1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. деара

    деара Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Pozdrav Feminki, jas ke pravam invitro prv pat

    Mene me interesira kakva e procedurata so boleduvanjeto za invitro? Dali trba maticniot (domasniot) lekar da go pravi toa ili maticniot ginekolog?

    Jas sum vo prosveta. Rabotata mi dava mnogu stres i mi zema mnogu energija. Mislev mesecot koga ke pravam invitro da ne odam na rabota. Ne znam dali imam pravo na tolku boleduvanje i kaj kogo da se obratam, kaj maticniot lekar i li kaj maticniot ginekolog?
     
  2. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    7.362
    Пол:
    Женски
    Ako si so dolg protocol mila do tret den na ciklus Mozes da odis na rabota, a potoa ke zemes dve nedeli boleduvanje of kaj maticniot ginekolog a potoa komisisko za posle transfer. Ako ne gresam @emkaemka napravi taka. Sreknooo
    Jas cekam da mi kazat kako se razvivaat, celata sum stresena..
     
    На деара, Natasa. P, MADO и 2 други им се допаѓа ова.
  3. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Vo bolnica sum uste,ponedelnik test pa ke vidime sto ke bide
     
    На деара му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Devojki, stotuku se vrativ od sk. Pocnuvam so terapija za podgotovka na endometrium i za 10-12 dena ke ima transfer :sun:
    @mimidjon , denes Ivanovski go spomna tvojot slucaj vo vrska so hiperstimulacijata. Mi rece... imam edna pacientka, imase hiperstimulacija, i vadevme voda od stomak, i sega e super. Si ostana bremena i nosi dve bebusi :l: :l:
    Jas mu velam, .."ja poznavam, virtuelno. I dvete zboruvame se najdobro za vas, podvizna reklama imate po forumite " ;) Se smeevme malku, bese dosta raspolozen i zadovolen za tvojot ishod.
     
    На mimidjon, MADO, kristina.k и 6 други им се допаѓа ова.
  5. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.730
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    denes ko da mi splasna malce,inaku mi bese da.Vo gradov ima stomacen virus i mazot mi go imase pred nekoj den,mi e misla i toa.Nekako podobro se osekam ama nemozam nisto da jadam.A od Lazarevski nemam br,na mail mu pisav,sestrata za vikend ne kreva,vo sistina zvonev i samo me prefrlaa od eden na drug,za na kraj da mi recat,da se konsultirame so nekoj od ginekolozite i ke vi se javime za pola saat.Pominaa tri saati i ne mi se javija.Ako mi se slosi pak nedaj Boze ke im zvonam pak.Ti reglan mislam oti pisa deka piese,vajda smeam da se napijam a?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Ако имате стомачен вирус не пијте реглан. Регланот праци супресија на нагонот за повраќање и место да е олесните ќе ви се дуе стомакот и полошо ќе ви е. Ова од искуство ви кажувам. Ако се сомневаш на вирус пиј месицински јаглен. 2 наеднаш.

    А во систина безобразни. Јави се и отерај ги ка што треба. За пари земање ок, а за пост поддршка никаде ги нема. Срамота
     
