1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Жал ми е многу што ваков период имаш;( но мила, мора да се има поддршка-и тој кон тебе, и ти кон него:( неможеш да си сама во оваа борба. Разбирам разочарување и за него и за тебе е ова што ви се случи, но не по секоја цена мора да се направи инвитро.
    Мора вие да се средите, звучи како клише, но стресот и караниците те прават и тебе под стрес. По 17 години заедно, кога 5 ипол години сме во брак, седнав и го замолив да се разделиме, да си има деца со друга, можеби до мене е. Плачеше како мало дете, и тој и јас. Не се согласи, и се договоривме и никогаш да немаме деца, тоа нема да биде проблем за нас. Многу е битно мила да си во добри односи со него. Неговата фамилија никогаш не се замешала, дури и знае уз муабет да спомне свекрва ми дека 4 пати имала спонтани, додека го роди маж ми. Мислам дека не разбира и ништо не прашуваат. Не па да се мешаат:^)
    Те разбирам и тебе, хормони, стрес, нервози-но, и тие страдаат, мажите.
    Потребно е психолошко советување, незнам ни зошто не е задолжително кај ваквите борби.
    Моите посети беа и со него заедно, разговараше и тој и јас, психологот не ислуша и двајцата, и не советуваше.
    Знам дека е тешко, но немој не прави ништо се додека вие двајца заедно не се средите, неможе да е еднострана љубовта за детенце.
    Морате заедно да пребродите:hug:
     
    На Martka, ZvezdicaLea, EvieBabe и 17 други им се допаѓа ова.
  2. Stara

    Stara Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.802
    Пол:
    Женски
    Поддршката е најпотребна од сопругот. Разговарај со него за иднината. Можеби е под силен стрес и затоа така се однесува. Претстои трансфер, треба смиреност. Што мисли тој прашај го. Колку е сигурен дека сака да има дете. Треба да е на сигурно што мисли за понатаму.
     
    На *Ribolovka*, Daisy 44, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  3. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Jas vo cela borba sum sama.Duri vo bolnica dojde samo ednas koga se slucuvase poragajot i celo vreme se karase so mene ne sakase lopatka da mi donesi.Majk mi bese celo vreme so mene,site tie 4 dena.
    Negovata majka i negovata familija samo me napaga.
    Jas odam na psiholog,na senasi vo nieden moment ne me okrivile mene nitu pak deka sum psihicki nesposobna.Tuku deka problemot e vo negovoto posanje.
    Sega samo sto se oporavuv od stresot nadevajki se deka se ke bide dobro,ova stanuva se poloso,za zal

    Ne mozam da razgovaram samo se dere vika....Ne znam ni jas kako da postapam....Veruvajte sekako imam probano veke pocnav i da se somnevam deka ne saka da stvori familija so mene...
    Za zal toj e porazlicen od mene brzo ja preborde krizata,ednostavno si e laden ko tus
     
    Последна измена од модератор: 13 октомври 2019
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Не и не, мајка ти е за поддршка но доколку е тој слободен тој доаѓа со тебе. Неможе сама да одиш бе, зошто така. Па заедничко ли е детето или само твое. Извини што вака реагирам. :( се вознемирив дури:^) Мајка ми на ниту еден преглед не била со мене, на преглед исклучиво сум со маж ми и само со него, двајцата внатре, двајца во ходник, дваЈца во лабораторија за крв. Не го кажувам мојот пример, дека е идеален, ама мајка си е за мајка а маж си е за маж.можеби такви се моите размислувања, но создаваш живот со него, а не со твоите или неговите родители. Тие си се на местото баби и дедовци, и таму треба да си останат.
     
    На Kris80, ZvezdicaLea, dunika и 11 други им се допаѓа ова.
  5. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.855
    Пол:
    Женски
    @bibiiii ептен сакам вакви приказни :inlove:
    Честитки, со лесно, со убаво и најубаво до крај, за 8м да си гушкаш најубаво бебче :l:

    Првин излечи бактериите, па инф!
    Што ќе ти е ваучер кога нема да можеш да го искористиш?! Нека мине важноста, ќе направиш нови, битно е да е успешно, а не што побрзо :)

    Сум пиела Брусноцин 2*1, плус многу чај од брусница, исклучиво незасладен.

    И односи исклучиво заштитени, веш пери на 95ка :D

    Капсулите на Др. Волц се далеку поефикасни.
     
    На Маја Т, bibiiii, Meckicja и 3 други им се допаѓа ова.
  6. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Potpolno se slozuvam,no ocigledno imam jas golem problem bidejki toj samo si ja gleda negovata rabota,a jas sum prepustena sama na sebe kako sto napisa bebeto ne e samo moe.
    Majka mi toa go pravi od zal da ne bidam sama zatoa sto gleda sto se slucuva.
    Se izvinuvam ako ve voznemirv
     
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Melek 36

    Melek 36 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    Ах, бе душо. Трнлив е овој пат, тежок за одење. Добро ти напиша Алишан, додека не ги средиш односите со сопругот немој да одиш на трансфер . Седни го и направете отворен муабет.
    Имав таков близок случај, со години се бореа за дете, жената беше таа лавицата која што се не издржа и на крај кога конечно го добија детето се разведоа.
    Јас тешко ја поднесувам оваа борба поготово кога конечно ја дознавме причината за неплодност. Сакав дури и да се самоубијам. Му викав на маж ми, дај да се разведеме, ете проблемот е кај мене, не сакам да останеш без потомство. На сето ова само кажа : додека дишам јас ќе сум до тебе, со деца или без деца, ние да сме живи и здрави.
     
