1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    326 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    207 глас(а)
    13,1%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    56 глас(а)
    3,6%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    87 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    64 глас(а)
    4,1%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    95 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    88 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    255 глас(а)
    16,2%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    6 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    211 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    23 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    54 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    41 глас(а)
    2,6%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. pozitiv

    pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    9
    zdravo jas sum nova na forumot ,sakam da slusnam dali nekoj ima iskustvo so vestackoto oploduvanje .
     
    На Lence Jakimovska, Dusa moja, Queen*** и 6 други им се допаѓа ова.
  2. dadada

    dadada Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    se sto te interesira prasaj
     
    На Lence Jakimovska и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  3. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    JAS IMAM PRAVENO 3 INV. I TOA DVE SO SPONTAN CIKLUS (BES INEKCII)I EDNO KLASICNO .PRVOTO MI BESE USPESNO ,KOGA VO 7MA NEDELA DOBIV SPONTAN VO EDNA OD PRIVATNIVE KLINIKI KAJ NAS .......NE MI OBJASNIJA MNOGU ZOSTO MI SE SLUCI TOA,A I NEMAA VREME ZA OBJASNUVANJE ZATOA STO IMAA MNOGU GUZVA PORADI,, INV OD FONDOT,,STO NE E ZA OPRAVDUVANJE.I SO TOA SAKAM DA KAZAM DEKA NIV IM E BITNO DA TI GI ZEMAT PARITE ,A ZA PSIHICHKATA SOSTOJBA NA PACIENTKATA KOJ E MNOGU BITEN NE SE VODI GRIZA VOOPSTO ,BAREM MOETO ISKUSTVO E TAKVO .SHEMATA NE MI TEKNUVA BAS KAKO BESE ZATOA SO JAS EDNAS PRIMAV INEKCII A I SKRENO I NE SE ZAMARAV ZA DA JA ZAPOMNAM SAMO MI TEKNUVA DEKA PRVO PRIMAV INEKCII VO STOMAK PA POSLE I VO STOMAK I VO KOLK .POSLE INEKCIITE OD 10 -13 DEN ZAVISI SE PRAVI PUNKCIJA (VADENJE NA JAJCE KLETKITE )POTOA KOLKU JAJCE KLETKI KE SE OPLODAT TI GI VRAKAAT(TRANSFER) NA 4-5 DEN .POSLE TRANSFEROT JAS DVE NEDELI LEZEV I ISKRENO TOA MI BESE NAJ TESKO .PSIHICKI MNOGU PADNAV .I MNOGU BEV NERVOZNA .NEZNAM MOZE E TOA INDIVIDUALNO, I TOA E NA KRATKO KOLKU MOZEV DA TI OBJASNAM OD MOETO ISKUSTVO ,MOZE NEKOJ I KE ME ISKOREGIRA ,I KE MI BIDE MILO ,SAKAM DA SLUSNAM I JAS DRUGI ISKUSTVA ZATOA STO SE SPREMAM DRUGIOT MESEC NA USTE EDNO TAKVO ISKUSTVO.POZDRAV DO SITE STO PRAVELE ILI KE PRAVAT I NEKA SE PRIDRUZAT BAREM OVDE NA FORUMOV ,VERUVAJTE KE VI BIDE POLESNO .
     
    На KAZANOVA27 и zlaticko123 им се допаѓа ова.
  4. littlegirl

    littlegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    59
    In-Vitro

    Следната недела ме чека ин-витро оплодување по прв пат. Ме интересира дали имате некој корисен совет по оплодувањето, што смеам да правам, а што не?

    Успешно оплодени 7 јајце клетки :)))) Ембрио трансфер во петок па со голема надеж за позитивен резултат. Многу сум срекна :clap:
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017
    На marte^^, DbID, Dusa moja и 25 други им се допаѓа ова.
  5. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.416
    Допаѓања:
    125.596
    Супер, ти посакувам се' да излезе како што треба!
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    littlegirl ти посакувам и држам многу срека ....извести не за понатаму ..позз
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. littlegirl

    littlegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    59
    фала ви многу лавица23 и ариел, среката ми е потребна зошто ова е само еден чекор во долгиот пат на приказната ,,немање деца,, кој поминал знае...
    Ви посакувам се најдобро и дај боже за две недели со радосни вести
     
    На Una@%@, Sukre93, marijamarkoska и 7 други им се допаѓа ова.
  8. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    дај боже ...а до тогаш само позитивни мисли и надеж ... :up:
     
    На Karanfilce14, Lara 27 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  9. ENIGMA

    ENIGMA Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    18
    Здраво!Се вклучувам за првпат и поздрав до сите постари членови.Ги читам темите во форумот,па решив и јас да се пријавам.Наредната недела ќе правам за првпат инвитро,па сум малку исплашена,а знам дека многу од вас го поминале тој пат.Би сакала да знам што треба да правам после оплодувањето во врска со физичката активност,исхраната и не знам веќе дали има уште нешто на што треба да се пази.Не ме плашат инекциите ме плаши само резултатот! Ве молам за одговор! Чаооооооооооооо!
     
