Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

 1. д-р С. Лазаревски (Систина)

  132 глас(а)
  16,9%
 2. д-р М. Ивановски (Систина)

  122 глас(а)
  15,6%
 3. д-р М. Поповиќ (Систина)

  34 глас(а)
  4,4%
 4. д-р С. Адамова (Систина)

  25 глас(а)
  3,2%
 5. д-р К. Кузеска (Систина)

  11 глас(а)
  1,4%
 6. д-р З. Петановски (Ремедика)

  57 глас(а)
  7,3%
 7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

  27 глас(а)
  3,5%
 8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

  55 глас(а)
  7,0%
 9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

  41 глас(а)
  5,2%
 10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

  118 глас(а)
  15,1%
 11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

  3 глас(а)
  0,4%
 12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

  93 глас(а)
  11,9%
 13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

  8 глас(а)
  1,0%
 14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

  27 глас(а)
  3,5%
 15. ГАК (Сите доктори)

  24 глас(а)
  3,1%
 16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

  4 глас(а)
  0,5%
 1. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.161
  Сепак е двоцифрена :)
  Среда уште една бета.
   
  На natasam, Sienna_MK, Izzy_0504 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. ladystardust

  ladystardust Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  377
  Пол:
  Женски
  Штом ти е шеќерот во граници на нормала немаш потреба од додатни испитувања. Кај мене беа повеќе фактори во игра зашто го направив тоа испитување - висок шеќер во крвта на повеќе наврати последниве години, силна генетска компонента (дијабетес во најтесна фамилија), повеќегодишен стрес и нервози и на приватен и на професионален план. Резистенција на инсулин исто така се препорачува да испитаат и оние со ПЦОС. Само гледај да не ти паѓа шеќерот под граница за да не дојде до хипогликемија што исто така не е добро.
   
 3. Lavica 344

  Lavica 344 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  И јас пијам метформин веке 1 година и овунорм и мене инсулин ми е покачен а имам и поличистични јајници
   
 4. Лаура82

  Лаура82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2018
  Пораки:
  571
  Допаѓања:
  1.362
  Пол:
  Женски
  Женички која мене не помогна ни летразолот..немаше фоликули денес .др.рече секој што ќе се појави да се искористи оти сум при крај со резервите..;(
   
 5. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.161
  Овунормот го откачив, не го пијам, бидејќи ми паѓаше шеќерот. Си направив комбинација од поединечни витамини.

  Не се секирај, сум имала низа циклуси без ј.к.
  А како ти беше естрадиолот пред пункција? Имаше пункција?
   
  Последна измена од модератор: 1 јуни 2020
 6. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.233
  Допаѓања:
  2.831
  Пол:
  Женски
  Колку ти се амх, фсх и по колку антрални фоликули имаш?
  Не очајувај. Може со друга стимулација ќе се издвои фоликул.
   
  На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.564
  Допаѓања:
  111.736
  Пол:
  Женски
  А од што ти паѓаше?
  Од инозитолот?
  Мислам дека од составот на овунормот само инозитолот може да го смалува шеќерот.
  А од друга страна "главна битна состојка" на овунормот е всушност самиот инозитол
   
  На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.233
  Допаѓања:
  2.831
  Пол:
  Женски
  Ниска е вредноста, но може ќе се покачи. Повтори ја бетата задутре. Ти посакувам да се зголемува и да имаш успешна бременост.
   
  На natasam, DELFINA81, Luni и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Лаура82

  Лаура82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2018
  Пораки:
  571
  Допаѓања:
  1.362
  Пол:
  Женски
  Немав пункција немаше фоликули..кога не пијам ништо си имам по еден до два сега ниеден...ќе видиме што ќе биде

  Се утврди дека со било каква стимулација не реагирам ..без стимулации имам по 1 до 2 фоликули...амх 0.07 ми беше пред 2 години сега сигурно е скоро 0 а антрални 1 до 2 ретко 3 до 4.
   
  Последна измена од модератор: 1 јуни 2020
 10. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.161
  Да, од инозитолот. Кога приметив наутро дека ми паѓа шеќерот, пребарувајќи по составот, го најдов инозитолот.
  Му кажав на митко и рече да, можно е.

  Јас имам АМХ 1.3, па на природен циклус имам по 1 фоликул. Не се разочарувај.
   
