1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    7.362
    Пол:
    Женски
    Da ne e of krinonot mila, I jas snosti koga go izvadiv toa malku sto bese ostanato vo beloto bese kako kafeavkasto....
     
  2. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Ajde test i da trgne veselo vikendot :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.537
    Пол:
    Женски
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.537
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi e jasno so pcos treba da si debela?I da imas problem so vlakna?Jas sum 54 kg.A imam pcos.Navistina ne svakam.Jas posle vtoroto neuspesno in vitro me zakaci cin koj napreduvase mnogu brzo.Od cin 1za mesec vreme stana cin 2 I bev podlozena na konizacija so koe mi bese otstraneto zafatenoto mesto ili potocno mi go skrati Petanovski grloto na matkata.Sw zavrsi dobro.I sigurna sum deka mi bese od in vitrata predizvikano toa.Zosto imav samo 24god. I na dvete in vitra so hiperstimulacija za koja ne besw prezemeno nisto.Sw borime za edno q istovremeno dobivame drugo.No toa e zeni sme,borci sme I ke se izborime
     
    Последна измена: 21 ноември 2015
    На деара му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ете гледаш @stevemila дека сонцето мора да не огрее сите! За секој проблем има решение, само треба трпение.
    Одмори се малку од сите тие хормонски терапии, во сигурни раце си кај др. Петановски и после со нови сили во нови победи. :*
     
    На stevemila, Natasa. P и Anna 81 им се допаѓа ова.
  6. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.816
    Допаѓања:
    3.620
    многи често жените со пцос имаат покачена тежина, јас сум со пцос а цел живот сум слаба, а јакниците ми се ко да имам сто кила , со дебела кора, огромни..исто така од мое лично искуство и од многуте статии прочитани низ чичко гугл хиперандрогенизмот или покачувањето на андрогените хормони ( тестостерон, дхеа-с, андростендион) е во 90% од случаевите со пцос, ваквите покачувања може но и не мора да водат до хирутизам. Она што е посебно кај пцос е тоа што лачењето на андрогените хормони доага од самите јајници не од андрогените жлезди. Инсулинската резистенција се поврзува и со ова, покачениот инсулин ги поттикнува јајноците да ги лачат машките хормони. Затоа ако не сте ги испитале андрогените хормони поготово андростендионот за кој знам дека често гинеколозиве не го ни испитуваат обавезно да го испитате кај мене тој беше проблемот.
    со лесно на сите храбри женички, и што поскоро полни раце бебулиња :*
     
    На деара, stevemila, Natasa. P и 2 други им се допаѓа ова.
  7. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    pa da samo kako na eho gledase nemase nekoja rendgen da mi dade na kraj mi dade samo list so objasnuvanje...zarem ke treba novo da pravam...
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Супер, фала на советот, особено ми значи што е од лично искуство. Можеш ли да ми кажеш за овој инфективен скрининг кој го имаат наведено како задолжителен, дали можеби го правевте кај нив и колку чини тоа?
     
  9. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Па не знам точно по колку месеци, 2, 3 или 4 максимум. Се спремаше за ИФВ, па пиеја апчиња за имунитет и мака за хормоните. Првичното подобрување се очекува по минимум два месеци редовна употреба. Пијте ја два месеци и нека направи пак спермограм мт. Јас искрено ефектот го забележав веднаш менструацијата ми стана точна како порано што ми беше на 28-30 дена (оти последнава година ми настана хаос во циклусот па ништо не помагаше). Не знам дали е тоа само од маката, но знам дека и таа има допринос. Иначе ја купувам онаа на биокосмос 400 денари е и ја пијам растворена едно лажиче во чаша вода 2-3 пати на ден. Мм ја пие во чај, ама јас пустото мразам чај.:puke: И не е толку грозна како што ми кажуваа пред да ја пробам.
     