    На Lara 27, KAZANOVA27 и Kostadinska им се допаѓа ова.
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Мноооооооогу среќа за двете,моите две тетки долго време немаа деца,и знам низ какви голготи поминаа.Ама среќа со голема помош од Плодност,Битола,сега и двете се радуваат,едната има две, другата три,Близнаци,вештачки оплодени,и по една година остана природно,и сега се најсреќни.МНОГУ СРЕЌА,ГО МОЛАМ БОГ ЗА ВАС!
     
    На FreyaFreya, reni", Prolett и 14 други им се допаѓа ова.
  11. ENIGMA

    ENIGMA Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    18
    Кате21 многу фала за утешните зборови.И мислата ти е многу убава.Јас сум многу среќна што го имам вистинскиот човек до мене.Заедно сме 12 години,6 год.во брак и овие 6 год.ми се уште поубави од претходните и покрај многуте проблеми.Мислам дека тие не направија уште посилни. Голем поздрав до тебе!
     
    На Flower123123, Lara 27, KAZANOVA27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    zdravo na site shto se vklucija vo temava ,mnogu sum srekna ako na nekoja od vas barem malku i pomognav so mojot sovet i so moite iskustva ,a na site sto stignaa do transfer im stiskam palci i mnogu sreka ponataka . Moram da vi kazam deka jas ovaa nedela pominav ushte edno iskustvo koe dolgo vreme go odlozuvav i za shto sega zalam megutoa shto e tuka e ,i sega eve sum so zavrshena LAPARO-HISTERO intervencija .Se pomina vo najdobar red ,ISCHISTENO SE SHTO TREBA I SEGA SE NADEVAM KE GO DOBIEME TOA SHTO GO CEKAME VEKE 10 GOD .pozdrav do site i samo pozitivna energija i se ke bide
     
    На Njanje, Alishan30, Lara 27 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    najbitno e psihichki da bides relaksirana,nemoj da se napregash kolku mozesh poveke ga lezish i se drugo e sreka ,a jas ti ja posakuvam od se srce.poz
     
    На DbID, Lara 27 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  14. littlegirl

    littlegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    59
    Здраво Енигма,
    Јас вчера го завршив ембрио трансферот и не е воопштво страшно, напротив. Потоа треба многу да мируваш, јас по совет на некои мои пријателки мирувам и лежам по цел, единствено станувам за во тоалет и јадење. Не смееш да креваш тешко, да се качуваш по скали, тешки физички акивности, шистење и сл. никако. за храна ќе гледаш да е полесна храна, нормално повеќе витамини, овошје, зеленчук...па со среќа..
     
    На Nimfodora, Moce19, Lindita ku и 6 други им се допаѓа ова.
  15. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    zdravo littlegirl sakam da ti posakam mnogu sreka i daj boze da go dobiesh toa shto go sakash :up:
     
    На Lara 27 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  16. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    1.647
    Сакам да знам каде го правевто инвитрото и колку чини, млада сум има само 22 години но ако не можам да родам уште една година секако ке се одлучам на таков чекор.позз
     
    На Lara 27 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  17. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    32
    zaljubena111 jas mislam deka ti si mnogu mlada za inv toa ti posledno sto treba da go napravosh ama ako sakash da znaesh samo kako informavija sega i fondot plaka do 3 inv a na privatno e okolu 3000 ei sistina za mene e najdobra i najprofesionalna bolnica
     
    На Biljana kuzeska, Lara 27, KAZANOVA27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    1.647
    zaljubena111 jas mislam deka ti si mnogu mlada za inv toa ti posledno sto treba da go napravosh ama ako sakash da znaesh samo kako informavija sega i fondot plaka do 3 inv a na privatno e okolu 3000 ei sistina za mene e najdobra i najprofesionalna bolnica[/quote]
    благодарам љубов за информацијата, и мојата мајка немала деца 2 години па потоа не родила нас две ,можеби е нешто наследно што знам
     
    На Lara 27 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  19. ENIGMA

    ENIGMA Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    18
    Денеска бев во Систина за проверка на Е2,а утре треба да одам пак.Значи овие денови ќе ми прават пункција.Прочитав некаде дека после трансферот не само што не треба да имаш односи,туки и на друг начин да не се предизвика контракција на матката.Уште малку треба да одам да се боцкам,па и малку да прошетам по ова убаво време,а после пункцијата ќе пишувам нон-стоп,па ќе бидам и досадна :D .Убав ден на сите!!!!!!!!!!!
     
    На Sara85, Alishan30 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  20. ENIGMA

    ENIGMA Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    18
    На littlegirl и посакувам многу среќа.Се да помине во најдобар ред,за две недели да ги слушниме добрите вести и не знам што друго да ти посакам освен да казам СО ГОСПОД НАПРЕД.Фала и за советите што ми ги даде.На заљубена111 и препорачувам прво да направи инсеминација,а потоа ин витро. :) Чаос!!!!!!!!!
     
    На Sara85, Alishan30, KAZANOVA27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.