1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.967
    Пол:
    Женски
    E sega @Mesecina ☀️ znae sto dokumenti treba za vtor vaucer.(fingers) SREKNO
     
    На Prolett, Mesecina ☀️ и lia22 им се допаѓа ова.
  2. Mesecina ☀️

    Mesecina ☀️ Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    42
    На Lavica344@ и Prolett им се допаѓа ова.
  3. _Vera_

    _Vera_ Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    23.077
    Пол:
    Женски
    Фала @lia22 , се надевам дека овојпат ќе е успешно. Ќе правам кај др.Трајковски во New Born. Таму го правев и првото, и трансфер со замрзнат. Презадоволна сум од докторот и од персоналот и општо од целиот третман. Планирам во септември да правам, малце да се доподготвам психо-физички:)
    Ти скоро прашуваше, се одлучи ли каде ќе правиш?
    Со среќа и со лесно и тебе до позитивна бета (fingers)(fingers)(fingers)
     
    На Lavica344@, Stara, Mesecina ☀️ и 2 други им се допаѓа ова.
  4. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Ne seushte nemam odlucheno.Vo ponedelnik ke odam na pregled i konsultacii kaj dr.Dimitrov.Minatiot mesec bev i kaj dr.Ttajkovski,ok vpechatok mi ostavi.Se mislam zbunka sum skroz ke zgresham li ako go smenam dr.Ivanovski neznam...
     
    На Lavica344@, Prolett и Lavica 344 им се допаѓа ова.
  5. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Абе јас нема да добијам. 8 дена поминаа од кога прекинав терапија. 35ти ден од циклус ми е.
    Како може ендомериумов да не се срони досега? Па 9мм ми беше. :worried:
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  6. _Vera_

    _Vera_ Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2020
    Пораки:
    1.990
    Допаѓања:
    23.077
    Пол:
    Женски
    @Mesecina ☀️ , за да поднесеш за ваучер, треба да има 6 месеци од датумот на трансфер при првото ивф до датумот на поднесување на документите за второто.
    Освен документите кои претходно ти ги набројаа, јас поднесов и извештај од претходното ин витро, и резултат со негативна бета. Така прочитав тука од други членки и сметав дека не ме кошта ништо и тоа да го пратам кога веќе го имам. Исто по совет на докторот поднесов и резулатат од амх, за случај да не ми бараат дополнително (имам 37 години, а инаку хормони по книга, ама за секој случај не сакав да се оптоварувам додатно да праќам). Ако си под 35 и со ок хормони, не се оптоварувај. :*
    @lia22 , јас може цела година пред да го почнам овој процес со инсеминации и се по ред, си го зачитав форумот како лектира, ;) и ги следев искуствата на членките со докторите. Некако Трајковски го одбрав по инстинкт, дури и пред да знаев дали соработуваат со фондот, одлучив дека кај него ќе правам. Во живо уште подобар впечаток ми остави.
    Мислам дека имаме многу добри доктори, различни карактери секако, и на крај само луѓе, и нормално е секој со секого да не "кликне" или да нешто, лично или професионално не му се допадне.
    Добро е што имаме избор. Ти посакувам да си го одбереш својот доктор слушајќи се себе. Од кај секој буквално има и успешни и неуспешни исходи, и различни искуства.
    Јас сега не менувам доктор и покрај што не успеавме до сега зошто мислам дека е добро што ми ја познава историјата, протоколот беше добар и сметам дека тоа е плус за идните чекори.
    Со среќа на сите што се во исчекување на ваучер, во постапка или во најдолгите 2 недели :inlove:
     
    На s.maja, Broki5, Prolett и 10 други им се допаѓа ова.
  7. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    @_Vera_ Ostavam na toa da zavrsham kaj Dimitrov vo ponedelnik i da donesam odluka.Imam rodnina ginikolog i me sovetuva da ostanam kaj dr.Ivanovski poradi istata prichina shto ja navede i ti (poznavanje na mojata istorija,gi iznajde site moi problemi...)imav ,,uspeh,, no zavrshi vo 17 nedela,nekoi chlenki i mi ja znaat makata dolga i shiroka
    Se nadevam ke napravam pravilen izbor i da ke ostavam malku i intuicijata da me povede
     
    На Prolett и Sienna_MK им се допаѓа ова.
  8. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Сега кога ре прочитав, се сетив на тебе :hug:.

    Јас некое време сум кај ивановски.
    Позитивен тест немам ама некако мене не ми се менува т.е. незнам веќе кај да одам.
    Секаде сум била на консултации освен битола, и пак се враќам кај него.
    Некако ме знае мене, историја, организам, а и јас сигурно се чуствувам. Се дава од него,...на природни циклуси одиме,...од 7 обиди, во 5 наврати имаме ј.к. ама никако да се импланира.
    Затоа сега решивме да замрзнуваме, да се смени нешто.
    Ти посакувам лесно да се одлучиш, слушај си го срцето т.е. интуицијата.
     
