1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. Queen***

    Queen*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Ti posakuvam se najubavo so invitro
    Nie ke pocekame uste nekoj mesec pa ako ne fati i nie najverovatno ke pravime.
    Pozdrav i ti blagodaram na odgovorot
     
  2. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Ништо не ми дадоа, после лапароскопијата, бев на контрола и правев пап и брисеви. Се беше чисто и др рече не гледал никаков проблем за да можам повторно да забременам и да имам нормална бременост. И навистина така излезе.
     
  3. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Здраво,
    Дали може некој да сподели искуство после вонматерична бременост и терапија со метатраксат, какви испитувања направивте? После колку време останавте пак бремени? Благодарам
     
  4. Ana245

    Ana245 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Никакви испитувања не направив од што толку бев разочарана, после 4 месеци останав бремена фала богу без никаков проблем.
     
    На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bojana.91

    Bojana.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали може да ми каже некоја што имала вонматерична бременост и завршила со лапароскопија и извадена туба, дали после тоа треба да се прави хсг (проодност канали мислам дека беше) и хистероскопија и други испитувања кои сте ги направиле и дали со извадена туба може да се остане природно бремена и ако да за колку време после лапароскопијата сте останале бремени. Ви благодарам :hug:
     
  6. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    И да паѓа пак може да е впнматерична но во тој случај ако паа организмот значи дека сам почнал да се чисти од вонматеричната и нема потреба од превземање акција. Ако оди нагоре се прима метотрексат ако рани или други дејствија се превземаат
     
  7. Life is

    Life is Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo, bi sakala da te prasam kako pomina so vonmateticnata bremenost. Te citam nekolku stranici nanazad, jas sum vo slicna situacija. Bi sakala da spodelis iskustvo kako se zavrsi, koga dobi sleden ciklus, koga imase sleden transfer ako si so invitro, osobeno kako bese so krvarenjeto jas nemam krvareneje i sum zagrizena
     
  8. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Вака кај мене ситуацијата беше следна: пробуваме природно, ми доцнеше и направив тест. Беше со многу бледа втора линија. Утредента ми дојде циклус и имав неколку дена слабо крварење. Потоа обилно, за после тоа пак да имам слабо крварење но во континуитет месец дена имав крварење. Се решив пак да направам домашен тест за бременост и излезе со две јаки линии. Ме фати паника и одма заминав на гинеколог. Гинекологот ме прати да испитам бета зошто се посомнева на вонматерична со оглед на тоа дека имав позитивен тест а немаше ништо во матка. Испадна висока бета и бевме сигурни дека е тоа. За два дена пак испитав беше иста вредност. После 2 дена пак и започна благо да опаѓа. Матичниот гинеколог на специјалист во државна ме испрати со цел да примам метотрексат но гинекологот таму ми рече најверојатно си почнала сама да се чистиш нема потреба од инекции. Имав и после тој месец слабо крварење постојано и ако тоа се случуваше цел јули, во август ми дојде циклус (пред него и после него пак имав минимално крварење). Во меѓувреме прво на секои 2 дена, па на 4 дена, па на недела испитував бета. Целосно ми падна дури во септември/октомври (не памтам точно). Од тогаш натаму решив да си дадам време да не трчам по секакви испитувања и имам пак обиди за природна бременост. Доколку за една година нема успех ќе започнам со испитувања.
     
  9. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
     
  10. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.456
    Пол:
    Женски
    По 4 до 5 месеци. Отстранет десен канал.
     
  11. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.456
    Пол:
    Женски
    Јас имав такво искуство. Со лапароскопија те средуваат комплетно и го проверуваат и другиот канал дали е прооден. Ми правеа во Плодност и ми отстранија десен канал. Докторот рече дека по 3 месеци може пак обиди. Ама јас немав обиди цела години. Кога почнавме за 4 - 5 месеци имав успешна бременост. Сега имам синче и му благодарам шо ми се роди по доживеаната траума. :l:
    Сакам уште едно, ама :( страв пусти ...
    Сите ќе бидете мајки, преземете чекор како што во вели интуицијата. :*
     
    На Bojana.91 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.456
    Пол:
    Женски
    А ти спомнаа дека можно е пак да се повтори? Мене во Плодност ми рекоа има 10 до 15 посто шанса пак да се повтори, ама да не мислам на тоа...
    Е како да не ги мислам процентиве сега пак? Аххх
     
  13. Ana245

    Ana245 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Секогаш има шанса да се повтори, ми рекоа за 3 месеци да се стабилизирам и да направам ХСГ ама ништо не направив си останав бремена ама пусти страв додека не видов плод во матката 2 недели не бев мирна. И сега пак да останам бремена со второ пак ќе имам страв од вонматерична..
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Life is

    Life is Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram na spodelenoto iskustvo.
    Kaj mene se sluci posle transfer na blastocista deset dena pokasno pocna oskudno krvarenje sekojdnevno i prodolzi uste dve sedmici do pregledot kaj ginekolog koga se vide deka e vonmatericna, povtoriv beta i veke pagase. Ke sledime ponatamu, ti posakuvam uspeh!
     
  15. Bojana.91

    Bojana.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Значи нема потреба од ХСГ испитувањето, ти не правеше тоа така? Баш ми падна чудно кога ми рекоа дека треба да направам ХСГ и јас така мислам дека при лапароскпијата гледаат ако нешто не е во ред. Јас правев на ГАК ми рекоа после еден месец може природно, но јас дека и претходно бев со ИВФ ми рекоа најдобро е да се почека барем 6 месеци па овој пат ќе оставам на времето како треба да биде нека биде.
    Баш ми е мило што си успеала и ти се исполнила желбата , нека ти е живо и здраво синчето. :l:
    Не се плаши ако сакаш второ ич не се мисли не смееме да мислиме дека ако еднаш се случило дека ќе се случи повторно, ти веќе си имала една успешна бременост и нема плашење ќе биде се во ред Бог е голем ќе не усреќи сите .:hug:
    Ти благодарам за споделеното искуство :):inlove:
     
  16. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Здраво,
    Дали некоја може да ми каже колку време крварела после метстраксат?
    Поминаа 20 дена јас уште крварам. Утре одам пак на контрола, пред 10 дена бев, бетата беше падната на 59, ми рекоа нормално е крварењето, но веќе почнува да ме фаќа страв.
     
  17. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Јас без метотрексат крварев еден месец. Сама се исчистив без инекции.
     
  18. eleonora7852

    eleonora7852 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Јас без метотрексат, крварење еден месец. Сама се исчистив.
     
    На kikiritkaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Queen***

    Queen*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2020
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Zdravo,
    Dali nekoja moze da mi kaze posle vonmatericna bremenost I otstranuvanje na kanal, dokolku e RH- primila Rho-GAM inekcija?
    Jas sum AB-, decko mi O+, posle sponatniot mi dadoa inekcija, mengutoa posle vonmatericnata ne, poradi toa sto mi bese otstranet kanal, ko demek ne doslo do senzacija so mojata krv
     
  20. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.550
    Пол:
    Женски
    Незнам што да ти одговорам јас и за двете примив инекција ама и двете беа во матка,види прашај некој друг доктор најдборо.