Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

 1. д-р С. Лазаревски (Систина)

  127 глас(а)
  16,8%
 2. д-р М. Ивановски (Систина)

  117 глас(а)
  15,5%
 3. д-р М. Поповиќ (Систина)

  34 глас(а)
  4,5%
 4. д-р С. Адамова (Систина)

  22 глас(а)
  2,9%
 5. д-р К. Кузеска (Систина)

  11 глас(а)
  1,5%
 6. д-р З. Петановски (Ремедика)

  54 глас(а)
  7,2%
 7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

  25 глас(а)
  3,3%
 8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

  52 глас(а)
  6,9%
 9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

  40 глас(а)
  5,3%
 10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

  116 глас(а)
  15,4%
 11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

  3 глас(а)
  0,4%
 12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

  92 глас(а)
  12,2%
 13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

  7 глас(а)
  0,9%
 14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

  26 глас(а)
  3,4%
 15. ГАК (Сите доктори)

  24 глас(а)
  3,2%
 16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

  4 глас(а)
  0,5%
 1. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Прават ЕРА, која е цената?
   
 2. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Размислуваш за замрзнати донирани ј.клетки? Ако финансиите не се проблем може и да размислиш за Прага и свежи ј.клетки. Имаат и комбо пакет што значи истовремена стимулација и твоја и на донаторката па најквалитетните ембриони се враќаат а се друго се замрзнува.Така ќе добиеш ембриони од 2 ивф во еден месец.Колку плати за ивф во Плодност?
   
  На Luni, Thallia, *Ribolovka* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Angie77

  Angie77 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Ne znam za cena ne sum pravela, posledniot Pat Koga razgovarav so embriologot Stefan mi spomna deka moze da napravat ERA na endometrium
   
 4. Angie77

  Angie77 Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Ako pravime vo MK togas so zamrznati j.k, prasav vo Plodnost se ceka 2-3m I gi dobivaat od Spanija. Finansiite ne se problem tuku za Praga ke Moram Da odam sama, soprugot ne moze da bide na odmor i otsuten od rabota podolgo od edna nedela. Dali Imate web site/link od bolnica vo Praga kade pravat kombo paket? Vo Plodnost vo avgust mi izleze 4000-4500€, kaj nas mora ICSI zaradi maski faktor, plus MAKS (magnetno selektiranje na najdobriot spermatozoid za ICSI I baravme embrioskopija
   
 5. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  PFC напиши им на e -mail ќе ти ги пратат цените.
   
  На Angie77 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Melek 36

  Melek 36 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  657
  Пол:
  Женски
  Не прават душо, туку ги испраќаат ембрионите во други клиники надвор од МК. Незнам само зашто ги лажат луѓето. Ете јас сум со ретка генетска болест и мора со ПГД или ПГС дијагностика за да се утврди дали се добри генетски ембрионите . И сегде истиот одговор не правиме ама може да ги пратиме во други лабаратории надвор. Ама докториве од странство не препорачуваат такво шетање на ембрионите навака натака. За да се направи ПГД треба да се бластоцисти па се прави биопсија, па нареден месец се прави трансфер.
   
  На *Ribolovka* и Angie77 им се допаѓа ова.
 7. Spiritus

  Spiritus Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Со др.Филип Исјановски зборев и дури кажа дека во лабораторија во Струга ги испитувале и веднаш биле готови резултатите затоа и била висока цената ама може е подруга реалноста
   
 8. *Ribolovka*

  *Ribolovka* Активен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Во Струга има таква лабараторија??? Прв пат слушам такво нешто :?:.
  @Melek 36 ептен е логично тоа што велиш дека ембрионите не треба да се шетат наваму натаму.
  Најдобро ти е да си направиш во некоја странска клиника, кај нас со тоа што ке платиш за транспортот на ембрионите, трошоците ке ти бидат тука некаде.
  @Alishan30 добра бројка на добиени ембриони, сега релаксирај си се, па со срека за два три месеци :*
   
  На Luni и Alishan30 им се допаѓа ова.
 9. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  2.902
  Пол:
  Женски
  Јас ги поднесов минатиот четврток, па ме вратија немав изјава од матичен гинеколог им ја однесов и вчера знаев дека имаат комисија, се јавив накај 15 ч ми кажаа телефонски дека ми е одобрен. Денес ќе одам да си го земам, им реков да не ми го доставуваат по пошта, што си е сигурно сигурно си е.
  Многу брзо во секој случај се изненадив ептен :D
  ЕДИТ Фала ви девојки, само убави работи да си читкаме една за друга и да се мафнеме од темава ( се разбира тука да бидеме за поддршка и информации за останатите )
  Сега само со Господ напред!
   
  Последна измена: 10 октомври 2019
  На dunika, Nora.A, matilda258 и 9 други им се допаѓа ова.
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Од крајност во крајност, не можеш крај да им фатиш :D
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.289
  Допаѓања:
  114.170
  Може ли да ми го напишеш бројот , и дали таа една комисија е за сите, да знам дали да вртам?
   
  На Luni и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 12. A&Z

  A&Z Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2015
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  1.178
  Пол:
  Женски
  Imaat uste edna sto raboti veke podolgo vreme ne e samo Mimoza ama I taa e super
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  2.902
  Пол:
  Женски
  Па мислам дека е таа таа комисија, една е. Јас звонев на првите два броја на страната што им се објавени

  - Д-р Билјана Питропова Шушлевска 02 3289-011
  - Д-р Силвана Андов 02 3289-010
  - Д-р Весна Дамеска 02 3289-011
  - Д-р Љубомир Ѓеоргиевски 02 3289-010
   
  На Luni и duffi им се допаѓа ова.
 14. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  2.902
  Пол:
  Женски
  Да една плавка со сини очи. Лично Владимир ми потенцираше дека кај нив и Ремедика има добри ембриолози.
  Добри се Њу Борн и услугата им е врв.
  На крај на ден мислам дека 30 % е до ебриологот во комбинација со докторот а останатите 60% е среќа и ''така требало да биде'' :hug: :hug:
   
  На *Ribolovka*, Luni, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.
 15. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Имаа ембриолог од Бугарија, од Надежда, имаат соработка. Тој си заминал можеби, знам дека привремено беше тука.
  А плавата е одамна, 2-3 години ја гледам таму, ми се погодувала на трансфери и на пункции.
   
  Последна измена: 10 октомври 2019
  На Luni, Lavica2602 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 16. Маја Т

  Маја Т Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2017
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.599
  Пол:
  Женски
  Ептен брзо, со среќа да ти е и со успех. Па очекуваме убави вести:inlove:
   
  На Chikitaa, Luni, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  3.960
  Јас имам број од докторката Билјана од комисијата со нејзе конрактирав многу е фина жената. Ако сакаш ќе ти дадам на овие броеви многу тешко некогаш се достапни
   
  На duffi, Маја Т и Luni им се допаѓа ова.
 18. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  693
  Пол:
  Женски
  Значи ептен на ризик идеме, ама вистина така е. Нема откажување. Поз
   
  На *Ribolovka* и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 19. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  2.902
  Пол:
  Женски
  ''Така требало да биде'' може да е и позитивен исход. А ризик секогаш има за жал.
   
  На Luni и *Ribolovka* им се допаѓа ова.
 20. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  13.568
  @Alishan30 убава бројка на оплодени јајце клетки имате :inlove: Нека си останат 7 за ескимчиња (fingers)
  Одмори сега како што ти кажал докторот и подготви се за најубавата улога што те очекува :hug: :inlove: :l:
   
  На Luni, Alishan30 и 0ли им се допаѓа ова.