Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

 1. д-р С. Лазаревски (Систина)

  128 глас(а)
  16,9%
 2. д-р М. Ивановски (Систина)

  117 глас(а)
  15,4%
 3. д-р М. Поповиќ (Систина)

  34 глас(а)
  4,5%
 4. д-р С. Адамова (Систина)

  23 глас(а)
  3,0%
 5. д-р К. Кузеска (Систина)

  11 глас(а)
  1,5%
 6. д-р З. Петановски (Ремедика)

  54 глас(а)
  7,1%
 7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

  27 глас(а)
  3,6%
 8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

  52 глас(а)
  6,9%
 9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

  40 глас(а)
  5,3%
 10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

  116 глас(а)
  15,3%
 11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

  3 глас(а)
  0,4%
 12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

  92 глас(а)
  12,1%
 13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

  7 глас(а)
  0,9%
 14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

  26 глас(а)
  3,4%
 15. ГАК (Сите доктори)

  24 глас(а)
  3,2%
 16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

  4 глас(а)
  0,5%
 1. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  4.975
  Допаѓања:
  37.116
  Пол:
  Женски
  inseminacija

  здраво на сите.Iмам проблем.4 години сум во брак.пред 3 год имав спонтан абортус.со мене и маз ми е се во ред.Dокторот ми препораца инсминација.Pланирам наредниот месец и во болницата PLODNOST во битола.Dали некоја има искуство во врска со ова и со би ми препорацеле. ;(
   
 2. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  ако е се во ред зошто дда одиш на оплодување.. па и еднаш си останала бремена зошто да неможеш повторно
   
 3. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  4.975
  Допаѓања:
  37.116
  Пол:
  Женски
  :worried: мила останав бремена пред 3 години а сега никако да биде.Pотросивме многу пари,и нерви изгубивме секако но ете безуспеснопланиам сега за инсеминација па ме интресира несто поконкретно,процесот кога како сто,колку коста на приватно сакам во PLODNOST битола....позз и кисс :yawn: :*
   
 4. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  еве баш ја гледав страницата на плодност на фб, разгледај мислам дека ги пишува цените ;)
  http://www.facebook.com/pages/%D0%91%D0 ... 3097994556
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  4.975
  Допаѓања:
  37.116
  Пол:
  Женски
  fala mnogu mila ne pisuva cena no ke stapam vo kontakt.kisss
   
 6. nana2112

  nana2112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  407
  Здраво на сите,

  Веќе долго време не бев пишувала. Би сакала да прашам некој што ќе даде мислење за вештачко оплодување со донатор дали би сте се осудиле со својот сопруг да одите на таа опција. Ме интересира вашето мислење на оваа тема. Мојот сопруг е сега на работа во странство за да започнеме со вештачкото оплодување и мажот ми има проблем со спермата, па за тоа сме поготвени на се. Се подржуваме и двајцата и ја имаме подршката од семејството и сигурно ке одиме на донатор на сперма, само не сме се одлучени во која болница да одиме. Размислуваме дали во ремедика или во плодност во Битола, ама ќе мора некое време да почекаме да се здобиеме финансиски.

  Поздрав до сите и се надевам сите кои сме во борба да добиеме потомство дека ќе ја победиме битката со среќа на сите :* :* :inlove: :inlove:
   
 7. nana2112

  nana2112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  407
  Здраво на сите,

  Би сакала да дискутираме малку на оваа тема бидејќи во нашата земја има поголем процент на брачни парови кои имаат проблеми за да добијат дете. Како по одминуваат годините се запрашуваме дали имаме проблем и дали е време да преземеме нешто.

  Еве јас ја наведов оваа тема бидејќи и јас и мојот сопруг го имаме тој проблем. Во брак сме 7 години и имаме проблем што можеби да не можеме да успееме да имаме бебе бидејќи мојот маж нема воопшто подвижни сперматозоиди. Бидејќи многу се сакаме и се поддржуваме и секако имаме подршка од семејството, решивме да одиме на инвитро со донатор.

