1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонредни студии

Дискусија во 'Образование' започната од k.i.t.t.y, 7 февруари 2011.

 1. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Девојки, дали некоја од вас тука студира вонредно, кои се условите, мислам мора да си вработен за да можеш да студираш вонредно..? Ако некој знае нешто повеќе за ваквиот начин на студирање ве молам нека пише нешто околу тоа :)


  Инаку разгледав низ форумов и не најдов на ваква тема, меѓутоа ако има а не сум видела сори :$
   
 2. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Не мора да си вработен, можеш да си извадиш лекарско, околу 1500 денари е мислам. Има и други ствари..молба мислам дека треба да поднесеш, ама прашај си на студентски.
   
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  Зависи каде сакаш да студираш вонредно.
  На колеџот каде студирав јас бараат потврда дека си во редовен работен однос да им се донесе.
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Не мора да работиш, лекарско ќе си земеш во Kузман, 1200 мислам беше....2000 на жиро сметка ќе си доплатиш (ќе си прашаш во студентски прашања) и не знам уште колку евра ќе треба да доплатиш, зашто вонредното е поскапо дупло од редовното! Јас бев со кофинансирање зашто настанаа некои проблеми :devil: Мање важно, и затоа ништо не доплатив во партиципацијата.
   
 5. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Вонредни Студии

  Фала ви девојки, најпаметно ке ми биде да отидам на студентски прашања, ама супер штом немора да бидам во редовен работен однос, тоа е олеснителна околност. :)
   
 6. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.366
  мене ми побараа м1м2 образец тој што докажува дека си во редовен работен однос, но мислам дека тоа не е единствена причина да студираш вонредно прашај си најубаво ќе ти кажат што точно ти треба
   
 7. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Јас бев вработена за цело време на студиите,но знам дека и со лекарско се студира вонредно.
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.025
  Пол:
  Женски
  И јас сум вработена, па сепак со лекарско се запишав. попроста е процедурата, вадиш лекарско и тоа е тоа.
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Дечко ми работи во печатница, ама сака да се запише и вонредно на факултет, па бара од мене да му препорачам каде, па сакам да ве прашам на кои факултети има, а на кои нема вонредни студии, какви се процедурите за запишување итн...
   
 10. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Па има речиси скоро сите факултети примаат вонредни студенти, прво треба да се одлучи што сака па да се распраша конкретно,мислам дека не е никаков проблем запишувањето освен ако сака на некој кај што има многу кандидати.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.025
  Пол:
  Женски
  Кога ќе излезе конкурсот има за сите факултети дали и колку имаат определени места за вонредни студенти. Па тогаш ќе може да види и да одлучи.
   
 12. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  На Универзитетот Гоце Делчев за секој факултет има и вонредни студенти, јас сум вонреден студент се запишав со лекарско.
   
 13. roberta-rubi

  roberta-rubi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  61
  А дали на приватен факултет можиш да се запишиш вонредно или само на државен и како е за плаќање,дали поскапо е од редовно или ...како?
   
 14. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  за на приватен не знам, но за државен е поскапо редовните (државна квота плаќаат 100, вонредните 200 евра), но сигурно и на приватен е поскапо. Освен партиципација плаќаш повеќе и за испит.
   
 15. lady707

  lady707 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  И мене ме интересира,јас сум на државен факултет и досега бев на редовни студии а сега поради одредени х причини морам да се префрлам на вонредни студии.Ме интересира како е со плаќањето и како студент се префрлува од редовни на вонредни студии.Фала ви однапред
   
 16. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Кај мене на факултет треба да поднесеш молба и се плаќа 2000 денари, притоа треба да имаш лекарско уверение ако не си врботена. Исто доколу си во државна квота, со статусот ,,вонреден студент,, те префрлуваат во привата квота.
   
 17. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Јас ради х причини бев приморана на вонредни студии,и мислам дека ми оди тешко.
  Од аспект на недоволни информации,бидејки материјалот е секаде тој,а сега со новиот систем кај мене на факултет,пак е исто како и пред ЕКТС и се полага преку испити повторно,што значи во тоа поле не ми мења,иако страшна разлика е да полагаш на 250 стр,отколку на 550 или 700 страни.
  Кога би имало врата отворена за студентите(зборам за државниот правен),да чукнеш и да прашаш што те интересира,поолеснителни околности би имало и веројатно и студирањето ке е олеснато.
  Но вака,доагаш специјално кај одреден проф/асистент,во негово приемно време и во двата дена,и два пати наогаш затворена врата,и пак и пак,а на маил тешко и да одговори...Трчкаш по господинот одговорен за ЕКТС и си срекен да те удостои со неговата намуртена фаца и да застане...
  Јас сум одговорен човек и студент,и сакам се да ми е под контрола и организирано,и оваа ситуација многу ме плаши,и премногу нервози ми донесе.Нема смисла,мачење ми се овие додипломски,но што е тука е,желбата е над се!
   
  На doleina му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.255
  Допаѓања:
  3.165
  Пол:
  Женски
  Дечки јас сакам да се префрлм од редовен во вонреден студент па сакам да прашам некој кој е веќе вонреден студент како му иде, кои документи требаат, дали е потешко вонредно..

  Знам дека имам уште време до септември, октомври ама сакам и да имам време да размислам и моите да ги убедам малку :)
   
 19. cancer993

  cancer993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2013
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Вонредно студирање

  Дали некој знае како е да се студира вонредно?
  Дали е потешко од редовното студирање?
   
 20. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  1.359
  Вонредно студирање

  Ослободена си од предавања,не собираш потписи на крај на семестар за присутност.
  Кај некои факултети може да се полага и на колоквиуми,без да чекаш на испит.
  Се плаќа 400 евра/200 од семестар,ако сакаш на државен факултет.
  Дали е тешко или лесно зависи од тоа дали си човек кој учи од часови,додека професорот предава или не.
  Исто зависи на кој факултет си,што ќе учиш итн.