1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонредни студии

Дискусија во 'Образование' започната од k.i.t.t.y, 7 февруари 2011.

  1. mixaelka12

    mixaelka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    16
    zdravo dali samo ako si vraboten moze da si vonreden stident
     
  2. mixaelka12

    mixaelka12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    16
    kakva pomoz? :D
     
  3. TaciCarbonero

    TaciCarbonero Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    9
    Некој што студира јазик вонредно нека сподели искуства ? Дали се постигнува со учење ?
     
  4. Kirjana333

    Kirjana333 Нов член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А од каде извади лекарско и како?
     
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Како се вади лекарско и колку пари е?
    Јас таман ќе ми излези шанса за работа, од факс смеам за вонредно да се префрлам само пред запишување на семестар. И сега сем на лето да барам работа немам нешто многу шанси. Па сега почнав да размислувам и на опција со лекарско, за да можам после семестарот рает да си барам работа, и кога ќе најдам после да продолжам вонредно „легално“. Ако не летото да си барам работа па од следна година да продолжам вонредно. Не знам како поинаку. :| Не ми се седи веќе дома.
     
  6. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Помоошш!! Сега веќе ке бидам полуматурантка а имам желба да се запишаам на деловен смер, од некаде 9-10 години сакам да бидам судика.. Па сегаа ми е страв да не се зафркнам а нема кој да прашам па мора тука, бидејки не се станува туку така судијаа, ми е страв после да не можам да си најдам работа и да остане се на пола пат. Дали ако одам после на правно ке можам исто така да бидам едно време адвокат, па додека не станам судикаа сепак ке се трудам.. Ама стварно ништо незнамм, Некој да ми објасни ве молаам, Како мислите според вас;(;(
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Срцка да не те утепувам ама во Мк за било која струка е тешко да најдеш работа. Не само за судија. Така да мој совет ти е запиши онаму каде знаеш ќе имаш кој да ти отвори врата за да просперираш.
     
    На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Касно малку...не мора да си вработен за да студираш вонредно. Со лекарско можеш да се запишеш вонредно.
     
  9. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Извини што прашувам ама ако си потполно здрав ко дрен како да ти пишат лекарско дека си неспособен да посетуваш настава?:?:
     
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Пишуваат. Јас имав едно мало дете од една година и бев трудна со второ. Им реков дека сакам да запишам ама поради тоа нема да можам да посетувам редовна настава. Носев документација како доказ, ама ниту ги интересираше ниту ми побараа. Си платив и завршив работа за многу брзо. Ова е мојот случај.
     
  11. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Значи одиш за лекарско уверение и им кажуваш вака и вака сакам вонредно да студирам од таа и таа причина и без проблем ти пишуваат некоја дијагноза за да ти е оправдано отсуството од редовна настава? И си плаќаш како за редовно лекарско цена така?
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Лекарско за на уким вадиш само од едно место, само оттаму признаваат. Она што е кај студентскиот кузман. Од друго место џабе ти е.
    Е сега, не можам да ти гарантирам, ама за посигурно можеш да измислиш нешто вакво трудна сум или не знам што за да не биде апла. Иако јас ти кажав јас како поминав пред три години, се потресував дали ќе ми ја земат озбилно причината и ќе ми пишат лекаркско, а они не се замараа.

    Инаку и јас не знаев и се нервирав и случајно на форумов дознав за ова. Си платив некои 1500-2000 денари и тоа е тоа. Пробај.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    A на факултетот се плаќа за префрлањето? И дали можеш и на започнат семестар да се префрлиш дали знаеш за ова?
     
  14. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ау ова не знам оти јас директно вонредна се запишав. Ама мислам дека на факултет треба оти таму имаат уплатници за се. Прашај на студентски најдобро.
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    луѓе, а како оди со времетраењето на студиите?
    Дали ако сакам/можам да положам се од прв и втор семестар имам право да полагам и од трет? пошто нели не се слушаат предметите на предавања за вонредни, ми има таква некоја логика. јас имам еден завршено и сега сакам на сроден факултет да се запишам амо при друг универзитет. мора да е вонредно пошто ми е втор факултет. е сега ми признаваат дел од испитите и затоа некако сум во недоумица со правилава како оди, им се јавив не знаеа точно да ми кажат за времетраењево.. дали мора 4 години да поминат за да го завршам или да речиме за 3 можам ако „сум способна“ т.е полагам повеќе испити од предвиденото? Помош некој ако бил во слична ситуација! Фала!
     
  16. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Како и редовни и ти запишуваш семестар и година. Така да 4год. ќе те фати се независно ред/вон. Но има некое правило со повисок просек ако си и поднесеш молба и ти се прифати на пример од последен семестар да имаш право да полагаш со генерација по тебе,па некако да ти дојдат 3или 3ипол год.студиите со се дипломирање.
     
    На AhThatFemaleProblems му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Па вака се запишав и нешто друго ама исто така сакав вонредно за медицина, но нешто моиве не ми даваат сега., плус и вонредно многу учење имало ова она..После на факултет за доктор можам да продолжам или ??
     
  18. HaringtonKa

    HaringtonKa Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Кои се последиците за вонреден студент кој нема да запише нов семестар, ниту пак ќе го стави факултетот во мирување туку само ќе испари:lol::(
     
  19. Stayy W

    Stayy W Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2018
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    Кој се условите ако до сега немам ниту пријавено за полагање на предмети за прва година ниту ништо . Дали следат некои казни или пак не ?? :worried:
     
  20. Lili vanili

    Lili vanili Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Какви казни имаш рок до 31 да завериш семестар од 20 докај 24 да пријавиш испит и тоа е ако си на УГД