    На Anna 81 и S.Snezana им се допаѓа ова.
  7. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.327
    Допаѓања:
    28.215
    Пол:
    Женски
    Idni mamicki ve citam,ve podrzuvam i socustvuvam so vas.Prvo ke se izvinam za latinicava ama nemam mak podrska.Sakav samo da vi kazam.Imam poznanici koi bea vo brak skoro edna godina,i celo vreme probuvaa za bebence,ama neuspesno.Zenata uste kako devojce imala problemi so ciklusot ne dobivala voopsto,ke pie kontraceptivni pa ke dobie i taka vo krug.Ama sama kazuva deka imalo periodi koga ne gi piela vika moze i edna godina cela da ne se napiela i edno apce.Pocnaa intezivno da odat na kontroli da vidat na koj nacin mozat da stignat do bebe.Rezultatite im bea sok.Soprugot spermata katastrofa,edvaj nekolku zivi i podvizni,a taa so toa sto ne gi piela kontraceptivnite i ne dobivala si napravila pogolem problem organizmot ne i proizveduvase nitu edna edinstvena jajce kletka.Odgovorot im bese deka moze da ostane bremena samo preku invitro i toa so donor na jajcekletki.Pojdoa vo plodnos kaj dr Tase.Toj arogantno im ja frli cela dokumentacija vo lice i im rece vie dvajca nikogas nema da bidete roditeli.Soprugot ne znaese dali da fati da go tepa doktorot ili da ja smiruva soprugata.Dokumentite vo race i vo Sistina zaminaa,tamu dobija odgovor deka ako najdat donator na jajce kletki slobodno da im se obratat,bidejki bez donator nisto.Sestra mi ima rodeno dve decinja i blagodarna e na gospod za toa,i vika deka vise ne planira da ragja,tie ja zamolija sestra mi dali ke im bide donator na jajcekleti.I trebaa 2-3 dena ubavo da razmisli sto i kako e rabotata.I se slozi.Primase hormonska terapija,se,bockase sekoj den,i imase punkcija.I izvadija dobri i kvalitetni jajce kletki koi gi oplodija so spermata od sopugot.Posle nekolku dena zenata imase transfer......Ostana bremena pod nejzinoto srce cukaa uste dve mali srcinja.Posle 9 meseci stanaa gordi roditeli na dve decinja edno momce i edno devojce,koi sega imaat po 3 godini i im go ispolnuvaat srceto i domot.A sestra mi vo nivnite oci e bozica,ja gledaat kako najsvetoto nesto na planetava zemja.Inace im bese prvo invitro i preku fond.Taka da samo hrabro sekoj ke stigne do posakuvanata cel samo sto nekoj polesno i pokratko a nekoj dolgo i potesko.Vi posakuvam nabrzo na site da vi se ispolnat prvo stomacinjata pa racete so decinja.
     
    На annel, Bozica1980, @malena@ и 17 други им се допаѓа ова.
  8. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    7.362
    Пол:
    Женски
    Devojki jas denes imam generalka a utre vo 10.30 transfer...prevozbudena sum..
     
    На annel, only44you, danichap и 12 други им се допаѓа ова.
  9. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Среќно панделче(fingers)
     
    На pandelka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    7.362
    Пол:
    Женски
    Fala mila, sto e ubavo sekade da e:*:inlove:
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Среќно! :*
     
    На pandelka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    7.362
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram kukle, sto pobrzo I ti da in se falish ne so transfer tuku so dve crtki:*..BTW se imas javeno go fond za vaucerot- nisto ne in imas kazano okolu toa..:^):*
     
    На kukla21 и Natasa. P им се допаѓа ова.
  13. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    So sreka pandelka :sun::hug: Ajde pa ke cekame ubavi vesti :l:
     
    На pandelka и S.Snezana им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Нит сум се јавила нит имам одговор. Ќе ѕвонам околу 20ти.
     
    На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.537
    Пол:
    Женски
    So sreka milicka I so lesno
     
    На pandelka и Natasa. P им се допаѓа ова.
  16. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.730
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Звонев пак и ме поврзаа со дежурен гинеколог,незнам која докторка беше,ама ок беше љубезна.Чај од нане да сум пиела,а во краен случај реглан. Подобро ми е лесна храна јадам и чајче,само да е се во ред.
     
    На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.730
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    успшна бременост ти посакувам :*
     
    На S.Snezana и pandelka им се допаѓа ова.
  18. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    2.320
    Јас за него бев најрасположениот пациент ,можеш, ми викаше за водата кога ми ја пунктираа еее веруваше во мене како и јас во него нормално треба пред се верба да се има...и се вика како бе те остави мм ти сама хехехе а на трансфрот му побарав сликички од ебриончињата и ми вика ааа ова е за халјина хехех викам па треба нешто да се почастам за маката хехех баш и позитивен немам збор за тоа ,ајде во среда сум му спремила прашања еден куп ,само се да биде добро со ембриончињата.Јас му реков дајбоже сите пациентки да ти се како мене од прва но после се случи водата е со исклучок на тоа еее вика дајбоже
     
    На stevemila, kukla21, pandelka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki sakav da ve prasam vie so iskustvo sega ke ja pravam poslednata inseinacija ama jas veke psihicki pocnav da se podgotvuvam za in vitro dali moze da mi kazete kade da go pravam ako dojde do toa zatoa sto se blizi vremeto od kade ste najzadovolni vo koja bolnica jas se mislam za re medika i me interesira kolku vkupno pari ve kostase kolku doplativte so se vaulcerot sto go davaat od fondot i dali nekoja ima iskustvo so in vitro vo klinika fala vi pozdrav
     
  20. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    2.320
    Со лесно миличка ,дајбоже господ да ти ги наполни и двете раце со живи здрави бебенца :hug::hug::hug:
     
    На S.Snezana и pandelka им се допаѓа ова.