1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. AnichkaLeo

    AnichkaLeo Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    92
    Ti blagodaram za sovetot mn mi znaci :inlove:
     
  2. litllefish

    litllefish Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Von matericna bremenost

    Sto znaci von matericna bremenost,koi se rizicite,sto treba da se prevzemi vo slucaj na istata?
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Значи дека ембрионот се вгнездил надвор од матката и следува обавезно операција
     
  4. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    При вонматерична бременост немора да значи дека следува веднаш операција. Јас имав вонматерична бременост во август минатата година. Имав среќа во несреќа што немав компликации, а ни болки. Ембриончето се сместило во десниот јајовод, само престанало да се развива и тоа е тоа :(
    Примав 3 инекции метатрексат, многуууу јаки, тие постепено прочистија наместо операција. Во ретки случаеви каде не се прочистува се добро, треба да се направи лапараскопија (тоа е еден вид операција), ама и немора.
     
  5. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Еден мал совет, ми доцни веќе 10дена , направив тест кој е негативен но сепак отидов на доктор бидејќи се трудиме до мм да имаме бебе , па си реков можеби не е точен тестот. На прегледот ништо не беше невообичаено , ми кажа дека не гледа бебе :( после неколку објаснувања ми даде до знаење дека можеби сум вонматерично бремена и ако не добијам за 10дена да отидам повторно на преглед. Ваше мислење ?
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.123
    Дури и при вонматерична бременост после 10 дена ќе покажел тестот позитивно доколку постоела истата.

    Мислам дека ти касни од најразлични причини кои не се поврзани со бременост.
     
    На only44you, imelda и fs-fs-fs им се допаѓа ова.
  7. marija@

    marija@ Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Вероватно многу жени ги интересира повеќе за ова,
    па јас би зборувала за моето лич.но искуство од пред три месеца.
    Ми беше констатирана ванматерична бременост. Тоа значи дека ембрионот бил зачнат надвор од матката, т.е. кога се споиле сперматозоидот и јајце клетката се закачиле на јајникот и таму останале не дошле до матката. На интернет можете да прочитате кои би биле можните причини за вакво нешто:
    1, претходен абортус
    2, вагинална инфекцијаа :гонореја или кладмидија
    3, пушење
    Со оглед на фактот дека претходни абортуси не сум имала и дека правев тестови за инфекции баш во моментот на забременување бев сигурна дека не е ништо од тоа.
    Но,, јас сум пушач.. меѓутоа кога ме однесоа на клиника во СК докторките ми објаснија дека тоа нема врска со ванматерична бременост, едноставно така требало да биде.
    Плодот беше отстранет со инекции. Три инекции метотраксат секоја ми ја пуштаа на два дена. Болките беа огромни како физички така и психички, бидејќи бев потполно збунета и појма немав ни што се случува ниту што ќе ми прават таму, но сепак го избраав тој начин затоа што не сакав да им дозволам да ме пипкаат таму доле или било што на тоа слично. Бидејќи сум имала голема среќа сето тоа беше откриено на време, во првиот месец и технички како да сум имала спонтан. Процецот со инекциите е подолг, ммеѓутоа тотално ефикасен во овој случај. исто како никогаш да не ни било.
    Контролата после два месеца покажа дека се е чисто и дека после 6месеци можам да пробам повторно да забременам.
    Да не се плажам бидејќи штом е се на време, шансите за повторување на вонматерична се еднакви како и кај секоја друга жена.
    Инекциите можат да се користат најкасно до 5-6недела од бременоста. Доколку не се успешни ги испраќаат клиентките или на ласерски или на киретажа.
    Па, јас сега чекам моите 6месеци да поминат :)
     
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    мене ми касни менструацијата и денеска бев кај мојот гинеколог и ми рече прво дека гледа едно кругче како циста и дека тоа е знак или на многу рана бременост или на вонматерична бременост.
    Ме прати на лабораторија на анализи каде тестот со урина покажа позитивен.И ми рече за две дена да појдам пак да се констатира дали е бременост или вон матерично.Мене ми касни 2 недели ама немам редовен циклус во последно време отако го одбив син ми од доење.
    Вие после колку време контатиравте дека е вон матерично и дали боли процесот за остранување на плодот?