    На Sienna_MK, Kris80, ZvezdicaLea и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Не се извинувај, само морате да го решите ова па да одите на чекорот инвитро. Немој, ќе се разочараш повеќе, а не сакам така.;(
    Жал ми е, што ти се случува ова. Но седнете разговарајте, нека не се дере, и ти и тој сте возрасни личности. Не се понижувај и не дозволувај да си само ти борец во биткава, двајцата треба да сте заедно:hug: :hug:
     
    На Martka, ZvezdicaLea, Thallia и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    @Melek 36 ;( :hug: ;( :hug: ;( души бре, големи борци, аххх;(
     
    На Martka, ZvezdicaLea, Thallia и 3 други им се допаѓа ова.
  10. ∆ena✓%

    ∆ena✓% Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    1.135
    Пол:
    Женски
    @maremaca29 prvo se izvinuvam sto mozebi ke zvucam grubo, ama namerata mi e da pomognam. Mozebi ima opravduvanje za toa sto e nervozen, bidejki poveketo mazi ne placat poinaku ja izrazuvaat bolkata na primer so nervoza so vikanje i sl. Ama toa sto ne ide so tebe na pregledi pa uste i na poraganjeto....:@ uste ednas ke ti se izvinam za grubosta ama toa mi lici na TVOJ PROBLEM, RESI GO. A bez razlika vo kogo e problemot sepak e zaednicki problem bidejki vie dvajca ste zaedno i zaedno sakate da imate detence.
     
    На maremaca29 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Taka e zenski,no zal evo go dobiv posleniot povik sega sum i nemoralna zena,za zal seto ova mora da zavrsi.Ne sakam povtorno da se sluci istoto a uste pomalku koga ke dade gospod deca i tie sa straadat kako sto stradam jas...
    Izvinete so ve voznemiriv,no ociglesno nema nadez za ovaj brak
     
  12. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    ;( ;( ;( жал ми е, најискрено:u:
    :hug: :hug: :hug:
     
  13. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Za zal toa e.Ne mozam ocite da si presusam za embrionite....
     
    На Daisy 44 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    @maremaca29 не се ни обидувај да направиш трансфер за да го спасиш бракот, тој нема да се смени, само полошо ќе е. Ај гитла таму и сврти нов лист.
    Ти посакувам се најдобро.
     
    На Kris80, Anomis11, *Ribolovka* и 5 други им се допаѓа ова.
  15. maremaca29

    maremaca29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    1.630
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram devojce.Sekako se slozuvam ne e nacin po sekoja cena da se pravi transfer.
     
    На Lavica2602 и fana им се допаѓа ова.
  16. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Ти посакувам успех до крај !
    Јас верувам во Бога и знам дека секогаш ми помага
     
    На bibiiii, Stara и Lavica2602 им се допаѓа ова.
  17. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    @maremaca29 Жал ми е за ова што го читам :(
    Само ќе те гушнам :hug:
     
    На *Ribolovka*, bubush, Daisy 44 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    2.551
    Пол:
    Женски
    Сите знаеме низ што помина , и неопростливо е тоа да не доаѓа на прегледи со тебе , а да не зборам за пораѓајот , ти си лавица и ке се кренеш , пообро сега отколку кога ке се роди дете , не тагувај за ембрионите дедо Боже за се си има план , се се случува со причина , главата горе ти не заслужуваш никој да те понижува, ти си силна и ке го пребродиш и ова иако е сигурно мн тешко , но за твое добро, те гушкам силно силно :hug::hug::hug:
     
    На Thallia, Alishan30, *Ribolovka* и 3 други им се допаѓа ова.
  19. ∆ena✓%

    ∆ena✓% Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    1.135
    Пол:
    Женски
    Имам 2 прашања. После колку време откако го прекинавте кринонот ви дојде циклус, бидејќи Стефан ми рече после два три дена ќе добијам а еве цела недела помина. И како го конзумирате матичниот млеч? Некој имаше пишано да не се меша со мед ама 10 грама за кого попрво :^) по колку се јаде од прилика?
     
  20. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Мила јас да сум на твое место ќе продолжам сама и ќе направам се за едно пд тие 4 ескимчиња се роди живо и здраво..те разбирам ама сама мора да одлучиш дали сакаш да го продолжиш животот со некој кој кога ти е најпотребен ти прави само стрес
     
    На Маја Т, Anomis11, bibiiii и 2 други им се допаѓа ова.