  Последна измена од модератор: 1 јуни 2020
  На tina2018 и Лаура82 им се допаѓа ова.
 11. Mrmejd

  Mrmejd Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2020
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  Фала мила, како Господ ќе сака така :/ Не може ништо да се смени
   
  На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.233
  Допаѓања:
  2.831
  Пол:
  Женски
  Ист случај бев и јас: без стимулација имав по еден фоликул, со стимулација не се издвојуваше ниту еден или прееспоро растеше. Затоа правев пункции на природен циклус, но на почетокот беа празни фоликулите. Имав успех кога примав блага стимулација (по една инјекција) од 8-9ти ден на циклус, кога веќе почнуваше да се издвојува фоликул, па стимулацијата му помагаше да порасне доволно голем. Ова е моето искуство и се надевам ќе ти биде од помош.
  Не знам што се’ имате пробано, но верувам дека докторот ќе знае да го изнајде вистинскиот протокол. АМХ е само бројка. Добро е што имаш антрални и борбата продолжува до позитивен крај.
   
  На blackstyle, Stara, tina2018 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.564
  Допаѓања:
  111.736
  Пол:
  Женски
  Ако ти паѓа ич не го пиј.
  Мене добро ми доаѓаше ради скриениот шеќер
   
 14. Milce89

  Milce89 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2020
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Има надеж, како нема. Повтори пак (fingers)
   
  На Mrmejd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Prinsess_Eva

  Prinsess_Eva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2020
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  431
  Пол:
  Женски
  Другарки мои дефинитивно денес повторив бета и е помалку од 2, што значи тоа е тоа. Е сега сакам да одморам малку, пред се психички да ск дојдам на себе. Сакам само еден совет од поискусните. Мм има добар спермограм. Јас поради хидросалпингс ги отстранив тубите и имав септум и тоа го решивме. Прв обид:трансфер на 2 ембриончиња од втор ден. Се гледаа двата сакуси во 5та недела, во 6тра прокрварив и толку, спонтан. Сега правев трансфер на едно мразулче ито така втор ден. Слаба бледа линија на 12 ден, денеска 13 ден бета помала од 2. Значи се закачува и толку, пропаѓа. Што вие би ми препорачале да испитам? И кои документи се потребни за да се поднесе за втор ваучер?
   
 16. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.161
  Дааа, го баталив, затоа прашував ради нискиот инсулин што го имам, да не треба скриен шеќер нешто да испитувам?
  Да се најдам во работа, нешто, дека таа тема уште ми е страна и ме се снаоѓам баш :D

  За документи сум заборавила точно што, бидејќи одамна ми се искористени од фонд.
  Колку што ме држи секавање, се поднесуваат истите документи со важност нели 6месеци, и плус правевеме по еден нов спермограм.

  А во однос на испитувања, незнам дали имаш имунолошки, генетски испитувања, кариотип.. тоа да се испита, па во следен обид да ти вметнат клексан, кортико...или така нешто.
   
  Последна измена од модератор: 1 јуни 2020
  На Luni му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Milce89

  Milce89 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2020
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Баш ми е жал, исплачи се и само храбро до успех!
   
 18. Prinsess_Eva

  Prinsess_Eva Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2020
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  431
  Пол:
  Женски
  Сега со замрзнато се боцкав со клексан и пиев метилирана. Кога прашав зошто клексан сестра ми рече дека поради тоа што немам испитано генетски за секој случај. Ништо немам јас испитано. За сите тие испитувања добивам упат од матичен, така?
   
 19. Luni

  Luni Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2018
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  2.630
  Пол:
  Женски
  Девојки денес бев кај матичната да ми издаде упати ке испитувам додека сум на одмарање само ова да го испитам бар да знам да се лечам па здравје зс едно 6 месеци ке продолжи борбата.
  кариотип
  Генетски мутации
  Хла типилизација со сопругот
  Имунолошки испитувања
  Вродена тромбофилија
  Огтт тест друго што би ми препорачале. Немам ништо испитано дека по првата биохемиска сметавме дека се проблем воспалените канали ги отстранив е сега пак истиот проблем со малку повисока бета овој пат нешто друго препорака од вас што да испитам што би сметале дека е проблем а сепак докторот вели имаме шанси наредниот пат сепак се зачнува кај тебе има од сета негатива позитив...
   
 20. brm_brm

  brm_brm Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  1.161
  @Prinsess_Eva еве @Luni како по нарачка ги има напишано испитувањата.
  Да, со упат од матичен, јас од гинеколог обично земав, а мм од општ матичен лекар.
   
  На Prinsess_Eva и Luni им се допаѓа ова.