1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. Balon4e

    Balon4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    284
    Пол:
    Женски
    Dali so vakvo Hsg bi mi Dale vaucer? Znaci, site rezultati mi se super, miomi nemam. Sve mi e uredno,i eho, I ultrazvuk, I pap, I brisevi, hormoni.. Samo sme so maski faktor I edniot jajnik zapusen.Ete pisuva na samiot izvestaj. Fala mnogu. Da go poddavam ili da probam samo so 3deto I 4deto?pozdrav
     

    Прикачени фајлови:

  2. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Во Плодност само спермограм е 4500ден... Прескапо е |(
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    TSH 9,85... FT4-12,79..FT3-4,86.. a za prvoto piev zatoa sto mi bese TSH-4,2 gorna granica a za IVF neli barat ispod 2 i so preporaka na internist piev EUTIROKS i se smali na 2 .....i ako mi bese 4,2 ke se odlizese IVF toa mi go kaza i doktort sto pravev IVF
     
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Добро, што побрзо закажи си со ендокринолог за да се среди тироксинот.
     
    На bibiiii и Juni1985 им се допаѓа ова.
  5. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Vie sto se bockate so fraksiparin, vi se slucilo da se ukocite vo rakata? Se bockam cela nedela ama vecerva najverojatno loso se bocnav i mi se ukoci rakava cela, bolka me ubi na muskolov i do gore do ramo, baska sto nemozam da ja dvizam cela.
    Se javiv na doktor mi kazaa ne sum mozela da napravam belja zasto mali bile iglickite ama boli ubiva. Nekoja slicno da pominala?
     
  6. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Јас се боцкам веќе 2 недели, освен модрици и болка мала, не ми се укочила раката.
    Редовно стиснувам по боцкањето, ставам и облози и мачкам гел Алвен. Пробај и ти со облози,ако не.
    Мед.сестра ме боцка фраксипарин, сама неможам.тебе кој те боцка?
     
  7. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Jas stiskam samo koga ke bocnam prvo posle pustam.. Neznaev deka se stiskalo do kraj.. Da sama se bockam so pomos na tetka mi, taa stega na muskul jas bockam.
     
  8. Luni

    Luni Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    4.334
    Пол:
    Женски
    Јас се боцкам сама по операцијата ми препишаа една недела дс ги примам,се боцкам на ногата на белото месо се прештипувам дебело и боцкам освен црвенило друго немам ништо и тоа исчезнува за саат време а во болницата ме боцкаа во рака повеќе ме болеше пробај во нога можеби ке можеш мене никој не ми помага, со лесно..
     
    На Daisy 44 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Luni

    Luni Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    4.334
    Пол:
    Женски
    Девојки утре одам да ми ги вадат конците во Чаир сакам да ве прашам до колку можам најкасно да одам некоја дане знае во амбуланта до кое време работат..маж ми е трета вечерва за тоа прашам дали може накај 11 да бидам таму бар до 9 да поспие мислам ок е тиа време.
     
  10. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Најубаво во стомак 3 4 прсти од папок штипни се и боцкај сама помалку боли таму иако малце се болни пецка отпослр ама и малце со памукчето кружни движења да не се стврдне местото
     
    На Lavica2602 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Angie77

    Angie77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.706
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam za postot ama me interesira vase mislenje. Dali posle 2 ne uspesni ICSI (prvo zavrsi so biohemiska a vtoro negativno) bi probale I treti pat?
    Znam deka e rano za otkazuvanje posle 2 pati ama nekako custvo imam deka nema da e pozitivno I nareden pat. Embriologot vo Plodnost kade praveme e super I mi veli da probame uste ednas deka imame sansi I pokraj toa sto sum 42g so mnogu nizok AMH, visok FSH I maski faktor. Razmisluvame so soprugot da probame vo New Born nareden pat ama so donirani jajce kletki. Ako izbereme donor vo January narednata godina se ceka 2-3 meseci I nekako izleguva za transfer duri vo april. Ke puknam od misli i cekanje do togas. Znam deka ne e garancija za uspesno IVF so donirani jajce kletki samo mislam imame pogolemi sansi. I sega ne znam sto da odlucime: uste eden obid so moi vo januari Ili da cekame do april so donirani? Mnogu e skapo sekoj obid po 4-5000€ na privatno pa barem da sobereme pari do april I probame so donirani. Epten mi e vo misla I ne znam sto da odlucime. Se izvinuvam za dolgiot post I imajte ubav den
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marija@5

    marija@5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    211
    Пол:
    Женски
    Spored mene ne treba da se otkazes dodeka imas uste sansi so sopstveni jajce kletki.Probaj uste ednas veruvam deka ke uspees.Jas posle 7 pati IVF ne se otkazav sega vo tek e moeto 8 IVF.I dodeka postoe I edna mala sansa vredi da se iskoristi.Pozz

     
    На Daisy 44, Stressed Out, Stara и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Pa od vecerva planirav taka. Blagodaram
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angie77

