1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Bidi silna. Ne znam solzi mi tecat socuvstvuvam so tebe. Bidi jaka drzi se na kraj sto e nase ke si dojde.. kako ni e pisano taka ke bide...
     
    На pandelka, MADO, Natasa. P и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Smeni ja klinikata duso. Ke ti se razbie taa negativna energija i losite iskustva ke ostanat pozadi tebe. Ke ti se otvori nova nadez, nova perspektiva, novi lica, nema da gi gledas istite hodnici. Navistina, newborn mozebi ke ti naplati nesto plus, no licno mene koga bev na konsultacii mi vlevaa doverba. Mislam deka ti treba nov list i nov pocetok. Ke vlijae mnogu pozitivno na tebe. Otidi na konsultacii, besplatno e. Ke vidis, ke ti se otvori nov vidik i ke ti se otrgne taa tezina i bezizleznost koja ja cuvstvuvas sega. Nemoj da se tupis sebe so ona sto pominalo, kako si posakuvala da zavrsi a ne izleglo taka.... skoncentriraj se na ona OD KADE KE PRODOLZIS PONATAMU. Otidi i razgovaraj so doktorot. zamisli si deka ete taka cisto informativno, od ljubopitnost odis, da si go ispolnis denot so nesto. Javi se i zakazi. Ke slusnis i negovo mislenje, sto sigurno ke te krene na noze i ke ti dade ona "veter u lega" za da go vidis trasiran patot pred tebe.
    Ne zaboravaj, nnekogas posledniot kluc ja otvora vratata :*
    Te guskam silno :hug:
     
    На деара, pandelka, stevemila и 7 други им се допаѓа ова.
  3. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    @stevemila te guskam,Bog e najgolem,da te blagoslovi :*
     
    На bebaa, stevemila, mimidjon и 2 други им се допаѓа ова.
  4. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Milicka ne se predavaj se ke bide nikako ne smees da se razocars toa sto treba da bide ke bide kako e pisano. A za newborn imam pozitivno mislenje moja prijatelka ne mozat da imaat decina kaj dvata ima problem e so takva dijagnoza tase im napravi dve invitra i sega otidoa vo newborn mu kazaa iskreno deka nemozi da imaat nivno dete i mu predlozija si donatroi i maski i zenski ke i napravat transfer.. Znaci najiskreno im kazaa kolku i da e tesko dobro e da go znaes problem i za se ima resenie.odi na konsultacija ne gubis nisto samo mozes da dobis i da gi preskoknis ovie teskotii.te guskam
     
    На @nn@, pandelka, MADO и 3 други им се допаѓа ова.
  5. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    stevemija mila te razbiram mnogu e tesko posebno ovaa borba do bebe do potomstvo do fam se rusi odnost pomegu mazot i zenata se bara koj e vinovnikot pomeegu dvete se rusi pomalku i seksualniot dziivot amTI Ta pak morAAAA DA SME HRABRI I TI SI HRABRAAA I SIGURNO KE USPESS AKO NE UBAVO KAZZUVAT FEMIKITE POSETI JA NEWBORN I NEMORA ODMA INVITRO AMA RAZGOVOR I BIDI SILNA TI TOA GO MOZES I KE BIDE SRCE BIDI SO LUGE STO GI SAKAS I UZIVAJ VO ZIVOTOT :inlove::*
     
    На stevemila, @nn@, MADO и 2 други им се допаѓа ова.
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.537
    Пол:
    Женски
    Ah be zenski da imame nekoj problem ke recam ete zatoa ne biva I ke baram care.Nie mladi zdravi pravi.So prethodna bremenost po priroden pat,koja zavrsi so spontan.So 3in vitra vo plodnost I sega cetrvrtoto vo remedika.Pqk neuspesno.Neznam ni kaj da odam.Jq smeniv klinikata ovoj pat.Iako ne uspea prezadovolna sum od Petanovski dusa e toj.Imam u predvid konsultacija u new born samo neznam koga.Fala vi so ste so mene.Iako ne ve poznavam ve sakam mnogu I vi go posakuvam najdobroto
     
    На Libra88, @malena@, @nn@ и 8 други им се допаѓа ова.
  7. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Редовно ве читам,ретко коментирам, уште поретко ставам лајкови (ете таква сум;)), но искрено се радувам за секој успех и посакувам сите што поскоро да станеме мајки.
    @stevemila само ќе ти кажам дека зад себе имам три инсеминации, 5 инвитра(едното заврши со спонтан во 6-та недела)и 3 пункии(со празни фоликули) и не губам надеж. Знам дека еден ден ќе бидам мајка! Е сега ми преостанува да го чекам тој ден. Во оваа постапка трпението е едно од најважните нешта,кое понекогаш го губиме. Јас споменав некаде дека од самиот почеток си се ,,вооружав“и со психијатар:) и многу полесно ги поминував сите моменти во кои имаше и горе и долу. Но сепак на крајот се поминува.
    Ми требаше долго време за да научам постапката да не ја сфаќам толку сериозно туку како обично одење на забар и верувајте тоа многу ми помага. Ги следам насоките на лекарот(во кој имам огромна доверба) и чекам да се случи чудото. И после секој неуспех понекогаш плачам, понекогаш се опивам:P, но другиот ден заборавам и продолжувам.
    Кој ќе каже дека е лесно да се сочува разумот и да се контролираат лесно чувставата ќе излаже. По сите примени хормони и телото и умот веќе не се исти.
    Зато девојки главата горе плачете, смејте се, жалете се, надевајте се , но не престанувајте да верувате дека ЧУДОТО ќе се случи.
     
