1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонматерична бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од tand.valentina, 16 јануари 2011.

  1. Sani95

    Sani95 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    Дали ако бетата падне од 33 на 8 може да е вонматерична?
     
  2. AlchinovaR1979

    AlchinovaR1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    727
    Пол:
    Женски
    Може да е биохемиска бременост. Во случај на вонматерична бременост бетата расте.
     
  3. Sani95

    Sani95 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    А дали биохемиска значи проодни јајцеводи или може биохемиската да се случи во канал?
     
  4. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на информацијата:hug:
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Лапаро е многу подобра и попрецизна дијагностичка метода од ХСГ.
    Ако скоро сте правеле лапаро, потреба од проодност на канали немате. Со лапаро се гледа се.
    10 месеци не е период кој е загрижувачки со обиди после вонматерична.
     
    На Martka и WhiteCat33 им се допаѓа ова.
  6. Excellent

    Excellent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Da laparoskopijata e po precizen metod ama moze da sum bila vo privatna klinika. Vaka ispadna da pravam 2 laparoskopii vo period od 12 meseci. Prvata laparoskopija odstraneta desna tuba so bremenosta na GAK a podocna poradi neproodnost laparoskopija na levata tuba vo privatna bolnica. Taka da mislam deka na prvata laparoskopija ne se ja ni poglednale drugata tuba. Zaso dopolnitelno doktorkata da si gube vreme so mojta leva tuba koga ja sum tam poradi vonmatericna, a ona so j da e pravila platata ke i bide ista. Takvo ni e drzavnoto zdravstvo.
     
  7. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.028
    Допаѓања:
    2.563
    Пол:
    Женски
    Зема таа дебели пари не грижи се:rofl: само толку се замарала со тебе, ја мрзело да зборува.
     
  8. AlchinovaR1979

    AlchinovaR1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    727
    Пол:
    Женски
    Би требало да се проодни, меѓутоа неможам со 100% сигурност да ти потврдам дека е така.
     
  9. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    1.171
    Пол:
    Женски
    Biohemiska znaci deka voopsto ne se razvil plod. Vonmatericna i samoto ime kazuva plod ima no na dr mesto se razvil ne vo matkata.
     
    На AlchinovaR1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bejb12

    Bejb12 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2023
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Dobar den
    Imav vanmatericna i krvarenje imam od 22 april pa se do utvrduvanje i lekuvanje so metotraksat uspesno na 11 maj me pustija od bolnica megutoa krvarenjeto ne prestanaa imav i 1 menstruacija od togas se razlikuvase krvarenjeto i koga zavrsi ciklusot povtorno crno krvarenje do den denes seuste... dali e normalno ova neznam bev i na pregled mi rekoa normalno bilo ama spored mene nekako dolg period e mislam deka nikogas nema da zavrsi ova. Imam i cista koja dopolnitelno si pravi problem dodeka da prsne ako prsne daj boze nekoe slicno iskustvo!??!
     
  11. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    1.171
    Пол:
    Женски
    Mene krvarenjeto posle spontan mi traese podolgo mesec dena taka mi rekoja bilo normalno. Isto imam cista vodena koja sto ne puka samo si stoi dolgo vreme ama problemi ne pravi no ne sum ja izvadila. Samo ednas punkcija pa se napravi pak i sea sum povtorno trudna. Konsultiraj se so nekoj dr doktor.
     
  12. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Поминав една вонматерична бременост пред 2 год сега повторно се обидувавме и ми доцни 2 дена…Имам и некоја тапа болка во истиот јајник…Веројатно не дај боже да е повторно вонматерично би требало да биди во другиот јајник нели? Пошо немам туба веќе во овој..Ама незнам зошто вака ме надболува…Многу сум исплашена…:|
     
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Не мисли одма на лошо, мора малку позитивно, плус ако има бременост ќе има и болки, како менструални исто, потоа како ќе расти плодот ќе си боли, нормално е.
    А направи тест? Бремена си?
     
    На WhiteCat33, AlchinovaR1979 и Кита им се допаѓа ова.
  14. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Не сум денес ќе направам бета хцг.Пошо ми касни а обично ми е редовна секогаш..Пошо и докторот ми има кажено дека после 1 вонматерична има шанси и за друга и некако тоа ми е само во глава… :(
     
  15. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Jas sum so dve vonmarericni Prvata vo leviot posle skoro 1 godina pak vo desniot jajovod bese.
    So vtorata me bolese celo vreme levo a ne desno kade sto imase jajovod,no ova bese moe iskustvo neznaci deka e taka.Mozes da procitas tuka jas imam oisuvano vo ovaa tema podetalno.Ne se nerviraj samo odi na ginekolog i ispitaj beta.Dajboze da si bide se vo red i da si trudnecka.
    I znam kakov ti e stravot iskreno posle doziveana vonmatericna bremenost.No veruvaj retko e da se sluci pak,misli pozitivno
     
    На Кита му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sani95

    Sani95 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    9
    Здраво
    Дијагностицирана сум со две непроодни туби преку лапараскопија уште пред да планирам бременост. Па од тогаш знам дека кога ќе планирам единствема опцика е ивф. Пред два месеци поднесов документи за ваучер, а минатиот месец најверојатно имав биохемиска. Немам многу редовен циклус и не би знаела колку ми доцнело, не ни планирав да правам тест бидејќи знаев дека е невозможно, но сепак направив и беше позитивен, потврдено и со хцг.
    Би сакала некој да сподели искуство, лично и слично со моето..? Матичната смета дека шансите за успешна-ектопична бременост се 50-50.
     
  17. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Најдобро да си направиш тест за ако има нешто не дај боже да се реагира на време.. и мене истото ми се случи и искрено многу се плашам :|
     
  18. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Праев бета хцг и 0.12 излезе шо значи негативно… А мене уште ми нема дојдено ниту симптом имам осетено…И стварно ми е чудно ова пошо циклусот ми е редовен нонстоп…Дали можеби е рано па не покажува или залудно си се надевам :(
     
  19. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Nemoj da se nerviras mila.Toa znaci deka ne si bremena koga e tolku betata.
    Moze da se sluci da docni od mn pricini eve mene ovoj mesec dobiv mn porano a nikogas taka ne mi bilo.Se slucuva.
    Bidi spokojna ne se grizi.
    Daj boze da si ostanes bremena sto poskoro a znam stravot ke bide tuka sekogas.
    Moj sovet no sepak razgovaraj so maticniot pred da ostanes vidi ja sostojbata na edniot jajovod.Dali e vo red
     
    На Кита му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Кита

    Кита Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    49
    Ти благодарам:l:
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.