  Денес бев во фондот и ми кажаа дека и инвитрото со донаторот оди на терет на фондот и сега ја гледав и веб страната на фондот, кадешто има информација дека има ослободување и дека имаш право на 3 бесплатни обиди. Верувајте денеска бев најсреќна на светот бидејќи ми падна голема грижа од грбот. До вчера бев во заблуда бидејќи кога бев на преглед пред една година во една приватна клиника ми рекоа дека донаторот и инвитрото се плаќале на приватно и тоа кошта околу 5 000 евра, па бев малку разочарана.

  Затоа од утре почнувам во акција вртење на броеви и да соберам податоци и да одам на прегледи и наскоро да даде господ и јас да се пофалам со радосна вест. Затоа воопшто не се двоумете, вие кои го имате истиот проблем решете се на ваков чекор. Ве поздравувам сите и ви посакувам на сите да успееме :D :* :hug: :hug: :hug: :hug:
   
  На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ANGEL1

  ANGEL1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Јас би сакала само да ви бидам морална поддршка на сите што одите на вештачко оплодување! Бидете храбри, верувајте искрено , мислете позитивно!!! Господ нека ви помага на сите!!!
   
  На Natasa. P, lina1234 и nana2112 им се допаѓа ова.
 9. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  здраво нова сум на форумот и многу ме интересира темата за вестацко оплодување.на мажот ми му бесе диагностицирано азоспермија и единствен нацин да останам бремена е со вестацко.ме интересира дали некој можи да ми објасни колку време трае постапката од поцетокот па се до ембрио трансферот.планирам да одам во плодност и докторот ми преписа микрогинон и супрефакт .дали некој ја има земано оваа терапија?колку пати се оди на контрола кај докторот пред да се изврси пункција и дали ова постапка е болна.фала ви однапред за сите коментари оти стварно многу сум збунета :worried:
   
 10. jasminjesi

  jasminjesi Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Од срце им посакувам на сите што не можат да немаат деца Господ да им даде, се со вера бива би ви препорачала да одете во некој Манастир да се исповедате и да постите двајцата и Господ ќе ви даде има многу случаеви каде што не можеле да имаат деца па откако отишле на Манастир Господ им дал. Секое добро.
   
 11. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  ме интересира дали пункцијата е болна?колку време трае?дали имас болки после пункција? се прави со анестезија или.....?
   
 12. bebence78

  bebence78 Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, jas sum nova na forumov i denes sum bas tazna. Denes mi e 10-ti den od transfer (in vitro prvo), a vcera malku prokrvarev temno kafeavo i nekako gusto. Vednas se javiv vo bolnica i mi rekoa da ne krevam panika, deka toa e normalna pojava i sl. Bev da primam inekcija PROGESTERON depo i mi rekoa ako nemam obilno krvarenje da pocekam do petok, za testot. Eve denes, ne e nesto obilno krvarenjeto, ama sepak e proprateno i taka kako so gusta kafeavkasta smesa no i so crvena krv. Premnogu sum isplasena i razocarana, a za soprugot da ne zboruvam. Se slusnav pred okolu 2 casa so doktorot i toj mi rece deka toa nisto ne mora da znaci i utre da odam za da se napravi testot.
  Ve molam pisete mi za vasite iskustva, odnosno nekoj sto go imal ovoj ili slicen problem pri in vitro.
   
 13. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  немој да се секирас како со цитав низ форумот нормално е да имас како кафеаво. другарками се породи пред две недели и таа исто така имасе кафеаво ама докторите му казаја дека се е во ред и дека тоа мози да се слуцува од пуканје на капилари кога се прицбрстува плодот за матката.највазно не се секирај и се ке е во ред
   
 14. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  девојки дали некоја ке ми казе за аспирацијата на клетки
  пизав неколку пати ама не добив одговор
  докторот ми каза да не се секирам дека било со анестезија ама сепак сакам да слуснам мислење од некоја која поминала низ тоа
  фала ви однапред за одговорите
   