    поздрав,
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Ме збуни твојот пост.Ако го видел тоа кругче ВО матката тогаш тоа не е вонматерична бременост.При вонматерична ембрионот се вгнездува во јајцеводите,стомчната шуплина но не во матката.Можеш да имаш крварење,повраќање,пагањена притисок.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    povrakjanje seuste nemam a mi se vrti da ponekogas ama sekogas imam nizok pritisok. epa sega prvo se somnevase deka e cista so voda ama
    posle rezultato od laboratorija rece deka e bremenost i deka do sabota kje pocekame da se razjasni situacijata. kje puknam do sabota ne znam kako kje pocekam dotogas.sve kako sok mi dojde ic ne planirav ama sto da napravam vekje kasno.
    ti blagodaram mila mnogu sto sekogas me sovetuvas i odgovaras na moite prasanja
     
  11. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Здраво женски.Неодамна поточно во Септември се соочив и јас со оваа бременост која искрено многу ми влијаеше на психата.
    Се започна со каснење на циклус, бидејки бев прехладена пред тој период реков сигурно е од тоа.Бидејки беше лето отидов на плажа, и наравно во вода, после еден ден почнаа болки во стомакот од десна страна како грчеви.Мислев дека е од тоа што влегов во вода ни на крај памет не ми беше вонматерична.Што е поголема трагедија седев со болки едно две недели и почнаа бледи крварења и мислев дека е циклус но после 6ти ден од крварењето отидов кај матичниот гинеколог.На бокс прво, вика изгледа инфекција е, легнувам на ехо.Откри бременост витална, со срцева акција во десна туба.Вика ова е медицински феномен ретко толку долго витален плод останува во вонматерична.Ме упати на итна интервенција во приватна болница Плодност каде ја потврди бременоста и тамошниот лекар и истата констатација дека е редок случај како не сум искрварила до сега.Ми беше извршена лапароскопија и ми беше отстранета десна туба(јајовод).
    Иако докторот ме убедува дека нема да имам проблем со понатамошно забременување јас еве и после 4 месеци не престанувам да размислувам дали ке имам поврторно шанса за бременост.Искрено тоа многу ме падна психички и секојдневно се борам со оваа состојба.Морав да споделам некаде можеби нечие искуство со убав крај ке ми ја врати вербата дека ќе се остварам како мајка.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nadez123

    Nadez123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    39 години, инвитро постапка во Систина, вонматерична бременост. Прокрварив на 13 ден од трансфер но според бетата сестрата утврди бременост. Продолжив со терапија до првиот преглед, срекна и во исчекување. Кога ме прегледа доктор Лазаревски веднаш утврди вонматерична бременост и ме испрати на клиника да ме лечат со инекции. На клиника бев сместена на ургентно и ми беше објаснето дека таа терапија е со цитостатици и дека е многу штетна како за моето тело така и за шансите за следно инвитро. Ми предложија лапороскопија со која ке ги отстранат јајоводите и ке го отстранат и плодот. Еве ме сеуште на клиника, чекам да ме пуштат дома, збунета, немав можност дури ни да тагувам по изгубениот плод.
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Мнoгу ги примaле инекциите пa имaaт децa пoсле. Сo лaпaрoскoпијa aкo ти ги.извaдaт кaнaлите ќе немaш ич шaнси зa прирoднo. Сaмo чуднo е кaкo при ивф се десилa вoнмaтеричнa :(
     
    На DigY и Nadez123 им се допаѓа ова.
  14. Nadez123

    Nadez123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Моите јајоводи беа причина за инвитро, пред пола година правев лапороскопија и хистероскопија и се утврди непроодност на двете страни. И имаш право, многу е чуден мојот случај и многу би сакала некако стручно или ако некој наиде на објаснувања по интернет, го молам да ме контактира.
     
  15. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    ne me sfakjaj pogreshno, ne ti mislam losho. no godinite se tie.. velat posle 40ta za 70% reproduktivnite organi ne si ja vrshat rabotata kako shto treba. da. ti ne si posle 40 no ako ti e prvo bebence... beter teshko e. jajovodite radi toa se taka. i jas se zachudiv kako uspealo van da otide ivf, ama stiskame palci da se oporavish i so ubavi vesti sleden pat.
     
  16. Nadez123

    Nadez123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Очекував на форумот малку женска подршка со обзир дека сеуште сум во кревет и несоземена од тоа што се случи. Фала ти Digy за коментарот но сега уште повеке сум тажна.
     
    На Kaetana, podravka, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  17. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Jas isto imav vonmatericna od ifv vo remedika
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не се разочарувај од секакви коментари. @alisijad убаво ти пиша. Чуда се случуваат. Не губи надеж. Јас не би се решила така лесно да ми ги отстранат каналите.
     
    На Bebulleee, Kaetana, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Nadez123

    Nadez123 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Каналите беа запушени и воспалени со хидросалпинг на десна страна. За следно инвитро можело пак да се повтори истото.
     
  20. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    ne be srce be ne ti mislev nishto losho. kje bide se ok. moze malce surovo zvuchev zoshto sum medicinsko lice (se gubi oset so vreme) ama nema potreba od obeshrabruvanje. tazna si, zagubata e teshka. jas eve bremena sum a be sum go prezalila prvoto shto go zagubiv. ako neshto te teshi, koga bev vo remedika depo da primam, primashe i 45 god majka u petta nedela na bremenost.