    Angie77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.706
    Пол:
    Женски
    Blagodaram Marija,
    Ke razmislam ubavo samo dlaboko me jade misla I custvo deka nema da e uspesno I nareden pat. Duri lani vo septemvri mesec koga pocnav so ispituvanja Dr. Tase mi rece Jas sum odlicen kandidat za IVF so donirani jajce kletki ama Ajde po moe baranje ke probame so sopstveni. Vo januari prvoto ICSI imav 3 folikuli so 3 zreli jajce kletki I 1 se oplodi a vtoriot pat vo avgust samo eden folikul so edna zrela jajce kletka koja isto taka se oplodi. Transferot bese na 4 den embrionot morula faza I nemase nitu pozitiven domasen test na 12/14 den nitu beta Hcg. Pozdrav
     
  15. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Колку ти е Фсх? Можда ПРП да пробаш, не знам дали прават во Плодност. Јас сум со низок Амх и собирам пари за Ивф со донирани, имам едно неуспешно. Ако имаш право на ваучер преку Фонд со твои, пробај пак. Иначе, ни вака ни така нема гаранција. Ти посакувам успех, што и да одлучиш. Поз
     
  16. Angie77

    Angie77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.706
    Пол:
    Женски
    Zdravo Tina,
    Sega so poslednoto IVF vo avgust FSH mi bese 13,5 a vo januari 15,7, dodeka AMH e 0,1. Nemam pravo na vaucer I dvata obida bea na privatno. Znam mi pisa za tvoeto neuspesno so donirani I daj boze da e pozitivno sledniot pat.
    Isto se mislam za nareden pat da smenam kaj Dr. Trajkovski vo New Born, koj znae moze nesto ke promeni vo stimulacii Ili pak ke predlozi so donirani. Pozdrav
     
    На Daisy 44, Stara и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. *Ribolovka*

    *Ribolovka* Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2019
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    151
    Пол:
    Женски
    Како прво мила, чуството дека следниот пат нема да биде успешно, промени го со позитивно размислување. Не за џабе велат нашите стари "какви ти се мислите, таков ти е животот". Значи мора да се размислува позитивно.
    Ова тебе ти го велам, за и јас да се убедам себе си, да размислувам позитивно :).
    Дали ке правиш ин витро со свои или со донирани јаце клетки, зависи пред се од твоите чуства и материјална состојба, бидејки нема никаква гаранција.
    Можеш со сопствени јајце клетки да имаш успешна приказна и обратно. Како мислиш ти дека е правилно, така направи.
    А зошто не можеш преку фонд, туку мора приватно да ги плакјаш ин витрата ?Доколку не ги исполнуваш условите за ваучер со сопствен материјал, ке ти дозволат ваучер со донирани јајце клетки, па и тука има финансијско олеснување од одприлика 1500 евра.
    Ако одиш со сопствени јајце клетки можеби најубаво е ин витро на природен циклус, зошто со низок амх, не знам дали е паметно да се оди со стимулации кога и онака не се вадат поголем број на јајце клетки. Но и за тоа, ке те советува лекарот на кој што је му дадеш својата доверба, и кој што ке одлучи, што е најдобро да се прави во твојот случај.
    Како и на сите на форумот и тебе ти посакувам многу срека, па за кратко време сите да не снема од оваа тема.
    Те :hug:
     
    На Daisy 44, ZvezdicaLea, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Angie77

    Angie77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.706
    Пол:
    Женски
    Blagodaram za podrskata I pozitivnite misli
    Ne mozam preku fondot bidejki nemam zdrastveno osiguruvanje. Najdobro da napravam konsultacija so Dr. Trajkovski I vidime sto ponatamu.
    Finansiite ne se problem I vo godina moze da si dozvolime 2 IVF na privatno. Sepak ne bi sakala so godini da trae ovaa bitka oti najmnogu me izmacuva emocionalno. Na 28g imav prva bremenost koja morase da ja terminiram vo 11 nedela a sega vodam bitka so IVF. Postojano me maci mislata sto ako gospod me kaznuva za toa sto go napraviv pred 14godini a vo toa vreme bese edinstvenoto razumno resenie od mnogu pricini. Mozebi treba da se opustam I so pozitivni misli za narednoto IVF. Poz
     
    На Daisy 44, *Ribolovka* и tina2018 им се допаѓа ова.
  19. ∆ena✓%

    ∆ena✓% Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    1.135
    Пол:
    Женски
    @Stressed Out kolku sto razbrav od Oh ste, i jas. Treba da pravime spermogram , od plodnost eden imame, drugiot vo oh kaj bi mozele? I spermokultura? Abe aman na site maki uste komplikacii nepotrebni. Ko iselenicka za na Mars da barame :@
     
  20. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Дали вредноста на ФСХ е важна за овулациите и при инвитро колку јајце клетки ќе се извадат и оплодат или е важна за задржување на ембрионот/плодот? Не ми е јасно нешто. фоликостимулирачки... самиот збор кажува но.... незнам.
     
    Последна измена: 9 октомври 2019