1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. saranda

    saranda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    blaze si vi jas probav se ama do invitro ne uspeav da stignam mozebi taka bilo pisano ama znajte za sekoj uspeh i jas ke se raduvam zaedno so vas pozdrav :clap:
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ENIGMA

    ENIGMA Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    18
    Еве ме пак!Вчера бев на пункција,но не знам колку јајце клетки ми извадија.Денеска ми се јавија и ме разочараа, ниту една јајце клетка не се оплодила.Ми рекоа дека ќе почекаат до утре и пак ќе се јават.Едвај чекам да се видам со докторот и да ми даде одговор на безброј прашања.Дали некој има вакво искуство,дали има некое решение?Многу сум разочарана. :( пишете!!!! Чао!!!
     
    На ButterflyKB12, StrongT, Irisveceflow123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. dadada

    dadada Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    не се разочарувај се случува .ама мое мислење е дека порано е направена пункцијата или пак имаш повеќе од 38 години.тоа е се гледаат фоликули ама на крајот излегува дека се празни ама за тоа незнам зошто не те известиле одма после пункцијата.едноставно да немаш лажна надеж.да не се надеваш на празно ама ако не ти се јават до 5 ден нема да има трансфер т.е пропандатобид.извини ако те разочарав ама тоа е тој пат "трнлив" кој не поминал не знае .имав 5 ivf еднаш ми се случи и тоа порано спрема мене беше пункцијата така сакаше др.АС од Систина после 4 обиди таму сменив на друго место т.е Плодност па на прво успешно. НА СИТЕ МНОГУ СРЕЌА .ДОДЕКА 4 ПАТИ МИРУВАВ И ПО 15 ДЕНА ПА ЕДНАШ ИМАВ БРЕМЕНОСТ ДО 4 МЕСЕЦ НЕ СТАНАВ ОД КРЕВЕТ ПА СЕ СЛУЧИ ШТО СЕ СЛУЧИ ИМАВ СПОНТАН .5 ПАТ РЕКОВ ШТО САКА НЕКА БИДЕ 3 ДЕНА МИРУВАВ А ПОТОА СИ ЈА ОБАВУВАВ СЕКОЈА РАБОТА САМО НЕ СЕ НАПРЕГАВ НЕ СЕ ЗАМОРУВАВ АМА СЕКОЈ ДЕН ОДЕВ НА ПРОШЕТКА ТОА КАКО ДА МЕ РЕЛАКСИРАШЕ ДА НЕ СЕ ПРЕОКУПИРАМ СО МИСЛИ ПО 15 ДЕНА ЗАОДЕВ НА РАБОТА БЕЗ МНОГУ ДВОУМЕЊЕ
     
    На AnaAnaBanana, Alishan30, Лаура82 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. littlegirl

    littlegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    59
    Голем поздав за ЕНИГМА и само би и препорачала да не се разочарува и да биде упорна, да не застане овде, ке има и успешен пат сигурно само треба да си упорна и да се бориш.
    Јас имам уште една недела до тестот за бременост после трансфер на три ембриони. Не знам дали ми е прашањето на место, ама ме интересира дали во овој стадиум (1 недела после ЕТ) треба да имам некои симптоми или не.
    Исчекувањево е најтешко мислам, на се обраќам внимание, некој ден ме боли стомак, некој не осеќам ништо, ама не знам дали е тоа добро или лошо.
    Дајте ми некој совет на оваа тема плс.
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    не се разочарувај се случува .ама мое мислење е дека порано е направена пункцијата или пак имаш повеќе од 38 години.тоа е се гледаат фоликули ама на крајот излегува дека се празни ама за тоа незнам зошто не те известиле одма после пункцијата.едноставно да немаш лажна надеж.да не се надеваш на празно ама ако не ти се јават до 5 ден нема да има трансфер т.е пропандатобид.извини ако те разочарав ама тоа е тој пат "трнлив" кој не поминал не знае .имав 5 ivf еднаш ми се случи и тоа порано спрема мене беше пункцијата така сакаше др.АС од Систина после 4 обиди таму сменив на друго место т.е Плодност па на прво успешно. НА СИТЕ МНОГУ СРЕЌА .ДОДЕКА 4 ПАТИ МИРУВАВ И ПО 15 ДЕНА ПА ЕДНАШ ИМАВ БРЕМЕНОСТ ДО 4 МЕСЕЦ НЕ СТАНАВ ОД КРЕВЕТ ПА СЕ СЛУЧИ ШТО СЕ СЛУЧИ ИМАВ СПОНТАН .5 ПАТ РЕКОВ ШТО САКА НЕКА БИДЕ 3 ДЕНА МИРУВАВ А ПОТОА СИ ЈА ОБАВУВАВ СЕКОЈА РАБОТА САМО НЕ СЕ НАПРЕГАВ НЕ СЕ ЗАМОРУВАВ АМА СЕКОЈ ДЕН ОДЕВ НА ПРОШЕТКА ТОА КАКО ДА МЕ РЕЛАКСИРАШЕ ДА НЕ СЕ ПРЕОКУПИРАМ СО МИСЛИ ПО 15 ДЕНА ЗАОДЕВ НА РАБОТА БЕЗ МНОГУ ДВОУМЕЊЕ[/quot поздрав енигма ...истото ми се случи и мене така да тоа нема причина едноставно секоја жена има месеци кога фолекулите се празни така да немој да се разочаруваш има и следен месец ,јас сега правев лапароскопија и д-р ми рече дека имало многу јазли околу јајниците и дека поради тоа не мозеле да дадат здрава јајце клетка па сега ке видиме овие месеци се надевам на успех .поз
     