    На деара и stevemila им се допаѓа ова.
  10. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Јас ја купив во апчиња 840 ден.така имаше пишано Таше на рецептот дури и фирмата Health Aid 60 апчиња се па ќе пиеме двајцата.Еве ги спремам и јас документите па дај Боже да не дочекам да правам инвитро и така тоа ќе биде фебруари,март до тогаш можеби ќе има подобрување.Многу ти благодарам
     
    На деара и stevemila им се допаѓа ова.
  11. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Жени тажна сум ептен.Немам крв сабајлево ама некако тажна сум и си плачам.Зошто беше таа крф?
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Treba da se javis vo fondot i da kazis koja dijagnoza ja imas i od tamu ke ti kazat. Jas deka ednata tuba mi e izvadena samo dve inseminacii mi pobaraa. Prvata ja napraviv kaj Ivanovski 9000 den plus lekarstva okolu 4000 den. Vtorata vo drzavna ja napraviv za 700 den i ne kupiv nikakvi lekarstva oti od inseminacii nema fajde. Od 100 zeni 8 uspevale. I doktorot ne igra nikakva uloga. Do Gospod e. Cista sperma ti stavaat direktno vo matkata. Koj i da ja stavi ne igra uloga. Kako ti e pisano. Prvo javi se vo fondot.
     
    На stevemila, delvi и alisijad им се допаѓа ова.
  13. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Napravi si domasen test... ke pokaze i daj Boze da ti e dzabe placenjeto. :*
     
    На деара, stevemila и mimidjon им се допаѓа ова.
  14. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Утре на 14ти ден,за ако излезе негативен да не си викам рано е.Мислев понеделни така и ми рекоа ама утре ке направам.Ама шо кога беше крф темна а не кафена како што се јавува кај трудни.Мислам оти ради кринонот неможе да пробие.
     
    На stevemila и Anna 81 им се допаѓа ова.
  15. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Jas imav kafeavo preda da go napravam testot ama posle toa umav krv i ispadna deka e od infekcija vo mokracata
     
    На stevemila и bebaa им се допаѓа ова.
  16. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Jas na prvoto in vitro na 11 den napraviv doma test posto kafeno mi se pojavuvase a ne znaev deka e od krinonot. Pokaza negativen a na 16 den na krv isto pokaza negativen. Taka da tocni se testovite. Nekna na 13 den sreda doma napraviv i toa vecerta bese ne nautro pokaza negativen i vednas prekinav so site lekarstva. Eve denes mi dojde crvena krv ne e kafena. Ne se izmacuvaj uste sega u momentot da napravis ke ti pokaze tocen rezultat. A za kafenoto najverojatno e od krinonot.
     
    На stevemila и bebaa им се допаѓа ова.
  17. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Трк до аптека како те држи срце незнам :$ тука феминки и на 10 ти ден прават тестови па покажуваат точно.Ајде да не израдуваш нестрпливи сме...ти посакувам среќа :inlove:
     
    На деара, stevemila, pandelka и 3 други им се допаѓа ова.
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    bebaa мила одма тест да правиш, јас имав таква темна крв знаеш што ми се деси, може им треба дополнителна поддршка на јуначињата, не чекај направи веднаш.
     
    На деара, stevemila, mimidjon и 4 други им се допаѓа ова.
  19. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Во Њуборн закажав за 1 декември... ај некоја сега поупатена, макар што мислам дека скоро сите сте упатени да ми каже мислење за резултативе пред да отидам во Њуборн на консултација и преглед:
    3 ден од циклус:
    FSH: 14.8
    LH: 2.9
    Пролактин: 15.9
    Естрадиол: <20 (реф.вредност: 39-189)
    TSH: 2.321
     
    На деара и stevemila им се допаѓа ова.
  20. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.537
    Пол:
    Женски
    Jas uste imam po malku kafeavo.Ovoj pat bese obilna menstruacija I mi padna golemo parce ko balonce,ko slupka.Imam jaka bolka levo dolu jajnikot li e ili neznam.Dobiv na 12.Denes mi e 10 ti den.Ponedelnik ke se javam da zakazam kontrola.Tolku mnogu sw ceka za konsultacija u new born a?Izgleda nisto ke e mojata konsultacija