. Според последна менструација требаше да бидам 7 ипол недели бремена. Ми рекоа да дојдам пак после 2-3 дена и претходно правев бета Хцг и ми искочи повеќе од 3000. После почна да ми се појавува кафеникаво, па следниот ден и помешано со крв. При туширање ми испадна нешто како засирена крв, ама не беше засирена крв, нешто беше, а незнам што. Значи болки немав никакви. Отидов во Систина и таму не беа сигурни за што станува збор, така што бев и на конзилијарно мислење со тројца доктори. Се установи дека е вонматерична бременост до самиот јајник (нешто може само се испуштило, нешто останало од ткивата). Пак проверка на бета Хцг, за 6 дена ми беше качено на околу 7000, а при нормална бременост секои два дена се дуплира вредноста. Ми рекоа дека не ни дошло да почне да се развива плодче. Незнам... ама сепак бременост почнала, и сама почнала да престанува. Ми дадоа 3 инекции метатрексат преку еден ден да ги примам да се дочисти се. На следната контрола се виде на ехо дека сеуште си стои тоа што востановија дека е вонматерична бременост, значи не се прочистило убаво. Бета Хцг-то почна да се спушта, уствари и пред да почнам со инекциите почна полека да се спушта. Сега морам да одам на редовни контроли, кога се третира со метатрексат се чека и 3-4 месеци од влијанието на инекциите да си ја завршат работата. При последната контрола уште имав проширување, и тогаш се виде дека всушност не било до самиот јајник, туку блиску до преминот од матка во јајовод. Да било 1 сантим малку подоле накај матката ќе си било во ред, ама ете Господова волја.
    Од примањето на инекциите несмеам да останувам бремена 6 месеци, и морам да направам хистероскопија, без тоа да не помислувам за бременост. Тоа е преглед кој се прави со тотална анестезија и одоздола се прегледува внатрешната површина на матката и влезот кај јајоводите. И така... на никој да не му се случи вакво нешто, подалеку од сите.
     
  16. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Zdravo na site jas sum nova na forumot pa ajde i jas da kazam neshto i jas ostanav vanmatericno bremena pred edna ipol godina, zavrshiv vo bolnica so inekcii od sto bev preplasena sega mi e strav da ostanam bremena se si mislam istoto ke mi se desi inaku imam 4 godishno since i so nego si ostanav najnormalno bremeno so nikakvi problemi celi 9 meseci ama po vtor pat so vanmatericnata gospod vo pizami go vidov sega ne anksiozna ne isplashena preplashena sum a mnogu sakam da ostanam bremena dali ima nekoj kako mene i kako se spravuva pozz do site :*
     
  17. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Срцка, немора да значи дека ако се случило еднаш вонматерично, дека ќе се случи пак. Само уште полошо си правиш сама на себе, дури уште полошо од што самата вонматерична бременост ти направила. Само се стегаш, си правиш психички терет, а нема потреба од тоа. Господ си знае, опушти се, направи си и ти хистероскопија (нормално со консултација со доктор). Јас еве следната недела сум на лекар да ми закажат контрола прво да видиме на ехо во каква состојба е со проширувањето што го имав, па здравје Боже да ми кажат кога да правам хистероскопија. Со целосна анестезија е, ништо не се осеќа, се ќе помине. Мораш прво сама на себе да си помогнеш со тоа што ќе се опуштиш. Ајде, голем е Господ, ќе даде и друго бебенце, па твоето детенце да си добие братче или сестриче, а можеби и двете ;)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. srcinko

    srcinko Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Здраво идни мами јас сум нова на форумот и сакам со вас да ја сопштам мојата жална вест. Во брак сум една ипол година и не сум бремена а се обидуваме повеќе од 2 години . На 11.09.2013 ја направив првата исиминација и послем две недели направив тес кој беше позитивен бев нај среќната жена на светот но др ми рече да продолжам со тарапија и да дојдам по 7 ден и така сторив но за жал по седум дена плод не се гледаше а бхцг на крвта ми беше 1100 што уште имаше надеш во мене но јас добив кафен исцедок и ми закажа за 2 дена но јас бидејки немав редовна и и викам ај можеби е многу рано да дојдам за 4 кога отидов за 4 дена бхцг ми беше паднала на 400 и веќе знаев дека нешто не е во ред и кога др ме виде на ехото ми рече дека ебрионот се ополодил во каналот на јаникот, јаникот се наполнил крв но ебрион таа не виде ни на првото ехо ни на второто и од само себе се уништил и сега седам дома и краварам се чистам не ми даде ништо ми рече да ја прекинам тарапијата и дека ке почнам да краварам јас првите три дена беше нормално и мислев дека се уште има надеш но послем третиот ден познав многу да краварам за седум дена на комтрола . толку сум разочарана кога мислев дека се ќе биде во ред се тргна наопуко незнам што да правам немам сила само си плакам. дали да соберам сила да правам уште една или да паузирам ве молам за совет
     
  19. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Многу добро знам како се чувствуваш. И јас сега скоро имав вонматерична, примав 3 инекции метатрексат, незнам колку пати ми проверуваа бета Хцг и колку пати на ехо ме гледаа. На последната контрола сеуште се гледаше проширувањето на десниот канал, и тоа големо колку и самата матка, докторката неможеше да верува што гледа. Ама бидејќи последното Хцг ми беше 500 немаше опасност, така што до сега сеуште немам појдено пак на ехо. Сега сум во друга земја, овде имам закажано во среда на лекар, па од таму да ме препратат на гинеколог и со Господ напред на следни контоли и испитувања. Од Скопје ми рекоа обавезна хистероскопија, па ако овде речат можно е и лапараскопија да се види какви се каналите, да не ми се нешто испревртени. Од хистероскопијата не ми е страв, ама од лапараскопија ми фуфка. Дај Боже да нема потреба тоа да правам. Јас барем никако не смеам да останувам бремена без да направам хистероскопија да се види убаво внатрешната површина на матката и влезот во јајоводите. Оф мори мајко мила, убаво рекле некои -женско да не си-, ама тоа е, се ќе направиме за бебенца.
    И ти убаво, ама баш убаво и детално информирај се и распрашај се што и како до следното обидување за бременост. Ти посакувам се да ти помине лесно и поскоро да си останеш бременка и да си родиш здраво и живо бебенце. :)
     
  20. srcinko

    srcinko Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    ти благодарам, ајде и ти со лесно да минеш таму без болка па очекувам убави вести