    На KAZANOVA27 и beti72 им се допаѓа ова.
  7. littlegirl

    littlegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    59
    Позитивен тест за бременост, едвај ја чекам првата контрола. поззз
     
    На misli_si, Dmristevska, Ѕвездички и 6 други им се допаѓа ова.
  8. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    бравоооооооооооооооооо многу успех понатака :clap: :clap: :clap:
     
    На KAZANOVA27 и nataliaaa им се допаѓа ова.
  9. dadada

    dadada Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    pred se srekno i vekovito nemora trite da se vgnezdat ama dvete sekako ti drzam palci i kaj mene tri vratija dve se fatija istoto neka se sluci i kaj tebe :up:

    ako sakas da znaes kolku se napravi BHCG
     
    На KAZANOVA27 и Kostadinska им се допаѓа ова.
  10. littlegirl

    littlegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    59
    Фала многу, и јас сум за две да бидат, ама ке видиме. БХЦГ ми направија во Систина ама немаше вредост, само дека е позитивен тестот. Како и да е во петок имам контрола, па се надевам ќе се види.

    Поздрав и многу срека на сите што ги чека истото.
     
    На Alishan30 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  11. ljubov1

    ljubov1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    кај сте бе лугееееееееееее ....зар никој нема нешто ново и убаво да ни каже ајде тоа трудните нека пишат по нешто .... :) :) :)
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. amema

    amema Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    zdr na site ako (ako ima nekoj sto pisuva na temava)jas sum nova na forumov od denes zarem nema ni edna licnost sto ceka rezultati od in vitro ili pak da e vo procez.ako ima pisete za da podelime iskustva :call:
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво Енигма :) Мене ме интересира што е инсеминација,ако сакаш да ми објасниш ? :)
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    i jas imam edno prasanje do vas pa ako nekoj znae da mi kaze dali moze vestacko oploduvanje no so donirana sperma od anonimec i dali isto kosta ko ova "besplatno"vestacko oploduvanje?bidejki znam deka sepak se plaka minimalna suma okolu 100evra,ako ne se lazam pa koregirajte me dokolku gresam
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    inseminacija e direkno vbrizguvane na semeto vo matkata,no prethodno preraboteno
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bliznak30

    bliznak30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    zdravo do site!!!!!!!!!!!!!!! nova sum na forumov imam iskustvo so in vitro veke 3 napraveni ....prvite 2 neuspesni ;( no eve cekam rezultati od tretoto.....planiram utre popladne da odam na test za bremenost utvrduvanje preku krv ....se nadevamke bide ++++++++ :$
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Со среќа, се надевам ќе не иэрадуваш со убави вести ;)
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    da vi kazam iskreno jas se plasam da odam na in vitro od site tie lekarstva i hormonalni poremetuvanja :emo: nez sto da pravam a i mnogu pari se ako ne e uspesno neznam! ;( :?: :^)
     
    На Irisveceflow123 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  19. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    so sreka!!!!!!!!!!
     
    На Irisveceflow123 и KAZANOVA27 им се допаѓа ова.
  20. love-love

    love-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    in vivo ili inseminacija e oploduvanje vnatresno se prerabotuva spermata a potoa se stava so spric poednostavno kazano podlaboko ako e slaba mora da se centrifugira da ostani samo kvalitenata... :tmi:
     
    На KAZANOVA27 му/ѝ се допаѓа ова.