    На s.maja, AniSel, Prolett и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Evy81

    Evy81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да направиш промена. Не дека Ивановски не е добар, и јас бев долго кај него, ама стварно има премногу пациенти и мислам дека нема време да се посвети колку и да ти ја знае историјата. Трајковски го препорачувам, не дека успеав кај него од прва, туку ќе бидеш многу порелаксирана, со одлична терапија и посветеност од персоналот. Ти посакувам многу среќа.
     
    На s.maja, Gocim, Lavica 344 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Me razochara on malku,no ete pak neshto me vleche kaj nego,taka zasega mi vika dushata(dr.Ivanovski).
    Ne ti predlozi skrecing? Mene pred transverot Atosiban mi stavi za namaluvanje na kontrakcii na matkata i za pogolema moznost za implantacija,taka barem sestrata mi objasni za inekcijata.
    P.S.Ti posakuvam vo mnogu skoro da se izraduvash na vosoka beta :*
     
    Последна измена: 8 август 2020
    На Prolett и brm_brm им се допаѓа ова.
  11. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Fala za sovetot.So lesno da si ja isterash bremenosta do kraj
     
    На Prolett и Evy81 им се допаѓа ова.
  12. marijamarkoska

    marijamarkoska Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    2.349
    Пол:
    Женски
    Девојки, да прашам ако некоја знае да ми каже како иде процедурата за транс со замрзнати? Од кој ден на циклус се почнува и со каква терапија? Имам 3 замрзнато на трет ден. Како одлучуваат дали да ги вртат на ден на одмрзнување или да се чека дон5ти?
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Baby2018love

    Baby2018love Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Душо и јас топло ти го препорачувам Др.Ивановски кај него прв обид успешно претходно кај трајковски и поповиќ неуспешно беше. Не ради тоа ама тој е посебен за мене ја знае работата и верувај нема да те остави на пола пат иако е презафатен мисли за секоја пациентка и е достапен во секое време за било каков проблем со него се породив и имам прекрасна ќеркичка благодарение на него по 6години борба видов бел ден. Сега планирам пак кај него веќе дунде 2 години ќе полни. Со среќа нека тие и немој да се предомислиш верувај и ако не успееш бар ќе бидеш во сигурни раце пак ќе успеете битно доверба да си имаш..:inlove::hug:
     
    Последна измена: 8 август 2020
    На s.maja, CvetCvet, joan и 6 други им се допаѓа ова.
  14. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu za sovetot Ziva i zdrava da ti e kerkichkata vo skoro da si ima i drushtvo za cel zivot (bratche ili sestriche)
    Jas so pomosh na dr.Ivanovski uspeav da ostvaram bremenost od prva (bliznachka) no ne se zavrzhi,17g.n.spontan
     
    На Baby2018love му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Baby2018love

    Baby2018love Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Фала најмногу :inlove:жал ми е за загубата ич не му ја мисли има жени тука што се мачат цел живот и на крај успеале затоа само позитивно без стрес ти посакувам многу среќа и да успееш со господ напред до година сите со бебушки да не израдувате :inlove:
     
    На s.maja, Prolett и lia22 им се допаѓа ова.
  16. Angie77

    Angie77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.706
    Пол:
    Женски
    Ne se sekiraj kaj mene e rekord koj znae sto se poremeti I cekav 80 dena!!!!
    Pri prvoto I vtoroto invitro sled biohemiska dobiv tocno posle 4 dena. Vo Mart posle odlozen transfer I prekin na terapijata si cekav si cekav I posle mesec dena otidov na pregled. Pa piev terapija I konecno cvetnav :)
    Sega od juni si pocnav so mikroginon I kako na saat sekoj mesec na 25 den od ciklus I sekogas e sabota.
    Gi piev isto 2-3m pred transfer za da se izramni mojot ciklus so ciklusot na donatorkata. Ne se sekiraj normalno e a moze da otides na pregled pa doktorot ke ti kazi sto I Kako I dali treba nesto Da primas Ili ne
     
    На s.maja и Sienna_MK им се допаѓа ова.
  17. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Да се сеќавам на случката со него и односот што го имал кон тебе,...знам дека и тогаш искоментирав дека сум изненадена од односот што го имал, ....но ние кога сме разочарани и бараме утешни зборови, докторите не баш знаат да ни ги дадат, за жал, и јас сњ свикнав на тоа.

    Правев и скречинг, атосибан, трагверстим инекција, и не бива .
    Ама па јас упорна,...не се давам,...затоа сега идеме на замрзнување, па шо даде господ.
    Некако ендометриумот последната година е тенок, едвај стига до 8мм.

    Кај Димитров не сум била, но како што ми го опишаа, некако не ме примамува мене (барем засега),...сосема спротивност од ивановски.
     
    На s.maja и Lavica344@ им се допаѓа ова.
  18. Vase89

    Vase89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    268
    Пол:
    Женски
    Zdr bi sakala da se konsultiram so vas ako moze posto i kas go imam istiot problem kakoi vas neprodni kanali
     
    На Lavica344@ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mesecina ☀️

    Mesecina ☀️ Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    42
  20. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Значи 18 години добивам на 28 дена. Се надевам дека нема да треба терапија да пијам за да добијам уште тоа ми фали:@
     
    На s.maja и Lavica344@ им се допаѓа ова.