 15. FallingStar75

  FallingStar75 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Аспирацијата на јајце клетки (или пункција) се врши под краткотрајна анестезија со пропофол, трае 30 минути (за тоа време се вадат јајце клетките) и потоа се будиш како од лесен сон. Ако имаш мали болки, ти даваат аналегетик да се смири, лежиш 2-3 саати во клиниката и потоа те отпуштаат со совет да не возиш и физички да не се оптоваруваш. По будење од анестезија ти кажуваат колку јајце клетки извадиле. Оплодувањето се врши веднаш по пункцијата и наредните денови се јавува ембриологот да каже колку се оплодени и како се развиваат ембрионите. Не сите јајце клетки се оплодуваат успешно и не сите ембриони преживуваат,така да од 10 јајце клетки, супер резултат е да се има 4-5 добри ембриони. Трансферот или враќањето на ембрионите во матката во нашиве клиники се врши обично на 3 ден од пункција, а само ретко на 5. ден. Најдобри резултати сепак дава трансфер на 5. ден, ама постои ризик дали ќе преживеат до тогаш. Кај нас повеќето клиники немаат услови да ги чуваат до 5.ти ден. Јас имам правено неколку пати инвитро и еднаш дури на 2.ден ми направија трансфер, што е многу лошо, пошто гледаат само што побрзо да се откачат од одговорност и после тоа се што ќе се случи не е нивна вина. Тоа беше пред 3 години и мислам дека ембриологот им беше заникаде. Слушнав дека во меѓувреме во Систина имаат многу добар ембриолог (жена).
  Како и да е, стискам палци и ако треба уште некоја информација, слободно пиши (за жал имам долго искуство со инвитро, а статусот е сеуште непроменет:(
  Поздрав
   
  На nana2112 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. pipi86

  pipi86 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  фала ти многу за одговорот.јас овие дена треба да одам на пункција и ми е многу страв.Ова е прв пат да одам на вестаЧко и ми многу страв како ке помини пункцијата т.с најмногу од анестезијата оти јас не сакав да не сум свесна кога ке се слуЧува се тоа.Мислев дека мози со анестезија а притоа да сум свесна цело време.
  усте еднас фала ти многу ми помогна па ке видиме како ке оди се понатаму
   
 17. rihhana

  rihhana Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  zdravo izvinite dali znaete kolku pari e e vestacko oploduvajne:worried:
   
 18. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  zavisi dali ke pravite privatno ili preku fondot. preku fondot se plaka paticipacija 100 evra,ama vo remedika pokraj tie 100evra jas plativ uste 600evra+. a vo sistina velat ne se doplakalo nisto, a za privatno e razlicno zavisi od mnogu nesta dali ke pravite vo spontan ciklus i vo zavisnost od toa kolku hormoni - inekcii ke primis. od 500 evra vo spontan ciklus poa negde dokaj 1500- 2000 evra.
   
 19. zordi

  zordi Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Zdravo devojki.Moze li da mi kazete zosto se doplakaat uste pari vo remedika pokraj tie zadolzitelni 100 evra ako go imam vaucerot od fondot?I ve molam da mi preporacate nekoj dobar lekar vo Remedika po sto sakam da pravam IVF tamu.Pozdrav.

  [mod-kirilica:9sl39lv8][/mod-kirilica:9sl39lv8]
   
 20. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  mene mi napisaa spesijalni uslugi i mi naplatija plus 36.000 denari. IVF mi go pravese Prof.Dimitrov i nevrodi so plod. Tamu e i petanovski. Kolku sto jas imam soznanie vo makedonija edinstveni iskusni strucnjaci za ivf se Lazarevski od Sistina i Petanovski i Dimitrov od remedika. i drugi pravat ne deka ne ama ne se tolku iskusni potocno nemaat pominato tolku sovetuvanja i seminari kako ovie trojca.
  Dokolku ovoj mesec ne sum bremena jas narednoto ke go pravam vo sistina