    На podravka, Libra88, mareane и 16 други им се допаѓа ова.
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.741
    Допаѓања:
    107.146
    Пол:
    Женски
    @MADO se najubavo milichka :* :hug:
     
    На MADO, stevemila, деара и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    @stevemila преброди го ова, рече дека ќе одиш на психијатар, оди! Некогаш едноставно ни треба некој да ни помогне...неколку пати до сега си се издигнала сама после неуспехот, нормално е да биде потешко сега...побарај помош, помини низ ова со дигната глава. Викаш дека си млада и немате реален проблем, тогаш заборави одреден период на инвитра, доктори и болници, на хормони, пункции, трансфери, чекања и тестови.
    Бебе ќе дојде, дали сега, дали за година-две, кога Господ ќе сака, на сила не можеме ништо...
    Затворија папката инвитра на одреден период и парите за прегледи, инекции, апчиња и што уште не, потроши ги на шетање...викенди, еве зима убав период да си се згреете со мажето на некоја планина.
    И не брзај, ќе осетиш кога ќе биде вистинскиот момент за продолжување понатаму по овој трнлив пат, а верувај во чуда, се случуваат :*
     
    На bebaa, S.Snezana, Ninichka и 8 други им се допаѓа ова.
  10. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Fala emce,se najdobro
     
    На emkaemka и S.Snezana им се допаѓа ова.
  11. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Zenicki ;( denes mi e 14 den od transfer na zamrznati embrioni. I si vikam aj ke napravam domasen test sega. Sure check e siguren. Pokaza edna linija. Ne znam so da napisam ne znam kako se cuvstvuvam. Samo znam deka veke ne e fer. Taka gi frlaat decata i Gospod im dava a nas??? ;( Luta sum na site i na se i sesto ...
     
  12. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Ana...mnogu mi e zal duso. ;(
    Isplaci se ako taka ti e polesno, izlesni ja bolkata. No mila, verbata ne smees da ja izgubis. Bog ke ni go dade ona sto e najdobo za nas vo sovrseno vreme. Za se sto se slucuva ima pricina. Ona sto e tvoe, ke go najde patot i ke stigne do tebe. Te guskam silno mila, site sme so tebe i veruvame vo tebe. Ti ke bides prekrasna mamicka, samo strpi se. Daj si malku prostor i odmori se od se. a potoa so novi sili, bidejki nikoja od nas nema da se otkaze se dodeka ne go dobie ona za sto se borime. :hug: Izgubena bitka ne znaci i izgubena vojna.
     
    На stevemila, S.Snezana и Anna 81 им се допаѓа ова.
  13. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Ufff bre ne znam veke... mi vikaat da odam na 16 den test na krv abe so ke si davam lazna nadez samo be. Tocen e ovoj test... i ne znam veke mi se ide jas da se butnam vo stomak i da vidam zosto ne saka.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Ane, ne e greska, napravi si i test preku krv, toj e najsiguren. Sto znaes... daj boze ovoj da ne e tocen.
    A inaku, zosto gi zamrzna ti embrionite, zosto ne napravi vednas transfer?
     
    На stevemila и Anna 81 им се допаѓа ова.
  15. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Vo juli go pravev prvoto in vitro i togas dve mi stavija a dve zamrznavme vo slucaj prvoto da ne e uspesno. Bese neuspesno i sega ova e vtoro in vitro so transfer na zamrznati dva embriona. Mene ne mi se veruva deka e greska testot. Fala ti za podrskata
     
    На stevemila, S.Snezana и Natasa. P им се допаѓа ова.
  16. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.741
    Допаѓања:
    107.146
    Пол:
    Женски
    Jas uste bi se nadevala, utre odi vidi preku krv, ta mozda testot loso si go napravila ili e lazno negativen ;) ajde nekrevaj race. A ako nemas hrabrost za test preku krv neka pomine uste nekoj den I pocekaj ja crvenata tetka zlobnica. Na nekoi im se slucuva od progesteronot da nemoze da im probie, no mene veke 2 pati ne da mi probi, tuku me poplavi :D
    Ajde srekno, ne e uste se izgubeno :)
     
    Последна измена: 17 ноември 2015
    На деара, stevemila, Anna 81 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Fala ti. Ke napravam posle dva dena..
     
    На stevemila, emkaemka и S.Snezana им се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.741
    Допаѓања:
    107.146
    Пол:
    Женски
    Abe kakvi dva dena uste utre odi ne si stvaraj stresovi, mozebi imas bebcinja vo sebe pa ke gi istraumatiziras od grizi ;) testot I utre ke pokaze samo pomala vrednost od da receme za 2dena, a na 14ti den ako ima nesto krvta sekako ke detektira :)
    Srekno..
     
    На stevemila, mimidjon, Anna 81 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    I jas mislam utre da napravis
     
    На stevemila, Anna 81 и emkaemka им се допаѓа ова.
  20. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Aj ke proveram ama ne se nadevam...
     
    На stevemila и emkaemka им се допаѓа ова.